loading

Kettős állampolgárság az amerikai képviselőházban: átláthatóság, hűség és geostratégiai aggodalmak

2025. ápr. 11. 17:38
5 perces olvasmány
Kettős állampolgárság az amerikai képviselőházban: átláthatóság, hűség és geostratégiai aggodalmak

2025. március 25-én Thomas Massie, Kentucky állam republikánus képviselője beterjesztette a Kettős Hűség Nyilvánosságra Hozatali Törvényt, amelyet Andy Biggs arizonai, Marjorie Taylor Greene georgiai és Clay Higgins louisianai republikánus képviselők is támogattak. A javaslat értelmében a szövetségi tisztségekre pályázó jelölteknek fel kellene tüntetniük esetleges kettős állampolgárságukat a választási dokumentumok benyújtásakor, hogy a választók tisztában lehessenek a lehetséges összeférhetetlenségekkel. 2025. április 9-ig – több mint két héttel a benyújtást követően – a törvényjavaslat még mindig a képviselőház előtt van, ami éppen azt az érdekellentétet mutatja, amely ellen a javaslat született.

A megválasztott vezetők kettős állampolgársága megnehezítheti a döntéshozatalt a külföldi segélyezés, a katonai szerepvállalás és a nemzetközi szövetségek terén. Ha egy képviselő egy másik ország polgára is, felmerülhet a kérdés, hogy képes-e mindenek elé helyezni az amerikai érdekeket, különösen akkor, ha a másik állam eltérő geopolitikai célokat követ. Ez a kérdés különösen fontos egy olyan világban, ahol az Egyesült Államok olyan feltörekvő hatalmakkal néz szembe, mint Kína és Oroszország, amelyek saját függetlenségükre és érdekeikre összpontosítanak. Átláthatóság hiányában a választók nem tudhatják, mi irányítja képviselőik döntéseit, ami jogos bizalmatlanságot szül, hiszen a nép elvárja, hogy vezetői kizárólag az ő érdekeiket tartsák szem előtt.

Az amerikai alkotmány nem tiltja a kongresszusi tagok kettős állampolgárságát, és nincs olyan törvény, amely annak nyilvánosságra hozatalát előírná. Így a 119. kongresszusban – amely a 2024-es választásokat követően, 2025 januárjában kezdte meg működését – a kettős állampolgárok pontos száma ismeretlen. Történelmi példák azonban léteznek: Ted Cruz szenátor 2014-ben lemondott kanadai állampolgárságáról, Michele Bachmann képviselő pedig 2012-ben svájci állampolgárságáról. Bár ezek az esetek ritkák, azt mutatják, hogy a probléma nem új keletű.

A Pew Research Center – egy amerikai kutatószervezet, amely társadalmi felmérésekkel foglalkozik – 2025 februárjában közölte, hogy a jelenlegi kongresszus 29 tagja bevándorló vagy bevándorlók gyermeke, ami kettős állampolgárságot is jelenthet a születési vagy származási jog alapján. Mivel a közzététel nem kötelező, sok a találgatás, ami az America First mozgalom híveit arra ösztönzi, hogy átláthatóságot követeljenek.

Az American Greatness és a Breitbart rávilágítanak, hogy a más nemzetekhez kötődő képviselők előnyben részesíthetik azok érdekeit az amerikai polgárok érdekeivel szemben. 

A The American Conservative szerint a külföldi érdekcsoportok – különösen az Izrael-párti lobbi – jelentősen torzítják az amerikai külpolitikát. Emiatt a kettős állampolgárság átláthatósága nem csupán politikai kérdés, hanem nemzetbiztonsági jelentőségű üggyé vált, hiszen a népszuverenitás került veszélybe.

A Breitbart „döntő lépésnek” nevezte Massie törvényjavaslatát az amerikai érdekek védelmében, míg az American Greatness „a külföldi beavatkozás elleni csapásként” méltatta. E lapok szerint Massie fellépése – amely Izrael befolyása és a külföldi érdekcsoportok elleni küzdelemre irányul – az America First szellemiség egyik alappillére. 

A The American Conservative arra hívja fel a figyelmet, hogy az Izrael-párti lobbi túlzott befolyása miatt az amerikai külpolitika – különösen a közel-keleti katonai szerepvállalás – gyakran idegen érdekeket szolgál. Hangsúlyozzák, hogy a titkolt kettős állampolgárság csak súlyosbítja a problémát, mivel lehetőséget ad arra, hogy külföldi érdekeket képviselő politikusok elszámoltathatóság nélkül járjanak el.

