A mesterséges intelligencia „keresztapjaként” emlegetett Geoffrey E. Hinton szerint 10-20 százalék esély van rá, hogy az AI a következő három évtizedben kiirtja az emberiséget. A brit–kanadai informatikus arra figyelmeztetett, hogy a technológia sokkal nagyobb ütemben fejlődik és változik, mint amire számítottak – írja a The Guardian.
A 2024-ben a mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkásságért fizikai Nobel-díjat kapott professzor arról beszélt a BBC rádióműsorában, hogy “korábban még soha nem kellett nálunk intelligensebb dologgal foglalkoznunk”, ezért óvatosságra int mindenkit.
Hány példát ismerünk arra, hogy egy intelligensebb dolgot egy kevésbé intelligens dolog irányít? Nagyon kevés példa van erre. Vegyünk egy anyát és egy csecsemőt. Az evolúció rengeteg energiát fektetett abba, hogy a baba irányíthassa az anyát, de ez az egyetlen példa, amiről tudok
– szemléltette a Torontói Egyetem emeritus professzora, aki korábban azzal került a címlapokra, hogy elhagyta a Google-t, csak azért, hogy nyíltan beszélhessen a mesterséges intelligencia veszélyeiről, a korlátlan AI-fejlesztés kockázatáról.
A mesterséges intelligencia miatt aggódók szerint az embernél intelligensebb rendszerek létrehozása az emberi ellenőrzés kijátszásával egzisztenciális fenyegetést jelenthet.
A multik pénzéhsége is veszélyforrás
Hinton a rádióműsorban elmondta, hogy “a terület legtöbb szakértője úgy gondolja, valamikor, valószínűleg a következő 20 évben olyan mesterséges intelligenciákat fogunk kifejleszteni, amelyek okosabbak az embereknél, és ez egy nagyon ijesztő gondolat”, majd a fejlődés ütemére rátérve elmondta, sokkal gyorsabb, mint amire számítottam. Hozzátette, arról volt sejtése, hogy előbb-utóbb eljutunk erre a szintre a technológiával, de azt nem, hogy ilyen hamar.
A Nobel-díjas informatikus beszélt a nagyvállalatok és a kormányok szerepéről is a biztonság kérdését illetően:
“Ha csak a nagyvállalatok profitorientáltságára bízzuk, az nem lesz elegendő a biztonságos fejlesztéshez. Az egyetlen dolog, ami arra kényszerítheti őket, hogy több kutatást végezzenek, az a kormányzati szabályozás”
– mutatott rá Hinton a biztonság fontosságát kiemelve.
Index nyomán
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!