Bill Gates meglehetősen borús előrejelzést adott a jövőre nézve, mivel szerinte a mesterséges intelligencia (AI) további változásokat hoz majd a világ működésében – írja az Unilad.
A mesterséges intelligencia növekvő elterjedése sokak szerint aggodalomra adhat okot a munkaerőpiacon. Tény, hogy a folyamat nem egészen olyan, mint a népszerű sci-fi filmekben látott disztópikus jelenetek; az AI fejlődésével számunkra, egyszerű halandók számára nem lesz a legideálisabb a helyzet a jövőben Bill Gates szerint. Gates szerint ugyanis sok munkahely egyszerűen elavulttá válik, ahogy a technológia egyre jobban beépül a társadalomba.
Akadnak azért kivételek, ahol szükség lesz az emberre
Gates szerint azonban van három olyan terület, ahol a mesterséges intelligencia nem tudja kiváltani az embert.
Az egyik ilyen szakma a programozás, kódolás. Bár az AI képes kódot generálni, ez jelenleg még messze nem tökéletes. Az embereknek képesnek kell lenniük arra, hogy a folyamatokat felügyeljék, kijavítsák a hibákat, valamint még fejlettebb rendszereket tervezzenek.
Tehát a mesterséges intelligenciának szüksége van emberekre, hogy még több mesterséges intelligenciát építsenek és felügyeljék.
Gates utalt arra is, hogy az energetikai ágazat is túlságosan összetett ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia jelenleg reálisan kezelni tudja azt. Az olaj-, nukleáris és megújuló energia ágazatai sajátos stratégiát és túl sok szakértelmet igényelnek ahhoz, hogy teljesen automatizált iparágat lehessen létrehozni ezeken a területeken.
Mérnökökre, kutatókra és technikusokra várhatóan továbbra is szükség lesz az infrastruktúra irányításához, az iparági kihívások megértéséhez és a jövőre vonatkozó innovációhoz.
Az AI átalakítja az életünket
Ami a biológusokat illeti, bár a mesterséges intelligencia eszközként használható (ahogyan már most is használják) az orvostudományban, a technológiából hiányzik a tudományos felfedezésekhez szükséges kreativitás. Így a szakértők egyelőre valószínűleg csak adathalmazok elemzésére és betegségek diagnosztizálására fogják használni. Gates elismerte, hogy bizonyára tévedhet, de az egyre fejlődő technológia felhasználási módja
valószínűleg hasonló módon fogja átformálni a mindennapi életet, mint ahogyan azt az ipari forradalom és az internet tette a múltban.
Persze megeshet, hogy a mesterséges intelligencia mégsem válik alapvetővé az életünkben, nem fog elterjedni széles körben, és kiderülhet, hogy csak egy hóbort volt.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!