Azok, akiket a Covid-19-el kapcsolatos járványellenes intézkedések megsértése miatt megbírságoltak, vagy akik karanténban való tartózkodásuk során az étkezést saját zsebükből fizették, hamarosan kártérítést kérhetnek az államtól. Ez abból a törvényjavaslatból következik, amelyet a szlovák kormány szerdán hagyott jóvá – írja az Új Szó.
Az intézkedés a 2020. március 12. és 2023. szeptember 15. közötti időszakra vonatkozik, a kártérítésre jogosult személy a bírságnak megfelelő teljes összeg, illetve annak egy részének visszafizetését kérheti.
„Ugyanezt a lehetőséget azok is igénybe vehetik, akiket úgynevezett kötelező karanténba helyeztek, és amely esetében az étkezés díjának fedezését saját költségükből kellett megoldaniuk”
– olvasható a Robert Fico (Smer) miniszterelnök által kormány elé terjesztett anyagban.
Fico a kabinet ülése után elmondta, a törvény abban az esetben lép csak hatályba, ha azt a parlament elfogadja. Hangsúlyozta, hogy a kártérítésről szóló tervezet teljesen párhuzamban van a jelenlegi kormány programnyilatkozatával, és a korábbi kabinetek járványellenes intézkedéseire reflektálnak vele.
“A jogállamiság sötét időszakát éltük, a szabadságjogok korlátozása zajlott”
A miniszterelnök szerint a kártérítés összesen 3,3 millió eurót fog elvonni az államkasszából. „Nem annyi pénzről van szó, mint amennyire előzetesen számítottunk, de megoldjuk” – közölte. Fico rámutatott, hogy a kártérítés csak az első lépés a 2020 és 2023 között érvényben lévő járványügyi intézkedések teljes felülvizsgálatának.
Alaposan körül kell járnunk a gazdasági kérdésköröket, és a pandémia kezelését is, a felelősöket felelősségre kell vonnunk
– jelentette ki.
Korábban is felvetődött az ötlet
A pénzt csak a törvénymódosítás hatályba lépésétől számított hat hónapon belül lehetne igényelni. Amennyiben a kérelem megalapozott, és a formalitások is egyeznek, a pénzt a belügyminisztérium, valamelyik regionális közegészségügyi hivatal, illetve az önkormányzat fizetheti ki.
A kormányfő szerint azért is fontos bevezetni a covid-amnesztiát, mert a járványellenes kihágások nem elévülő szabálysértésnek számítanak, amelyeket nyilvántartásba vettek, ezáltal megnehezítik az emberek számára az elhelyezkedést a munkapiacon.
Az amnesztia ötletét először Peter Kotlár (SNS-jelölt) Covid-19-járványkezelési kormánybiztos vetette fel idén februárban, a megvalósítására azonban nem került sor, mégpedig azért, mert Kotlár szerint a lépés komoly problémákat okozhatna az állami költségvetésnek, és a miniszterekkel sem egyeztetett az ügyben.
ujszo.com nyomán
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!