Akár 12-en is megfertőződhettek ebolával a Kongói Demokratikus Köztársaság, 6-an közülük meghaltak – jelentette be hétfőn az Egészségügyi Világszervezet (WHO), hozzátéve, hogy ezúttal az afrikai ország északnyugati részéről jelentettek eseteket.
A Kinsashától mintegy 700 kilométerre északra található Mbandaka városából kilenc igazolt fertőzött és további három, ebolagyanús esetről adtak hírt, egy héttel korábban pedig már hat fertőzöttet jelentettek.
Egészségügyi hatóságok közölték, hogy a vizsálatok szerint az esetek nincsenek összefüggésben az ország keleti felében 2018-ban kitört ebolajárvánnyal.
A WHO bejelentette, hogy térségben 300 embert oltottak be ugyanazzal a vakcinával, amelyet az egészségügyi dolgozók korábban az ország keleti részén elharapózott ebolajárványban használtak. Ez utóbbi területen – amely több mint ezer kilométerre található Mbandakától – április 27-e óta nem jelentettek új fertőzöttet.
Mbandakából 2018-ban már jelentettek egy kisebb ebolajárványt, amelyben 33-an haltak meg. Egészségügyi hatóságok szerint a vakcinálás és az azonnali megelőző intézkedések, például a mozgó kézmosóállomások és felvilágosítókampányok segítségével akkor sikerült elejét venni a fertőzés terjedésének.
Két év alatt ez a harmadik ebolajárvány az országban. A vírust 1976-ban, a Kongó keleti felében található Ebola folyó melletti településeken először észlelték, azóta ez a 11. nagyobb járvány.
Az ebola természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb terjesztői denevérek lehetnek. A kór fertőzött ember vagy állat vérével vagy testnedvével való közvetlen érintkezés által terjed. A betegség hasmenéssel, súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!