Mint arról beszámoltunk, a parlament elé került a Mi Hazánk javaslata, mely jelentősen módosítana az aránytalan és igazságtalan választási rendszeren. A javaslat igencsak felháborította a balliberális-globalista oldalt, ami azért is érdekes, mert korábban éppen ők voltak azok, akik a rendszer megváltoztatását szorgalmazták. Akkor mégis miért mérgesek most annyira? Erről Toroczkai László rántotta le a leplet vezérszónoki felszólalásában.
A Mi Hazánk elnöke a bevezetőjében leszögezte, „elég kellemetlen”, ha egy parlamenti képviselő nem tudja mi a különbség a határozati javaslat és a törvényjavaslat között. (Utalva arra, hogy korábban a balliberális oldalon azt tették szóvá, hogy a Mi Hazánk javaslatában az országgyűlési választásokra vonatkozó részek „kidolgozatlanok”.)
Mivel az önkormányzati választások 6 hónap múlva lesznek, ezért oda egy kidolgozott, konkrét javaslatot nyújtottunk be. Ebben nem volt nehéz dolgunk hiszen a 2014 előtti állapotokat állítanánk vissza – a Fidesz beavatkozása előtti állapotokat
– magyarázta Toroczkai a kevésbé felkészült képviselőtársainak.
Rámutatott, az országgyűlési választások kapcsán azért csak határozati javaslatot nyújtottak be, hogy arról vitát indítsanak, és megpróbáljanak közösen kidolgozni egy arányosabb választási rendszert, együtt a balliberálisokkal és a Fidesszel. Azt remélte, annyira azért érdekli a két nagy tömböt az ország sorsa, hogy legalább erről a kérdésről hajlandóak érdemben vitázni, ám csalódnia kellett. Mint mondta a szinte üres parlamentre utalva:
Ennél azért nagyobb aktivitást vártunk volna. Gyakorlatilag rajtunk kívül nincs itt senki.
Toroczkai rámutatott, a jelek szerint nem csak gazdaságpolitikában gondolkodik egyformán a balliberális oldal és a Fidesz, hanem az arányos választási rendszerről is ugyanaz a véleményük.
Megállapítását azzal támasztotta alá, hogy mikor megtudták, az országgyűlési választások mellett a budapesti választásokat is visszaállítanák a 2014 előtti állapotokra, akkor „elképesztő üvöltözésbe kezdtek”. A hisztériakampányból a pártelnök levonta a következtetéseket. Úgy látja, „a balliberális oldal ugyanazt tenné kormányra kerülve, mint amit a Fidesz tesz”.
„A vicc az egészben, hogy az önök oligarchái a háttérben vígan üzletelnek egymással” – említette meg mintegy mellékesen, utalva arra, mennyire nincs érdemi különbség a felek közt.
Az az indok, hogy 6 hónnappal a választások előtt nem lehet hozzányúlni a választási rendszerhez, egyszerűen nem igaz szerinte, mivel volt már ilyenre példa.
Ez csak azoknak nem jó, akik egyébként füstös szobákban szoktak megegyezni arról, hogy kik lesznek képviselők. Nekünk, akik mindig tiszta lapokkal játsztunk, az sem gond, ha három héttel a választások előtt változtatnak a szabályokon, csak legyen igazságos és arányos. Ez azoknak kellemetlen, akiknek egyezkedniük kell másokkal
– mutatott rá a balliberális pártok felháborodásának igazi okára.
Megemlítette a Kétfarkú Kutyapártot is, mely előbb arról beszélt, hogy Karácsony Gergely ugyanazt csinálja kicsiben, mint nagyban a Fidesz, ennek ellenére végül mégsem indítottak jelölteket ellene.
Toroczkai László szerint a választási rendszer igazságosabbá és arányosabbá tétele a magyar emberek érdeke.
Szomorúan állapítom meg, hogy a balliberális oldal már színt vallott. Nagyon gyorsan. Ugyanazt képviseli, amit eddig a Fidesz: ha számára előnyös és kedvező egy antidemokratikus, aránytalan választási rendszer, akkor ahhoz fog ragaszkodni
– magyarázta.
A Fidesz színvallásával kapcsolatban elmondta, arra még várni kell. „A minimum, amit elvárunk a Fidesztől, hogy a két javaslattal egyszerre foglalkozzunk” – szögezte le.
Ha csak az egyik valósul meg, szerinte akkor az félsiker. „Ha a fővárosra vonatkozóan nekünk Fidesz szavazatokkal kell azt elérni, hogy a 0,5 százalékos Párbeszéd korrupt rendszere megtörjön, akkor mi azt is elfogadjuk, mert – ahogy megalakulásunkkor elmondtuk – egyik oldalhoz sem tartozunk. Ezért támadnak mindkét oldalról” – fejtette ki a pártelnök.
Beszélt arról is, nem örülnek annak, hogy Karácsony Gergely kontrol nélkül gyakorolhatja hatalmát. De – hangsúlyozta – nem szüntetnék meg a közvetlen főpolgármester választást.
Az arányos, igazságos választással, listás rendszerrel megválasztott fővárosi közgyűlésre viszont szerintük azért van szükség, mert ez egy kontrol lehet Karácsony Gergely és 0,5 százalékos pártja fölött.
Céljuk, hogy mind Budapesten, mind országosan igazságos és arányos választási rendszer legyen
– zárta felszólalását.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!