69 gyógyszerhatóanyag van a Balatonban egy vizsgálat szerint
Kép forrása: yamasan/Getty Images
Bár az elmúlt években csökkent a véletlen gyógyszermérgezések száma, de évente továbbra is több mint ötszáz esetet jelentenek, amelyeknek a fele a 0–14 éves korosztályt érinti. Mindez azt mutatja, hogy a felelős gyógyszerhasználat témája rendkívül aktuális, főleg a téli, megfázásos időszakban, mégis kevés hiteles forrás áll a lakosság rendelkezésére.
69 gyógyszerhatóanyag van a Balatonban
„Kötelességünk, hogy a helyes gyógyszerkezelésről praktikus, azonnal alkalmazható tanácsokkal segítsünk minél több embert, hiszen ezzel nemcsak a saját magunk és a családunk egészségét védjük, hanem a közvetlen környezetünket is” – hangsúlyozta Rádics Gergely, a Tudatos Gyógyszerhasználat Egyesület társalapítója.
A nem megfelelő helyre kidobott gyógyszerek a hulladéklerakókon keresztül a talajvízbe kerülhetnek, illetve a szennyvízrendszeren át a felszíni vizekbe jutva károsítják az élővilágot.
A helytelen gyógyszerhulladék-kezelés környezetkárosító hatásait tudományos kutatások támasztják alá. Egy 2019-es vizsgálat például 69 különböző gyógyszerhatóanyagot mutatott ki a Balaton vizében. Bár ezek mennyisége az emberre nem jelent közvetlen veszélyt, a vízi élőlényekre – például halakra, csigákra – hatással lehetnek.
168 millió doboz gyógyszert váltottunk ki
Magyarországon 2024-ben összesen 168 millió doboz gyógyszert váltottunk ki, 153 milliárd forint értékben (a tb-támogatás mértéke ezenfelül 534 milliárd forint). Hatóanyagot tekintve a legtöbb kiváltott vényköteles gyógyszer a protonpumpa-gátlók csoportjába tartozó pantoprazol volt, ami csökkenti a gyomorban termelődő sav mennyiségét. Ebből összesen 8,2 millió dobozt váltottak ki. Ez az éves receptre kiváltott dobozok öt százaléka.
„A gyógyszerek visszagyűjtő rendszere komoly biztonsági és környezetvédelmi szerepet tölt be. A patikákban a gyógyszerész szakemberek egyrészt azért dolgoznak, hogy a betegek a megfelelő készítményekhez jussanak, másrészt azt is biztosítják, hogy a lejárt vagy veszélyes gyógyszereket a megfelelő módon és helyen ártalmatlanítsák”
– hangsúlyozta Lukácsné Fodor Enikő, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke.
A TuGYE szakértői szerint jelentős az igény a használt injekciós tűk megfelelő kezelésével kapcsolatos tájékoztatásra is. A tűgyűjtő pontok gyakran nehezen érhetők el, emiatt sokan a kommunális hulladékba dobják ezt a veszélyes hulladékot.
Az egyesület ezért országos TűTérképet hozott létre, amely segít megtalálni a lakosság számára könnyen elérhető gyűjtőhelyeket, illetve részletes útmutatást ad arról is, hogyan kezeljük biztonságosan a háztartásban keletkező gyógyszer- és injekcióstű-hulladékot.
A most elindított Házi patika kisokos aloldal széles körű útmutatást nyújt a lakosságnak. Bemutatja, hogyan állítsuk össze a biztonságos és praktikus házi patikát, milyen készítményeket tartsunk otthon akut és krónikus betegségek esetére, mire figyeljünk a tárolásuk során, illetve hogyan előzhetjük meg a véletlen gyógyszermérgezéseket, és mikor szükséges selejtezni az otthoni készleteket.
Kapcsolódó:
Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás