Cívis: mindegy, hogy kereszt, félhold vagy Dávid-csillag, csak jöjjön a támogatás

Az egyházi fenntartású szociális intézmények gyakran magasabb összegű állami finanszírozást kapnak, mint más fenntartók, mert az alapnormatíván felül kiegészítő támogatásokban is részesülhetnek. Ezt a rendszert játszhatta ki évek óta Nagy Zsolt, a Cívis Szociális Étkezési Központ menedzser-igazgatója.
Nagy Zsolt neve a Magyarországi Baptista Egyház által működtetett szociális ellátórendszerek üzemeltetésében először 2013-ban tűnt fel. Ezek az intézmények leginkább házi segítségnyújtással és idősek nappali ellátásával foglalkoztak. Az ellátottak tényleges gondozása helyett azonban a létszámadatok voltak a meghatározók. Már ebben az időszakban is felmerültek olyan hírek, melyek szerint a jelentett látogatások száma nem tükrözte a tényleges számokat, ami normatív támogatással való visszaélésnek minősül. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy több akkori gondozó is feljelentést tett, mert hónapokon keresztül nem kaptak munkabért.
A Magyar Államkincstár felfüggesztette az 1,4 milliárd forintnyi támogatás kifizetését, azonban információink szerint ezt az összeget egy másik intézmény végül megkapta 2023-ban – a korábbi szervezet jogutódjaként, a kiszabott büntetések levonásával. Ennek ellenére több olyan esetről lehet hallani, hogy az érintett dolgozók a mai napig nem jutottak hozzá az elmaradt bérükhöz.
„Ali” a muszlimokhoz fordul
2015-ben már országos szinten is nyilvánosságra került az úgynevezett „Baptista-botrány”. Mielőtt ennek a szele elérhette volna a Nagy Zsolt által vezetett szervezetet, ő egy gyors váltással kapcsolatba lépett a Magyar Iszlám Közösséggel (MIK), ami akkoriban gyakorlatilag egyszemélyes volt. Úgy tudjuk, hogy Nagy Zsolt még az Ali nevet is felvette, hogy teljes mértékben azonosulni tudjon a szervezettel.
Ekkor a korábbi kapacitást átmozgatva az új vallási szervezetbe újra tudta igényelni a közel 2 milliárd forintos normatívát. A Magyar Iszlám Közösség alatt működtette a Kelet-magyarországi Szociális Szolgáltató Központot. Mivel egyház is állt a szolgáltató cég mögött, így magasabb (másfélszeres) állami normatívát kaphatott. Nyomozás indult azonban ellenük csalás gyanúja miatt, mert több millió forintot visszajuttathattak az egyháznak ezért cserébe.
A Magyar Államkincstár felfüggesztette a normatíva után járó kifizetést – így a történelem megismételte önmagát: a bérek továbbra is elmaradtak, az ellátottak elégedetlenek voltak, a fenntartói vagyon pedig növekedett. A médiában nagy figyelmet kapott akkoriban az ügy, és az is kiderült, hogy Nagy Zsolt vádlottként érintett egy 2011-es takarékszövetkezeti ügyként elhíresült 11 milliárd forintos csalássorozatban.
„Hitéleti tevékenység” és „evangelizációs hozzájárulás”
Nagy Zsolt kihátrált a Magyar Iszlám Közösségből, és ezúttal egy kis szabolcsi gyülekezet, a Magyar Pünkösdi Egyház (MPE) égisze alatt kezdte el működtetni szociális szolgáltatását. Hasonló módon komoly finanszírozásra tettek szert, amiből nagy összeg vélhetően visszacsordogált az egyháznak hitéleti tevékenység és evangelizációs hozzájárulás címén. Az általa vezetett Cívis Szociális Étkezési Központ nagyra nőtt, az adagszám – és ezzel a normatív finanszírozás – tovább emelkedett. Nagy azonban összetűzésbe keveredhetett az egyház vezetésével, mert feltehetően nem volt hajlandó az egyháznak odaadni a megnövekedett adagszám melletti „jussát”. Már a NAV is elkezdett kutakodni az MPE felé továbbított pénzek jogosságával kapcsolatban, így Nagy felcsapta a régi forgatókönyvet, és új egyházat keresett.
Végül a zsidókhoz került, de a cigányokkal is összedolgozna
Az étkeztetési központ minden kapacitásával együtt átkerült a Debreceni Zsidó Hitközséghez. A várossal sikerült megkötniük egy ellátási szerződést 10 ezer adag ellátottról, a Cívis felbukkant mindenféle politikai és társadalmi rendezvényen. Később tovább terjeszkedtek Jász-Nagykun-Szolnok vármegyébe is – itt azonban leginkább a helyi erőkkel szervezett kormánypárti települések jutottak lehetőséghez, így például Szolnok is.
Tudomásunkra jutott, hogy a Magyarországi Romák Országos Önkormányzatával (MROÖ) együttműködve zsarolhattak meg helyi önkormányzatokat – vagy igényt tartanak a szociális étkeztetésre, vagy elvesznek a cigány szavazók. Állítólag az MROÖ egységesíteni akarja a Cívis üzemeltetésével országos szinten a szociális étkeztetést és a népkonyha-szolgáltatást. Úgy tudjuk, hogy a napokban meg is fenyegethettek egy borsodi cigány vezetőt, aki más társasággal kívánt együtt dolgozni.
Információink szerint Nagyot az említett 2011-es csalások miatt jogerősen elítélték bűnszervezetben elkövetett különösen nagy értékű csalás bűntette miatt, és jelenleg a 3 év 6 hónapig tartó jogerős börtönbüntetését tölti – amiből 14 hónapot töltött előzetesben. Úgy értesültünk, hogy a Magyar Pünkösdi Egyházhoz kötődő eset is bírósági szakaszba jutott.
(Kiemelt kép forrása: Cívis Szociális Étkezési Központ)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás