Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője számos kihívással néz szembe, miközben – Angela Merkel korszaka után – megpróbálja újra vezető szerepbe visszaterelni pártját. Annak ellenére, hogy a kereszténydemokratáknak meggyőző politikai múltja és hitelessége van, a párt Merz vezetésével továbbra is csak 28 százalékon áll – olyan helyzetet mutat, amit az elemzők „28 százalékos átokként” emlegetnek. Ez a szám valójában a stagnálás időszakát szimbolizálja, egy olyan korszakét, melyben a CDU nem képes kiszabadulni a politikai vákuumból. Elemzés.
Merz erőfeszítései, hogy újjáélessze a pártot és visszaállítsa annak egykori fényét, súlyos akadályokba ütköztek. Jóllehet konzervatív szemléletmódja elvileg összhangban van a választók jelentős részének értékrendjével, vezetési stílusa mégsem tudta felébreszteni a megújuláshoz szükséges lelkesedést. Ez a probléma szembeötlően érzékelhető az AfD népszerűségének növekedésével, amely képes volt életképesebb politikai erőként pozicionálni magát a jobboldalon.
A CDU előtt álló egyik kulcsfontosságú kérdés a „Schwarz–blaue Koalition” (fekete–kék koalíció) esélye, amely a CDU és az AfD közös kormányzását jelentené.
A legfrissebb választási eredményekből az következik, hogy a CDU akár a Zöldek nélkül is képes kormányt alakítani a Szociáldemokrata Párttal (SPD). Ez a változás jelentősen csökkentette annak esélyét, hogy a CDU/CSU az AfD-vel koalícióra lépjen, főként a párton belüli erős ellenállás következtében. Például Markus Söder, a CSU elnöke határozottan elzárkózott egy ilyen koalíció lehetőségétől, ami a választók számára egyre nehezebbé tette annak magyarázatát, hogy miért lenne most szükséges egy ilyen szövetség.
A nagykoalíció lehetősége (a CDU és az SPD közös kormányzása) egyre kevésbé vonzó. Az a koalíció, amely nem rendelkezik jelentős parlamenti többséggel, és nem tudhatja maga mögött a választók zömét, alapvetően a Merkel-korszak folytatása lenne. Ez az elemzők szerint a CDU belső politikai apátiájának és Németország erősödő elégedetlenségének kiteljesedése lenne, amely a fősodratú politikával szembeni széles körű bizalmatlanságot tükrözi.
„Továbbra is figyelmen kívül hagyják a saját bázisuk valódi vágyait, így a választók kénytelenek máshol keresni a választ, úgymint az AfD-nél vagy a Zöldeknél, amelyek jobb megoldásokat kínálnak számukra”
– mondta el a Magyar Jelennek Manfred Kleine-Hartlage publicista, aki eltökélt kritikusa a fősodratú médiának és a politikai elithez tartozó személyeknek, valamint gyakran szorgalmaz egy határozottabban konzervatív megközelítést a kormányzást illetően.
Úgy véli, a CDU képtelen szembeszállni a média baloldali elfogultságával, és nem képes valódi reformokat végrehajtani.
„Hacsak valami drámai nem történik – például külső nyomás, talán az Egyesült Államoktól vagy egy rendszerkritikus mozgalom által Németországban – a németországi politika színpada továbbra is a régi marad, és nem lesz esély igazi reformokra… Merz vezetése nem más, mint Merkel politikájának folytatása”
– húzta alé Kleine-Hartlage.
Kiemelte továbbá, a CDU képtelen arra, hogy alternatívát kínáljon a Németországot domináló baloldali narratívával szemben.
„A Zöldek már bebizonyították, hogy ellenkező tervük van a migrációs politika tekintetében, mint a CDU-nak, és úgy gondolom, az új kormány élettartama két éven belül lejár”
– hangsúlyozta.
Irmhild Boßdorf, az AfD egyik vezető politikusa és európai parlamenti képviselője is nyilatkozott lapunknak. Boßdorf optimizmussal beszélt pártja eredményeiről, kiemelve, hogy a hangulat az AfD-ben nagyszerű. Büszkén beszélt arról, hogy a párt nemcsak jelentős választási sikert ért el, hanem most még erősebb ellenzéki munkát végezhet a Bundestagban.
„A fiatalok többsége radikálisan szavazott. Ők nem akarják az »így tovább« politikát, hanem világos üzeneteket és megoldásokat akarnak korunk problémáira”
– szögezte le.
Azt viszont különösnek találta, hogy a fiatal választók körében jelentős polarizáció alakult ki.
„A következő négy év a CDU vezetésével – különösen Merz irányításával – valószínűleg nem sok jót ígér a németeknek”
– mondta el a Magyar Jelennek.
Tormay László
Kiemelt kép: Sean Gallup/Getty Images
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!