Háromrészes dokumentumfilm készült a Becsület Napja megemlékezésekről, melyet először a Körbezárt Idealizmus konferencia résztvevői láthattak. A kitörés napi rendezvények történetét bemutató film azóta már elérhető a legnagyobb videó megosztón is. Az üldözött megemlékezés ötletgazdájával és rendezőjével, Pataki Jánossal beszélgettünk a filmről.
Fontos leszögezni, hogy Az üldözött megemlékezés nem a kitörésről szól, hanem a Becsület Napja megemlékezésekről. Az összesen mintegy két és fél órás filmben megszólal Alkay Zsolt „Kalóz”, Csirke Gergely, Illés Miklós, Tyirityán Zsolt, Domokos Endre János és Incze Béla is. Több archív felvételt is láthatunk az elmúlt közel harminc esztendőből, de a korabeli lapok hasábjai is felidézik az akkor történteket. Az eseményeket a kezdeti lépésektől végigkísérhetjük a megemlékezés útján: a Budai Vártól a Kossuth téren, az erdei utakon és a Hősök terén át a Városmajorig. Eddig kevéssé ismert részletek is napvilágra kerülnek a Viking Klubban történt rendőri provokációról vagy a 2023-as antifa támadásokról.
Három évtized üldözés
„Az első és legfontosabb, hogy nagyon kevés olyan megemlékezés van, vagy akár bármi olyan megmozdulás Magyarországon, amely lassan harminc éve létezik, tehát ami három évtizedet meg tud élni, és ugye évről évre mindig megrendezésre került” – kezdte Pataki János. Szerinte nem leválasztható erről a tényről, hogy milyen körülmények és nehézségek között kellett megélnie ezt a szűk három évtizedet ennek a megemlékezésnek, ami éppen ettől lesz egyedülálló a maga tekintetében. „Hatalmas politikai viharokat kavart, rengeteg mindennel kellett megküzdeni, ezért is egy egyedülálló megemlékezés, ami ráadásul egy abszolút alulról jövő szervezés” – emelte ki.
Pataki János beszélt a filmről a Körbezárt Idealizmus konferencián
Fontos nekünk elmesélni a saját történetünket
Pataki János szerint fontos kiemelni, hogy olyan hősöknek állít emléket a megemlékezés, akik évszázados távlatban is a magyar történelem kiemelkedő cselekményét hajtották végre a kitöréssel. „Azt láttuk, hogy ha a balliberális oldalon, vagy más politikai szegmensekben valamilyen apró dolog történik, akkor óriási hype-ot csinálnak körülötte, hatalmas médiafelhajtást, konferenciákat, filmeket, műsorokat, kiadványokat, könyveket adnak ki róla. Így tudják emelni annak a dolognak a fényét, így habosítják. Itt van ez a megemlékezés, amely tényleg közel 30 éves, óriási politikai viharokkal körülötte.
És ha valaki szeretné megismerni ennek az eseménynek a történetét, akkor szinte kizárólag olyan feldolgozó jellegű munkákat, beszámolókat talál, amiket az ellenségeink csináltak”
– fejtette ki arra a kérdésre, miért érezte fontosnak a film elkészítését. Pataki szerint fontos, hogy a mi saját történetünket mi magunk meséljük el, még ha ehhez – milliárdos támogatók hiányában – nem is mindig áll rendelkezésre elegendő kapacitás, mint a másik oldalon.
Rengeteg munkaóra elment a készítéssel
„Nulla forintot költöttünk rá” – hangzik a rövid, tömör válasz a kérdésre, hogy mekkora anyagi ráfordításból valósult meg Az üldözött megemlékezés. „Volt köztünk, aki több-kevesebb amatőr videószerkesztő, filmes tapasztalattal rendelkezett, de összességében tulajdonképpen amatőrök vagyunk, és én vagyok a legamatőrebb az egész csapatból” – árult el némi kulisszatitkot. Fontos azonban szerinte, hogy ez egyébként is egy olyan bajtársi közeg, amely lelkesedéssel tudja pótolni a hiányosságok jelentős részét, még ha nyilván össze sem lehet hasonlítani a végeredményt egy profi stáb által készített filmmel. De nem is ez volt a céljuk. Nagyjából 5–6 ember vett részt az elkészítésében, de volt olyan, aki a világításban segített, archív anyagokat pedig nagyon sokan küldtek a készítőknek. A felvételeket is telefonnal sikerült megoldaniuk, mesélte. „Ha ezt munkaórára fordítanánk le, akkor egy brutálisan nagy szám lenne. Valamikor az ősz elején kezdődött a munka, és nagyon-nagyon sokat dolgoztunk vele, szinte minden nap dolgoztunk rajta valamit azóta. Összességében több száz munkaórába kerülhetett” – árulta el.
Az üldözött megemlékezés című dokumentumfilm itt tekinthető meg:
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!