Marco Rubio külügyminiszteri kinevezése arra utal, hogy az Egyesült Államok külpolitikája továbbra is intervencionista maradhat, annak ellenére, hogy a nyugati értékek és biztonság védelmének retorikájába van burkolva. Bár Rubio azt hangoztatja, hogy a nemzeti szuverenitásra összpontosít, a NATO és az Európai Unió iránti határozott támogatása aggodalmat kelt az antiglobalista, jobboldali elemzők körében. Politikai irányvonala, amely Európára, Ukrajnára és Magyarországra vonatkozik, azt a veszélyt rejti magában, hogy az Egyesült Államokat újabb nemzetközi kötelezettségekbe vonja bele, miközben gyengíti a valódi nemzeti érdekek védelmét.
Marco Rubio-t az Egyesült Államok külügyminiszterévé választották meg Donald Trump elnöksége alatt, miután a Szenátus 99-0 arányban megszavazta kinevezését, amely során Rubio maga is rábólintott. Most lemond floridai szenátusi mandátumáról, hogy átvegye a Külügyminisztérium vezetését. A megerősítő meghallgatásán Rubio az “America First” külpolitika mellett érvelt, kiemelve, hogy a Trump-kormányzat alatt a Külügyminisztérium mindenekelőtt az Egyesült Államok érdekeit fogja előtérbe helyezni.
Rubio 14 évig volt szenátor, kubai bevándorlók fia. Szenátusi munkája során tagja volt a Külügyi Bizottságnak és a Hírszerzési Bizottságnak.
Donald Trump elnöksége alatt az újonnan kinevezett Marco Rubio külügyminiszter Európával kapcsolatos politikai stratégiája több kulcsfontosságú területet ölel fel, beleértve az Európai Unióval (EU) és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetével (NATO) fenntartott kapcsolatokat, az ukrajnai háborút, valamint a Magyarországgal való kétoldalú viszonyt.
Európa és az Európai Unió: Veszélyes függőség
A The Guardian szerint Rubio határozottan kiáll az Európai Unióval fenntartott diplomáciai és gazdasági kapcsolatok mellett, annak ellenére, hogy az EU bürokratikus túlhatalma és szigorú szabályozásai jelentős hatást gyakorolnak a nemzeti gazdaságokra. Noha elismeri a kereskedelmi egyensúlyhiányokat, az olyan területeken való együttműködés hangsúlyozása, mint a biztonság és az energiapolitika, arra utal, hogy nem kívánja megkérdőjelezni a blokk szupranacionális befolyását. Rubio elkötelezettsége a transzatlanti gazdasági partnerségek megerősítése iránt aggodalomra ad okot, mivel fennáll a veszélye, hogy ez a globalista törekvések folytatását jelenti az amerikai és európai munkavállalók és vállalkozások rovására.
NATO: Költséges elköteleződés
Rubio rendíthetetlen NATO-párti álláspontja, amelyet az Asia Times is kiemel, egyértelműen mutatja elkötelezettségét a globális katonai beavatkozások mellett. Társszerzője volt annak a jogszabálynak, amely megakadályozná az Egyesült Államok kilépését a NATO-ból – ezzel az országot költséges kötelezettségekbe kényszerítené, és csökkentené önálló cselekvési lehetőségeit. Bár a NATO-tagállamok védelmi kiadásainak növelésére irányuló törekvéseit tehermegosztásként mutatja be, valójában ez inkább a hadiipari komplexum érdekeit szolgálja, semmint a valódi nemzetbiztonságot.
Emellett Rubio támogatja a NATO szerepének kiterjesztését a terrorizmus elleni küzdelemre és a kiberbiztonság területére, amely egyes elemzők szerint csupán ürügy arra, hogy igazolja az Egyesült Államok folyamatos európai jelenlétét. Ez pedig növelheti a szükségtelen konfliktusok esélyét Oroszországgal és Kínával.
Ukrajna: Egy költséges konfliktus elhúzása
Rubio határozottan támogatja Ukrajna katonai segélyezését, ezzel az Egyesült Államokat egy elhúzódó konfliktus állandó finanszírozójává téve. A Radio Free Europe/Radio Liberty szerint elismeri, hogy Ukrajna nem képes visszaszerezni minden elvesztett területét, és a tárgyalások engedményeket igényelnek. Ennek ellenére folyamatosan sürgeti a katonai támogatás növelését, ami arra utal, hogy inkább a konfliktus folytatását részesíti előnyben egy diplomáciai megoldás helyett, amely az amerikai érdekeket helyezné előtérbe.
Ez az álláspont fokozza a feszültséget Oroszországgal, és az Egyesült Államokat egy újabb elhúzódó külföldi konfliktusba sodorhatja, elvonva az erőforrásokat a hazai prioritásoktól
Magyarország: Szuverén nemzet nyomás alatt
Magyarország gyakran ellenáll a globalista törekvéseknek, miközben aránylag független külpolitikát folytat, amely gyakran eltér a NATO és az EU elvárásaitól. Bár Orbán politikája számos kérdést vet fel, például a demokrácia és a médiaviszonyok terén, Rubio megközelítése sem mentes a kritikától. Rubio, mint azt az International Politics Quarterly is megjegyzi, inkább a kényszerítésre épít, semmint az együttműködésre. Az Orbán-kormányt érő kritikák figyelmen kívül hagyják az ország szuverén jogát, hogy saját politikai irányvonalát kövesse, míg Rubio válasza inkább külső nyomásgyakorlásra összpontosít, mintsem a valódi párbeszédre.
