A Magyar Jelen birtokába került levél tanúsága szerint egészen a miniszterelnökig jutott Virth Balázs kálváriája.
Szerkesztőségünk birtokába került egy levél, amit a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) írt a miniszterelnöknek október 18-i keltezéssel. A szövetség fejlécével ellátott hivatalos megkeresést Selmeci Attila, a MÚSZ szakmai alelnöke írta alá, ám a Magyar Jelen úgy tudja, Wladár Sándor elnök is áldását adta rá.
A levélíró – a maga és az edzőbizottság nevében – arra kéri Orbán Viktort, járjon közben, „hogy a Sportért felelős Államtitkárság jóváhagyja Virth Balázsnak a Milák Kristóf által nyert olimpiai érmek után jogosan járó életjáradékát.”
„Sajnálattal vettük tudomásul, hogy kollégánk, Virth Balázs mesteredző nem kapott sem kitüntetést, sem életjáradékra jogosító elismerést annak ellenére, hogy tanítványa, Milák Kristóf emlékezetes módon 100 méteres pillangóúszásban arany-, 200 méteren ezüstérmet szerzett Párizsban. A sajtó jóvoltából mindenki előtt ismert már ennek az oka, hogy ti. a tokiói olimpia óta nála készülő, világ- és Európa-bajnokságot nyert, világcsúcsot úszott Milák Kristóf aláírásával nem igazolta Virth Balázs edzői voltát” – írja az úszószövetség szakmai alelnöke a miniszterelnöknek.
Selmeci Attila szerint Milák döntésének konkrét okát nem tudni, de azt igen, hogy nyílt konfliktus, látványos szakítás, szakmai elégedetlenség nem volt a versenyző és edzője között.
„Elképzelhetőnek tartjuk (hiszen korábban, gyermekkorától a tokiói olimpiáig bezárólag magam is edzettem és megismertem őt), hogy Milák Kristófnak nincs tudomása arról, milyen szakmai, erkölcsi és anyagi következményekkel járhatott ez a lépés, az aláírás elmulasztása” – hangsúlyozza a MÚSZ alenöke.
Selmeci Attila szerint az úszótársadalom és az állami sportvezetés pontosan tudja és évek óta tapasztalja, hogy a 2021-ben megrendezett tokiói olimpia óta Virth Balázs volt Milák Kristóf edzője, „az ő szakmai irányításával érte el fantasztikus eredményeit.” „Ő készítette a felkészülési és versenyprogramokat, a napi edzésterveket, amelyeket minden alkalommal egyeztetett tanítványával. Erről Schmidt Államtitkár úr is meggyőződhetett, hiszen többször is meglátogatta az edzéseket, és rendszeresen informálódott Virth Balázstól Kristóf felkészülését illetően. Mindezek után az úszósport és az edzői szakma megcsúfolásának ítéljük, hogy a mesteredző nem lett jogosult jutalmazásra Milák Kristóf eredményei után” – fogalmaz a levél.
„Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy a vonatkozó Kormányrendelet szerint a versenyző írásos javaslata teszi csak lehetővé a felkészítésben részt vevők díjazását, ám ebben a helyzetben egy becsülettel dolgozó, kimagasló tudású edző került rendkívül kellemetlen, megalázó szituációba” – írja a Magyar Úszó Szövetség szakmai alenöke.
Milák Kristóf (balra) és korábbi edzője, Virth Balázs (Fotó: Nemzeti Sport)
Milák Kristóf senkit sem nevezett meg edzőjének
A konfliktus forrása, hogy Milák Kristóf senkit sem nevezett meg edzőjének abban a kérdőívben, amit minden olimpikonnak ki kellett töltenie a párizsi olimpiai előtt. (Erre azért van szükség, mert sikeres szereplés esetén nem csak a sportolók, hanem az őket felkészítő szakemberek is részesülnek állami jutalomban, sőt arany-, ezüst és bronzérmesérmes versenyző esetén olimpiai életjáradékban is.)
Mivel Milák Kristóf Párizsban 100 méteres pillangóúszásban arany-, 200 méteren pedig ezüstérmet szerzett, edzőjének, Virth Balázsnak több mint 50 millió forint állami pénzjutalom járt volna az ötkarikás játékok után, valamint élete végéig olimpiai életjáradékban részesülhetett volna.
Milák azonban sem Virthet, sem más edzőjét nem nevezte meg a kérdőívben, ami talán összefüggésben lehet azzal, hogy a mai napig nem világos, hogy az immáron kétszeres olimpiai bajnok úszó a párizsi ötkarikás játékokat megelőzően hol, mennyit, mikor és kivel edzett.
Kiemelt kép: Nemzeti Sport
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!