Összesen 432 milliárd eurót.
A hiány elsősorban az energiaimport értékének meredek emelkedésének volt köszönhető, amely 2021 vége felé kezdődött és 2022 nagy részében folytatódott.
A külkereskedelmi mérleg az egy ország vagy esetünkben például az EU által exportált áruk értéke és az általa importált áruk értéke közötti különbség. Ha az export meghaladja az importot, akkor az ország kereskedelmi többlettel rendelkezik, és a kereskedelmi mérleg pozitívnak mondható.
Ha az import meghaladja az exportot, akkor az országnak vagy térségnek kereskedelmi hiánya van, és a kereskedelmi mérlegét negatívnak mondják.
A „pozitív” és „negatív” szavaknak azonban csak számszerű jelentése van, és nem feltétlenül tükrözik, hogy egy ország vagy terület gazdasága jól teljesít-e vagy sem. A külkereskedelmi hiány például tükrözheti a fogyasztásra és/vagy termelésre szánt áruk iránti belföldi kereslet növekedését. A teljes kereskedelmi mérleg, amely magában foglalja az összes exportált és importált árut, a fizetési mérleg egyik fő összetevője. Egyetlen termék vagy termékkategória nagy többlete vagy hiánya egy adott nemzeti versenyelőnyt vagy -hátrányt mutathat az áruk világpiacán.
Az Eurostat friss adatai szerint az emelkedő árak hatására 2022-ben az EU-n kívüli behozatal (+41%) és a kivitel (+18%) is elérte az elmúlt tíz év legmagasabb éves növekedési ütemét.
Az adatok azt mutatják, hogy az EU belső piaca az uniós országok áruforgalmának középpontjában áll, bár az EU-n belüli és az EU-n kívüli forgalom aránya a teljes áruforgalomban jelentősen változik, ami bizonyos mértékig a történelmi kapcsolatok és a földrajzi elhelyezkedés függvénye.
Az EU-tagok közül az EU-n belüli behozatal legnagyobb arányát Luxemburgban (a teljes behozatal 90%-a), míg az EU-n belüli kivitel legnagyobb arányát Csehországban (a teljes kivitel 82%-a) regisztrálták.
Az EU továbbra is Kínából hozza be a legtöbb árut, valamint az Egyesült Államokba exportál a legtöbbet.
Magyarország legnagyobb partnere kivitelben és behozatalban is Németország.
Németországnál persze más a helyzet: ők Hollandiából importálják a legtöbbet, exportjuk viszont meglepően kiegyensúlyozott – az Egyesült Álamok, Kína, Franciaország, Hollandia és Lengyelország mindegyikéből nagyjából 100-100 milliárd euró értékben exportál.
Kiemelt kép: Shutterstock
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!