loading
Menü
Támogatás

Visszaesett Magyarországon a családtámogatások összege a többi EU-s országhoz képest

2025. júl. 25. 07:29
2 perces olvasmány
Kép: Getty Images Kép: Getty Images
Tizenkét év alatt kilenc helyet veszített hazánk az uniós családtámogatási ranglistán – derül ki az Eurostat friss adataiból. Az elemzés szerint a visszaesés nem a többi ország előretörésének, hanem a magyar állami kiadások GDP-arányos csökkenésének köszönhető, miközben az EU-átlag változatlan maradt.

Az Eurostat friss adatai szerint Magyarország jelentősen visszaesett az uniós családtámogatási rangsorban. Míg 2010-ben még a 8. helyen álltunk a 27 tagállam közül, 2022-re a 17. pozícióig csúsztunk vissza, a GDP-arányos kiadások alapján. Az Európai Unió tagállamai 2022-ben átlagosan fejenként 830 eurót (körülbelül 331 ezer forintot) fordítottak családtámogatási juttatásokra, addig Magyarország csupán 263 eurót (körülbelül 105 ezer forintot) – írja a Portfolio.

Az elemzés szerint a lecsúszás nem a többi ország felzárkózásának, hanem a magyar kiadások csökkenése miatt következett be, ugyanis az EU-átlag érdemben nem változott. 

A folyamatban szerepet játszhatott, például az, hogy a családi pótlék összege 2008 óta változatlan. Fontos megjegyezni, hogy a statisztika csak közvetlen állami kiadásokat tartalmaz, így nem szerepel benne a CSOK, a családi adókedvezmény vagy az SZJA-mentesség, vagy az adóvisszatérítések.

Az Eurostat három kategóriára bontja a családtámogatásokat: rendszeres pénzbeli juttatásokra, mint a családi pótlék, GYED és GYES, egyszeri pénzbeli juttatásokra, például a szülési támogatásra, valamint természetbeni juttatásokra, mint a bölcsődei ellátás és gyermekgondozási szolgáltatások. Az EU-ban a kiadások 60 százaléka rendszeres pénzbeli, 38 százaléka természetbeni és mindössze 2 százaléka egyszeri juttatás.

Magyarországon azonban még erősebb a rendszeres pénzbeli juttatások dominanciája, míg a természetbeni támogatások aránya messze elmarad az uniós átlagtól. 

A CSOK 2022-ben 92,4 milliárd forintot, vagyis a GDP 0,14 százalékát tette ki, ami önmagában nem változtatna jelentősen az összképen. Ráadásul 2024-re az állami kiadás a 2022-es szint felére csökkent, így a program súlya tovább mérséklődik.

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás