Ma már nem telik el úgy nap, hogy a Fidesz háza tájáról ne találkoznánk korrupciós és korrupciógyanús ügyletekkel. Hosszú lenne a sor, ha a jelenlegi kormány 14 évét össze akarnánk ez ügyből írni, kezdve a csatornázási biznisztől, a NER-es közbeszerzéseken át, a végrehajtó maffiáig. Ebben a cikkünkben egy olyan korrupciógyanús módszertant mutatunk be, amely jól jellemzi a regnáló hatalom önkormányzati vagyonnal való tékozlását.
A napokban nagy port kavart, hogy a gyanús körülmények között nyert el egy megbízást a ZÁÉV a fideszes elitképzőként számon tartott Mathias Corvinus Collegium Alapítványtól. A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó cég nettó 1,6 milliárdos ajánlatot adott, és ezzel ő lett a befutó. Csakhogy az eljárás során a másik tíz jelentkezőből ötöt kizártak főként arra hivatkozva, hogy aránytalanul alacsony árakat ajánlottak meg, míg a többi öt pályázó ajánlatát érdemben el sem bírálták – ők ugyanis drágábbak lettek volna, mint a ZÁÉV. Mint tudjuk, a közbeszerzési törvény leírja, hogy mindig a legolcsóbb ajánlattevő ajánlatát kell elfogadni. De ezt ki tudják játszani. Mégpedig úgy, hogy a legolcsóbb ajánlattevőtől addig kérnek árindoklást, amíg az meg nem unja, és nem adja be többé az árindoklását, ezért őt ki lehet zárni és elfogadni a drágább ajánlatot. Ez történt Nagykátán is, erről tájékoztatott minket Szabó Ákos nagykátai önkormányzati képviselő.
– Nagykátán építettünk ravatalozót, meg lett kérve egy helyi Kft., hogy becsülje fel a költségét, 70 milliót mondott. Majd meg lettek hívva az eljárási rend szerint a cégek. A helyi végül 65 millióról szólt, a másik kettő ajánlattevő pedig 93-98 millió forintról. A törvény azt írja elő, hogy a jó gazda szemléletével a legolcsóbbat kell elfogadni, ami ebben az esetben a helyi 65 milliós ajánlata volt
– magyarázta Szabó.
Majd az önkormányzat árindoklást kért, mitől ennyi. Mi az oka, hogy legalább 28 millió forinttal olcsóbb a többihez képest? A cég leírta, hogy ennyibe kerül a rezsi, annyiba az alapanyag, munkadíj, és így tovább. De ezt az önkormányzat nem tartotta megfelelő válasznak. Visszadobta, hogy újra „fejtsék meg”. A helyi cég idővel rájött, hogy ez azért van, mert ő nem nyerhet. Egy idő után nem is adott be újabb árindoklást.
Így a drágább, nem helyi cég nyerte a felújítást. Most egy pályázatnál 8 cég lett útépítés miatt meghívva. A helyi útépítő cég 94 milliót mondott, a többi legalább 104-160 millió között. A helyi útépítő cégnek kellett volna nyerni, de megint visszadobták árindoklásra, de most nem csak neki, hanem a második legjobb ajánlattevőnek is. A második legjobb 10 millióval a helyi fölött volt. A helyi cég vélhetően megkapta az információt, hogy nem viheti el a beruházást, és így már a ravatalozó példájából okulva el sem küldte az árindoklását. Ezzel kizárták a közbeszerzésből, így a francia tulajdonú Colas nyerte az útépítést. Ez a nagykátai eset tipikus „állatorvosi lova” a Fidesznek, tökéletesen rámutat, országszerte hogy működik a fideszes hatalomgyakorlás.
– Elfogadhatatlannak tartom ezt az egészet, és szeretném leszögezni, hogy a Tegyünk Együtt Kátáért Egyesület tiltakozik ez ellen a gyakorlat ellen
– összegezte gondolatait Szabó.
(Néző-Pont – Facebook)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!