Különös irónia, hogy Donald Trump volt elnök – bár maga is republikánus – megpróbálta aláásni Thomas Massie munkáját, amikor az eltávolítására törekedett. Trump haragja a szabadságjogokat előtérbe helyező, elvhű konzervatív Massie ellen akkor erősödött fel, amikor a képviselő nyíltan ellenezte a rövid távú költségvetési javaslatokat, és bírálta a pártvezetés politikáját. 2024 márciusában Trump kijelentette, hogy „vezényelni fogja” Massie legyőzését az előválasztáson; az X-en „automatikus nem szavazónak” titulálta, és Liz Cheney árulásához hasonlította a viselkedését.

Trump támadásaira reagálva Massie az X-en így fogalmazott: „Háromszor próbáltak nálam »MAGA-bb« kihívók indulni, de egyikük sem ért el 25 százalékot, mert választóim az igazságot és az elveket többre becsülik a vak hűségnél vagy a párthoz való ragaszkodásnál.” 

Végül Trump kudarca egyértelművé vált: Massie-t 2024 novemberében újraválasztották. Kitartása tovább növelte tekintélyét az America First mozgalom hívei körében, akik Trump ellenkezését éppen Massie elvhűségének és a külföldi befolyással szembeni kiállásának bizonyítékaként értelmezik.

„Nem tárgyalok olyanokkal, akik idegen kormányok nevében lobbiznak.” 

Massie nyíltan elutasítja a külföldi lobbitevékenységet, különösen az Izraelhez köthető érdekérvényesítést bírálva. Egy 2024 júniusi interjúban, amelyet Tucker Carlsonnak adott, azt állította, hogy az Amerikai-Izraeli Közügyek Bizottsága (AIPAC) – egy befolyásos lobbi az izraeli érdekek képviseletében – „irányítókat” rendel a republikánus képviselők mellé, hogy befolyásolja szavazataikat. Massie azzal is vádolta az AIPAC-ot, hogy szándékosan elferdíti korábbi állásfoglalásait, hogy Amerika-ellenesnek állítsa be őt.

2023 decemberében Massie vihart kavart egy internetes mémmel, amelyben arra utalt, hogy a kongresszus a cionizmust az amerikai hazafiság elé helyezi. Chuck Schumer szenátusi vezető és a Fehér Ház antiszemitizmussal vádolták, ám Massie megvédte álláspontját, hangsúlyozva: nem a zsidókat, hanem a külföldi befolyást bírálja. Az America First médiája kiállt mellette: a The American Conservative „találó kritikának” nevezte az AIPAC túlzott befolyását, míg a Chronicles Magazine a „washingtoni hűségprobléma” leleplezéseként értelmezte a megnyilvánulást. E lapok Massie-t a cionizmus és a külföldi lobbi elleni fellépés élharcosaként mutatják be.

A The American Conservative szerint Izrael támogatása olyan „bonyolult szövetségeket” hoz létre, amelyek ellen már George Washington is figyelmeztetett elnöki búcsúbeszédében. 

A Breitbart Massie esetét annak bizonyítékaként említi, hogy az AIPAC „befolyást vásárol” a kongresszusban. Az American Greatness úgy véli, a cionizmus „elvonja az amerikai erőforrásokat” Izrael javára, utalva az évenkénti több milliárd dolláros segélyekre. E különböző források mind egy irányba mutatnak: az átláthatóság kulcsfontosságú a külföldi befolyással szembeni fellépéshez – ez Massie törvényjavaslatának központi üzenete.

Massie törvénye, küzdelme Trump ellene irányuló próbálkozásai és az izraeli lobbi ellen mind az Amerika identitásáért folytatott harc nehézségeire világítanak rá. Egy globalizálódó világban az átláthatóság kulcsszerepet játszik a nemzeti szuverenitás megőrzésében. E vita kimenetele meghatározza, hogyan egyensúlyoz az Egyesült Államok a nemzetközi szerepvállalás és a nemzeti elkötelezettség között.

(A Reuters, Politico, CNN, Pew Research Center, Breitbart, American Greatness, The American Conservative, Chronicles Magazine nyomán)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás