Jelentős díjemelésre készülhetnek a hazai bankok 2025 januárjától, miután lejár a kormány által bevezetett díjemelési stop. Az OTP Bank már bejelentette az új, magasabb díjakat, amelyek között van olyan tétel is, ami közel duplájára emelkedik. A többi bank várhatóan követi majd a példát, és tavasszal újabb emelési hullám jöhet. Több mint 10 éve fizetik a bankok a tranzakciós illetéket, azonban az áthárítás miatt helyettük elsősorban a vállalati és kisebb részben a lakossági banki ügyfelek viselik a terhet – írta meg az Index.
A kormány még idén nyáron jelentette be, hogy a tranzakcióknál, amelyek után eddig is fizetni kellett tranzakciós illetéket, augusztus 1-jétől változik: általános esetben (ideértve az értékpapír-tranzakciókat is) az illeték mértéke 0,45 százalékra emelkedik 0,3 százalékról, és fizetési műveletenként legfeljebb 20 ezer forint lehet (ez utóbbi 10 ezer forintról emelkedik); készpénzfelvétel esetén a pénzügyi tranzakciós illeték 0,9 százalékra emelkedik 0,6 százalékról.
Azonban a kormány részéről volt egy kikötés: az illetékemelést a bankok nem terhelhetik át a lakossági ügyfelekre 2024 végéig, illetve megtiltotta a kedvezmények eltörlését is. Láttuk, ezt a bankok eddig is megoldották, mégis panaszkodtak.
Amint lejár a stop, jöhetnek az emelések
Mivel 2024 végén lejár a díjemelési stop, a bankok azonnal lecsapnak a felkínálkozó lehetőségre, és már 2025 elejétől emelnek. Elsőként az OTP jelentette be a díjemelést, ami hullámot indíthat el.
Az OTP kezdetnek jelentősen megemeli az átutalási költségeket: bankon belül 0,3 százalékról 0,45 százalékra, bankon kívül pedig 0,35 százalékról 0,5 százalékra nő a tranzakciós díj.
A legnagyobb változás a maximális díjaknál látható: egy bankon kívüli átutalásnál az eddigi 14 522 forint helyett akár 25 ezer forintot is elkérhetnek januártól. Ezt a maximumszintet viszont leginkább a jellemzően nagyobb, 5 millió forint feletti utalásokkal érhetjük el.
Drágul a készpénzfelvétel
A bankok korábban sem örültek neki, ha hozzá akartunk jutni a saját pénzünkhöz, ezért jelentősen megsarcolták annak felvételét. Eme sarc 2025-től tovább emelkedik. Az OTP saját automatáiból történő készpénzfelvétel díja 159 forint plusz 1,49 százalékról januártól 159 forint plusz 1,79 százalékra emelkedik.
A más bankok automatáiból történő készpénzfelvétel még drágább lesz: 1.581 forint plusz 0,6 százalék helyett 1.581 forint plusz 0,9 százalékot kell majd fizetni. A külföldi készpénzfelvétel díja is jelentősen emelkedik: az EU-s automatákból való eurófelvétel díja 1 581 forint plusz 0,9 százalékra emelkedik, míg más valutáknál 7,36 euró plusz 2,12 százalékot kell majd fizetni.
A bankcsoport által üzemeltetett külföldi ATM-ekből januártól az eddigi 3,68 euró plusz 0,6 százalék helyett 3,68 euró plusz 0,9 százalékos díjért lehet majd pénzt felvenni.
Két hullámban jönnek az emelések
Azt már többször láttuk a gyakorlatban, hogy hiába van megannyi bank hazánkban, azok valahogy mindig úgy alakítják díjazásaikat, hogy nekik nagyon megérje, az ügyfélnek kevésbé, bármelyik banknál is legyen. Mintha csak kartelleznének. A szakértők most is hasonlóra számítanak. Vagyis, hogy az OTP emelése után nem egymás alá akarnak majd ígérni a bankok, hanem valamennyien kapva kapnak az alkalmon, s hasonlóképpen emelik díjaikat.
Tavasszal ráadásul az év eleji emelést után újabb drágítás jöhet, mivel a bankok jogszabály szerint az előző évi infláció mértékével, várhatóan további 4 százalék körüli értékkel emelhetik díjaikat. Ha ez bekövetkezik, akkor pár hónapon belül kétszer is jelentősen drágulhat a bankolás az átlagpolgár számára.
A díjemelések olyan tételeket is érintenek majd, mint a számlavezetési költségek, amelyek nincsenek közvetlen összefüggésben a tranzakciós illetékkel.
S, noha szeretnek panaszkodni a bankok, sokat elmond, hogy
tavaly a bankszektor 840 milliárd forintot szerzett pénzforgalmi bevételekből.
Idetartoznak az átutalási díjak, kártyás bevételek, számlavezetési díjak és így tovább. Ebből 333 milliárd forintot fizettek be tranzakciós illetékként, vagyis durván 507 milliárd forintnyi bevételük maradt az illetéktől tisztítva.
Érdemes megemlíteni azt is, hogy egy bank a GIRO-ban – ez a magyarországi bankközi tételeket elszámoló és kiegyenlítő központi informatikai rendszer – nagyjából 11 forintot fizet egy átutalásért, plusz a fenntartási díjat. Így is jellemzően nagyságrendi különbség van aközött, amit a bank költségként elkönyvel és amennyit az utalásokon keres. Jóval drágábban adják a szolgáltatást, mint ahogy ők kapják a GIRO-tól.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!