Hagyományos szertartás szerinti római katolikus szentmise, rövid eligazítás, majd kétórás rózsafüzér-körmenet. Így zajlott május hatodikán a férfiak elsőszombati rózsafüzére elnevezésű vallási esemény a budai Várban. Helyszíni riportunk.
Tűző nap, már-már túlságosan is meleg, koranyári időjárás. Mire délelőtt 11 óra után néhány perccel megérkeztem a budavári Mária Magdolna-templom romjaihoz, már tartott a szentmise. Nagyjából harminc ember hallgatta, ahogy Szász Péter felolvasta P. Klaus Wilhelm atya szentbeszédének magyar fordítását.
Szász Péter régi motorosnak számít a nemzeti oldalon és a hagyományhű katolikus körökben egyaránt. A férfiak rózsafüzére kezdeményezés „születésekor” is ott volt – árulta el már a körmenet után.
„2021 nyarán, egész pontosan május 31-én, Szűz Mária királynői mivoltának hagyományos ünnepén tartottuk meg az első férfiak rózsafüzére elnevezésű körmenetet, akkor még más helyszínen. 2021 októbere óta azonban minden hónap első szombatján – elsőszombaton – a budai Várban gyűlünk össze, hogy részt vegyünk trienti rítusú szentmisén, majd körmenetet tartva elimádkozzuk a teljes rózsafüzért, pár perces elmélkedésekkel megszakítva azt” – ismertette Szász, aki az eseményt szervező Arma Dei egyik alapítója, valamint a Depositum katolikus hitvédelmi oldal főszerkesztője.
Habár az e havi eseményen „csak” harminc ember vett részt (továbbá a szentmisét celebráló P. Klaus Wilhelm atya és ministránsai), többektől megtudtam, hogy ennél azért többen, átlagosan félszázan szoktak lenni. De volt már olyan elsőszombat is, amikor száz felett volt a résztvevők száma, hogy teljesítsék azt,
amit a Fatimai Boldogasszony kért Lúcia nővéren keresztül, azaz a szentgyónást, a szentáldozást, a teljes rózsafüzér elimádkozását, és negyedórányi elmélkedést a rózsafüzér tizenöt titkáról.
A körmenet során vegyes fogadtatásban volt részünk a Várban császkáló járókelők részéről. Volt, aki keresztet vetett, amikor elhaladt a menet mellett, de a leggyakoribb reakció – sajnos – a meglepettség volt. Sokan nem tudták hova tenni az egészet. A turisták legtöbbször fotóztak, videóztak.
„Általában ezek a reakciók szoktak érkezni. Bár már olyan is történt, hogy néhányan spontán csatlakoztak a körmenethez, kisgyerekek odajöttek, hogy ők is kaphassanak rózsafüzért. Ellenben komolyabb atrocitás eddig még nem volt” – húzta alá Szász Péter.
A férfiak rózsafüzére – ahogy a nevében is benne van – elsősorban férfiak számára van meghirdetve, de a szervezők a nőket is szeretettel látják. Annyi kérésük volt, hogy a hölgyek a menet végén helyezkedjenek el.
„Nem szokott ebből probléma lenni, a nők tudják, hogy ezt nem valamiféle torz értelmű szexizmusból kérjük, hanem azért, mert ez elsősorban mégiscsak a férfiak rózsafüzére, az ő elkötelezettségüket kívánja felerősíteni”
– hangsúlyozta Szász Péter, akitől azt is megtudtam, hogy az esemény elsődleges célja a bűnökért való engesztelés, amiben benne foglaltatik magyar hazánkért, Mária Országáért való esdeklés is.
A férfiak rózsafüzérének Lengyelországban is nagy hagyománya van, sőt lengyel barátainknál többezres körmenteket szoktak tartani – nacionalisták és futballszurkolók részvételével.
„Mi még itt nem tartunk, de középtávú céljaink között szerepel, hogy Magyarországon is minél több élerős, fiatal férfit tudjuk bevonni egy-egy közös imádkozásba vagy rózsafüzér-körmenetbe”
– zárta szavait Szász Péter.
Aki részt szeretne venni a következő, júniusi körmeneten, keresse fel a Rózsafüzér Hadjárat című Facebook-csoportot, ahol minden friss információról értesül a szervezők jóvoltából.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!