A Mi Hazánk Mozgalom Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei frakciója juttatta el hozzánk közleményét a környezetkárosítással kapcsolatban.
Emlékeztetnek, hogy két és fél évvel ezelőtt történt a nagy Sajó-katasztrófa, amikor egy szlovákiai vasércbányából szennyezett víz ömlött a folyóba, amit akkor valamelyest megfékeztek. Azonban mint írják, a probléma ismét kiújulni látszik, ugyanis a kifolyás utáni néhány kilométeren ismét narancssárgás, rozsdaszínű a Sajó, úgy mint 2022 nyarán. Az arzén szintje is növekedett a vízben, amit az állami geológiai intézet mérései is megerősítettek.
Különösen fontosnak tartja a folyó sorsát a Mi Hazánk
A Mi Hazánk Mozgalom Borsod vármegyei vezetése már akkor is kiemelten kezelte az ügyet, most szintén prioritásnak tartják a Sajó védelmét.
Mivel a Sajó folyó magyarországi, több mint 120 kilométeres szakasza teljes egészében Borsod vármegyében található, ezért a Mi Hazánk vármegyei frakciója, különösen fontosnak tartja a folyót érintő szennyeződés vizsgálatát, annak azonnali megállítását.
Szerintük felháborító, hogy annak ellenére, hogy több nemzetközi egyezmény (Duna Védelmi Egyezmény, nemzetközi vízgyűjtő egyezmény, Espooi egyezmény) is megkönnyíti az ilyen helyzetek megoldását, több mint két év elteltével is fennállhat, kiújulhat ez a probléma.
Írásbeli kérdéssel fordul a párt az illetékes miniszterhez
Nagy István agrárminiszter beiktatását követően fontosnak tartotta a szennyeződés megállítását, ennek ellenére úgy tűnik, a probléma a mai napig nem oldódott meg. Ezért a Mi Hazánk írásbeli kérdéssel fordul Nagy Istvánhoz annak tisztázása érdekében, hogy milyen konkrét intézkedéseket tett a kormány a probléma megoldására. A Mi Hazánk felháborítónak tartja az akkori nyilatkozatát, miszerint hazánk nem akar Szlovákia belügyeibe beavatkozni.
„Álláspontunk szerint ez nem szlovák belügy, hanem súlyos nemzetközi ügy, ami azonnali lépéseket igényel. A 2000 januári tiszai cianidszennyezés szörnyű pusztítására emlékezve, csak a szennyezés azonnali megállítását tekintjük elfogadható megoldásnak”
– írták a közleményben. A párt elvárja, hogy a kormány az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként vizsgálja meg a lehetséges lépéseket a nemzetközi egyezmények betartatásával kapcsolatban, és ne várják meg, míg a Sajón visszafordíthatatlan ökológiai katasztrófa következik be.
Iskolakezdés Magyarországon: gyermekük jövőjéért küzdő családok
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!A sikeres vasúti közlekedés alapja a megbecsült vasutas dolgozó