2019-ben Rubio és más szenátorok aggodalmukat fejezték ki Magyarország demokratikus fejlődése kapcsán egy Donald Trump elnöknek címzett levélben – az U.S. Senate Foreign Relations Committee jelentése szerint. Orbán kormányát kritizálták a médiatulajdon koncentrációja, az igazságszolgáltatás ellenőrzése és Moszkvával fenntartott szoros kapcsolatok miatt, miközben figyelmen kívül hagyták, hogy Magyarország saját gazdasági és politikai döntéseit hozhatja meg. A magyar kormány politikai irányvonala valóban megosztó, de Rubio azon kísérlete, hogy politikai befolyásolással próbálja elérni Magyarország változásait, nem segít abban, hogy az ország saját szuverén útját követhesse, és inkább a nyugati liberális normák érvényesítésére összpontosít, minthogy tiszteletteljes párbeszédet folytatna.
A Mi Hazánk szerint Magyarország kormánypártja, a Fidesz, maga is hozzájárult egy olyan környezet kialakításához, amelyben burjánzik a korrupció, és amely elsősorban a kormányhoz közeli oligarchák érdekeit kiszolgáló multinacionális vállalatoknak kedvez. A Mi Hazánk nyíltan bírálta Orbánt, amiért lehetővé tette a külföldi nagyvállalatok számára a magyar gazdaság kizsákmányolását, miközben háttérbe szorította a hazai vállalkozásokat és elfojtotta a helyi versenyt.
Ezek a cégek, amelyek kedvezményes kormányzati szerződésekkel és adókedvezményekkel élveznek előnyöket, egyre nagyobb befolyást szereznek a magyar gazdaság kulcsfontosságú ágazatai felett, aláásva ezzel a valódi gazdasági szuverenitást. Mindez felveti a kérdést, hogy Orbán hogyan fog tudni ellenállni Trump új külügyminiszterének nyomásának, miközben saját politikai és gazdasági érdekei is ellentétbe kerülhetnek a nemzetközi elvárásokkal.
Veszélyes elkötelezettség a globalizmus mellett
Rubio várható külpolitikai irányvonala aggasztó módon ragaszkodik a globalista elvekhez, miközben a nyugati biztonság és a demokratikus értékek védelmének álcájába burkolózik. A NATO, az EU és Ukrajna NATO-tagsági törekvéseinek támogatásával tovább növeli az Egyesült Államok európai konfliktusokba való belebonyolódásának kockázatát, miközben elvonja az erőforrásokat a sürgető hazai problémáktól. Magyarország szuverén ellenállása a nyugati liberális nyomással szemben jól mutatja, milyen kihívásokkal jár a nemzeti identitás megőrzése egy egyre globalizáltabb világban, ugyanakkor Rubio politikája, amely az amerikai érdeket háttérbe szorítva a nemzetközi elvárásoknak próbál megfelelni, kétségbe vonja, hogy valóban képes lesz-e egyensúlyt találni a globális kötelezettségek és a belső prioritások között.
További bizonytalanságra ad okot az a kérdés, hogy Rubio meddig maradhat pozíciójában, figyelembe véve a Trump-adminisztráció korábbi kabinetátszervezéseinek gyakoriságát. A gyors leváltásokra és elbocsátásokra visszatekintve Rubio külügyminiszteri megbízatása rövid életű lehet, ami kérdésessé teszi politikai kezdeményezéseinek következetességét és tartósságát.
(Evan Vucci/AP)
Azok számára, akik az amerikai szuverenitást és a be nem avatkozó külpolitikát részesítik előnyben, Rubio külügyminiszteri tevékenysége komoly aggodalomra ad okot. Politikáját szigorú ellenőrzés alatt kell tartani annak érdekében, hogy az Egyesült Államok érdekei továbbra is elsődlegesek maradjanak egy könyörtelen globalista térnyerés korában, miközben elkerüljük azokat a kockázatokat, amelyek az amerikai erőforrások túlnyomórészt nemzetközi beavatkozásokba történő befektetésével járhatnak.
A magyar érdekek szempontjából fontos, hogy Magyarország képes maradjon fenntartani aránylag független külpolitikáját, és ellenálljon a nemzetközi nyomásnak, amely a nyugati liberalizmus irányába próbálja terelni. A nemzeti szuverenitás megőrzése és a hazai gazdaság védelme alapvető fontosságú ahhoz, hogy Magyarország megőrizze identitását és önállóságát, így talán az amerikai politikai irányvonalak esetleges globális elnyomása ellenére is sikeresen navigálhat.
(The Post Millennial, The Guardian, Asia Times, Radio Free Europe/Radio Liberty, International Politics Quarterly, U.S. Senate Foreign Relations Committee nyomán)
Kiemelt kép forrása: (Chip Somodevilla/Getty Images)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!