A szokásos időpontban megtartotta a Kormányinfót Gulyás Gergely miniszter és Szentkirályi Alexandra szóvivő, akik számos témáról – köztük a megszorító intézkedésekről – beszámoltak a sajtó képviselőinek.
Szentkirályi szeretettel köszöntött mindenkit, majd ezt követően Gulyás arról számolt be, hogy a kormány áttekintette az EU-val zajló tárgyalásokat, amelyeket eredményesnek minősített, majd felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyeket Brüsszel nyomására a kabinet bevezetett azért, hogy az uniós források meg/visszaérkezzenek Magyarországra.
A jelenlegi helyzetben kulcsfontosságú a megállapodás, ezért a kormány maximálisan elkötelezett az általa vállalt ígéretek teljesítése mellett. Ennek része a tanárok bérének emelése is – fejtette ki.
„Már 2025-re a diplomás átlagbérek 80%-át is megkereshetik a tanárok”
-tette hozzá a miniszter, aki szerint ennyire jelentős bérfejlesztés a pedagógusok esetében még soha, de soha nem volt kilátásban.
Inflációt és árproblémát jelent az energiaellátás, de Gulyás Gergely szerint az jó hír, hogy Magyarországon van elég gáz, igaz sajnos nagyon drága. A cél emellett az, hogy a hálózat a lehető legtöbb zöldenergiát vegye igénybe.
Szankciók
Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely kifejtette, hogy a szankciók által rendkívül nehéz helyzetbe kerülnek az uniós tagállamok gazdaságai, de arról mér nem beszélt, hogy a Fidesz képviselői miért támogatták a szankciókat. A politikus értékelése szerint Magyarország szerencsés, mert a lakosságot nem terhelik meg a megemelkedett rezsiárak.
Nemzeti Konzultáció
A Magyar Nemzet kérdése nyomán kiderült, hogy a konzultációs ívek már kézbesítésre kerülnek a következő napokban. A konzultáció lényege, hogy a politikusokon kívül az emberek is elmondhassák a véleményüket a szankciókról – érvelt Gulyás.
Szóba került az elhalasztott határidő, ami a magyar kormány vállalásainak értékelésére vonatkozik. Arra kérdésre, hogy mikor érkeznek az uniós források Gulyás az válaszolta, hogy 2023 elején.
„A polgári engedetlenségnek nem anyagi, hanem morális, erkölcsi céljai vannak”
A miniszter értékelése szerint a pedagógusok magasabb bérigényei jogosak, a tanárok tüntetéseit figyelemfelkeltésnek tartják, ami nem a kormány ellen irányul, hanem „egy helyzet” ellen. Gulyás hozzátette, hogy ha valaki szándékosan nem megy be a munkahelyére, annak következményei vannak. A polgári engedetlenség a miniszter jogi álláspontja szerint rendeltetéséből fogva nem anyagi, hanem morális és erkölcsi célok miatt szokott kialakulni a történelemben.
„A gazdaság alapjai Magyarországon stabilak, ezek meg fogják támasztani a forint árfolyamát”
– tette hozzá.
Arról is beszélt, hogy a magyar kormány legszívesebben már Szeribánál megállítaná a migrációt, ugyanakkor arra az ellentmondásra nem tért ki, hogy az ásotthalmi mezőőrök a határvédő tevékenységük miatt pénzbírságot kaptak a TASZ feljelentése nyomán.
A majomhimlő halad, a Pride marad
A kérdések között felmerült, hogy a majomhimlő terjedése miatt nem kellene-e betiltani a Budapest Pride-ot. Gulyás Gergely válaszában elmondta: nem.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!