A Police Café módszerével, a romák és a rendőrség közötti kommunikáció zökkenőmentessé tétele céljából indult el a program – írja honlapján a rendőrség.
Érdekesség, hogy a rendőrségi közleményekben, illetve a sajtónak adott válaszokban soha eddig nem tértek ki arra, ha valaki véletlenül cigány. Tehát bármilyen elkövető, bármilyen bűncselekmény került szóba, az ilyen kérdéseket ignorálták, nem kezelték külön, sőt: statisztikát sem vezettek az elkövetők származásáról, de még arról sem, hogy a börtönökben arányaiban mennyi cigány lakik.
Most valamiért mégsem a bűnelkövetők és a rendőrség közötti, hanem kifejezetten a romák és a rendőrség közötti kommunikációt gondolják fejlesztendő területnek.
A sorozat 2023 októberében és novemberében zajlik. A cél, hogy minden vármegyében létrejöjjenek találkozók, és egy partnerségi viszony alakuljon ki a résztvevők között.
A vármegyei rendőr-főkapitányságok közrendvédelmi és bűnmegelőzési osztályai, valamint a területi kisebbségi koordinációs munkacsoportok vezetői közösen végzik a Rendőrkávéházak szervezését.
A képzésen három Bács-Kiskun vármegyei tapasztalati szakértő is közreműködött: az eredeti ötletgazdaként a programot jegyző dr. Vaslóczki Ferenc r. ezredes, rendőrségi tanácsos rendészeti főkapitány-helyettes, Pintér Gábor r. alezredes, a vármegyei rendőr-főkapitányság Közrendvédelmi Osztályának vezetője és Stix Attila r. alezredes, kiemelt főelőadó.
Az első találkozó Kaposváron volt 2023. október 2-án. A házigazdák a képzésen tanult protokollnak mindenben megfelelve látták vendégül a meghívottakat. A felkészült és profi témagazdák jó érzékkel terelgették az asztaltársaságok beszélgetéseit, így tartalmas, minden résztvevő megelégedésére szolgáló párbeszéd alakult ki. A helyszínen Kaposvár Megyei Jogú Város Roma Nemzetiségi Önkormányzatának jóvoltából egy cigány fotókiállítás is helyet kapott.
A soron következő rendezvényekről menet közben a vármegyék saját közösségi oldalaikon számolnak majd be – áll a beszámolóban.