Kamikazekről szóló, rendkívüli könyv jelenik meg a Japánban élő Doma-Mikó István tollából, illetve az ő múzeumának kamikaze-részlegét is kiállítják Szolnokon – írja a Szent Korona Rádió.
Az érdeklődőket a RepTár Szolnoki Repülőmúzeum által szervezett könyvbemutatóra, valamint egy különleges időszaki kiállítás megnyitójára.
Doma-Mikó István: Kamikazek – A Busidó fiai
Időpont: 2024. április 20. 11:00 óra.
Helyszín: 5000, Szolnok, Indóház utca 4-6. Hangár földszint
Bajnai Zsolt, a Szolnok blog szerkesztője lesz a könyvbemutató és az időszaki kiállítás megnyitó moderátora – írta meg a Szent Korona Rádió oldala.
Tokiói tudósítóból lett a Tongai Királyság udvari festője
Doma-Mikó István 1980-tól él Japánban. 1989-tól amerikai magyar lapok tokiói tudósítója. 1991-ben megalapította a távol-keleti ország gazdaságát, történelmét és kultúráját magyarul bemutató Inter Japán Magazint. Doma-Mikó 1998-tól foglalkozik kamikaze-kutatással. Övé a harmadik legnagyobb kamikaze-gyűjtemény, amelyet az általa alapított Japán Múzeumban állított ki.
1989-ben a Tongai Királyság uralkodója, IV. Tupou király hivatalosan kinevezte királyi udvari festőművésznek.
A királyi családról festett portréi és tongai tájképei a Palota falát díszítik. Történelmünket és irodalmunkat is folyamatosan prezentálta az uralkodónak, aki így egészen magyarkedvelővé vált.
Doma-Mikó István
Betekintés a kamikaze szemszögéből a harcosok életébe
A szerző exkluzív riportokat készített többek között az utolsó sógun unokájával, a Budapestet is bejárt Motoko asszonnyal történelemformáló nagyapjáról és a japán korszakváltásról; a Pearl Harbort támadó első raj vadászpilótája és egy kamikaze navigátor vallomásai a legyőzöttek szemszögéből adnak résnyi betekintést az öldöklő háború okaira és történéseire. Az olvasmányos regényben, egy öreg kamikaze visszaemlékezésein keresztül ismerhetjük meg, hogy kik voltak azok a 17-26 éves élni vágyó japán fiatalok, akikben a hazaszeretet legyőzte az életösztönt. A történet hiteles; kegyetlen kiképzésük, légi ütközeteik és öngyilkos bevetésük leírása megtörtént eseményeken alapul. Az olvasó rajtuk kívül megismerheti a II. világháború többi, legendás hírű japán harcosát is.
A szamurájok megismerése is lehetővé válik
A szerző 30 évig tartott fenn Magyarországon egy Japán Múzeumot, s annak részeként egy kamikaze-gyűjteményt. A teljes kiállítási anyagot a RepTár Szolnoki Repülőmúzeumnak ajánlotta fel. Az időszaki kiállítást megtekintők betekintést nyerhetnek Japán kulturális hagyományaiba, a busidóba, amely a szamurájok életmódját meghatározó szigorú szabályrendszer. Autentikus és eredeti kiállítási tárgyak segítségével a „szamuráj kultúra” tovább élését is áttekinthetik, a második világháborús kamikaze eseményeken keresztül. Doma-Mikó István a mai napig aktív és alkot – emlékeztet a Szent Korona Rádió.
Kamikazek – A Busidó fiai című könyv megvásárolható személyesen a RepTár ajándékboltban, illetve a RepTár webshopban!
(Szent Korona Rádió nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!