A Nanga Parbat 8125 méteres csúcsát pótlólagos oxigén nélkül meghódító Varga Csaba Nagyváradon él és civilben építesz. Portálunknak mesélt a hegymászó életről és azt is megtudhattuk, tényleg húsz millió forint körüli összegbe kerül-e egy expedíció. Interjú.
Varga Csaba még június 6-án, nem sokkal Suhajda Szilárd halála után indult el a világ 9. legmagasabb hegycsúcsára, a 8125 méteres Nanga Parbatra.
Varga Csaba a ma élő, a legtöbb 8000 méternél magasabb hegycsúcsot elérő magyar hegymászó. Korábban öt ilyet mászott meg pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók igénybevétele nélkül.
Célja az volt, hogy a Nanga Parbat csúcsán meglobogtassa a Nagyvárad feliratú magyar zászlót, és megemlékezzen az idén 150 éves Magyarországi Kárpát Egyesületről. A csúcson egy videót is felvett, ami a Hazajáró Facebook-oldalán megtekinthető:
– Hogyan lesz valakiből hegymászó? A kirándulás szeretete hozta el vagy valami más?
– Tulajdonképpen onnan indult, hogy próbáltam valami hasznossal eltölteni a szabadidőmet, Több mint húsz évvel ezelőtt kezdtem a természetbe járni barátokkal, aztán sziklát mászni, mindig egyre magasabbra akartam jutni. Így alakult ez.
– Mikor mászta meg az első nyolcezrest?
– 2013-ban, tíz évvel ezelőtt volt az első nagyobb megpróbáltatás, és azóta sem álltam le.
– Hogyan zajlik a felkészülés egy ilyen expedícióra?
– A sport közeli életforma mindenképp fontos, mindig edzésben kell lenni és maradni. Nem úgy megy, hogy gyorsan felkészülök egy mászásra, aztán meg nem mozgok semmit. A terepfutás fontos összetevő, a sziklamászást és az alpinizmus minden formáját ismerni kell, mindig edzésben kell lenni és, ami talán a legfontosabb, minél többet a természetben, a hegyekben kell lenni, amennyire az ember ideje megengedi.
– Oxigénpalack nélkül mászta meg a korábbi hegyeket is. Hogyan lehet az oxigénhiányos környezetre felkészülni?
– Akklimatizálódni kell, időt kell eltölteni ezekben a magasságokban, de nagyon fontos a pihenés is kisebb magasságokban, mint például az alaptábor, így lehet hozzászoktatni a testet, hogy jól teljesítsen alacsonyabb oxigénes helyzetekben is.
– Egy nyolcezer méter feletti hegy megmászása mennyi időt ölel fel? Van kötött menetrend?
– A legutóbbi expedíció egy hónapig tartott – Budapesttől Budapestig, de volt olyan nyolcezres, amit kevesebb idő alatt másztam meg. Önmagában a csúcstámadás úgy fél nap, maximum 24 óra, az akklimatizáció, ami több időt vesz igénybe, emellett nem mindig van jó idő, tehát sokszor kell várakozni az alaptáborban, de közben a test annál jobban hozzá tud szokni a magaslati levegőhöz.
– Szervezetten mennek ilyen expedíciókra?
– Vannak logisztikai cégek, akik megszervezik az utazást országon belül, illetve az alaptáborokban az étkezést, de hogy hegyen belül hová mész, mit csinálsz, azt te döntöd el. Ott általában teljesen egyedül vagy.
– A hegymászás tehát akkor nem „csupán” a hegy meghódítása, hanem kihívás a saját testnek és léleknek is.
– Egyértelműen. Ha a csúcstámadásra gondolunk, közben nagyon ki van fáradva az ember, olyankor csak a feladatra koncentrálok és a teljes erőm arra megy el, hogy felérjek – és aztán persze le is, de az már sokkal gyorsabban megy. Egy ilyen felfokozott teljesíteni akaró tudatállapotba kerül az ember, de ez természetes. Talán az élsportolókhoz tudnám hasonlítani ezt a részt, mert csak a cél lebeg a szemem előtt. Az a cél, amiért az előző években dolgoztam.
– Tervezi a következő utat vagy még pihen? Meddig tart hazatérés után a regeneráció időszaka?
– Nem kell szünet, lehet egyből a másik hegyre is menni, de nekem ez most elég volt, mert egy ilyen azért sok idő. A közeljövőben nem tervezek semmit, majd hosszútávon meglátjuk, mi lesz. Most már két hete itthon vagyok, már minden rendben van, szinte el is felejtettem az utat.
– Hogy néznek ki az anyagiak? Olyan adatokról lehetett hallani a sajtóban az utóbbi időben, hogy az Everest megmászása például 20 millió forint körül van.
– Ez így azért túlzás és van különbség hegy és hegy között. Az Everest a legdrágább, persze, belekerül néhány millió forintba, de azért a húsztól messze van az is. A többi nyolcezres az Everest töredéke, de van sok szponzor is, most már én is meg tudom szponzorációkból oldani, mert ez kvázi élsport.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!