A magyar terménypiacon kritikus helyzet alakult ki. A magyar búza – hiába nagyságrendekkel jobb – eladhatatlan, a betakarításkorihoz képest a felvásárlási ára 25, a napraforgóé 35 százalékot esett, sőt a hazai gabona és olajos magvak felvásárlása szinte leállt. Az ukrán dömping miatt a világpiacon is jelentősen csökkentek az árak, ami az exportnak sem kedvez, és a magyar búza eddigi célpiacai is az olcsó, de silány ukrán búza irányába fordultak – derül ki abból a parlamenti kérdésből, amit Dócs Dávid, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője nyújtott be.
Az uniós gazdálkodóknak, így a magyar gazdáknak is szigorú előírások mellett, termékeiket alaposan bevizsgálva szabad csak kereskedniük. De ez
a szabályozás nem vonatkozik a hatalmas mennyiségben hazánkba beáramló, silány minőségű, kétes eredetű és akár egészségre is veszélyes keleti szomszédunk által termelt gabonára.
Ukrajnában számos olyan növényvédő szert használnak, amelyek az Európai Unióban már évtizedek óta tiltólistán szerepelnek, nem is beszélve arról, hogy Ukrajnában engedélyezett a génmódosított növények termesztése is – hívta fel a figyelmet az országgyűlés jegyzője a kettős mércére.
Dócs Dávid két konkrét kérdést tett fel a témában:
-Milyen módon szeretne fellépni a kormány keleti szomszédoktól beáramló, a magyar piacot padlóra küldő folyamat ellen?
-Mit tesznek azért, hogy a magyar családok asztalára ellenőrzött, biztonságos és jó minőségű élelmiszer kerüljön az olcsóbb, de egészségügyi kockázatot jelentő ukrán import termékekből feldolgozott étel helyett?
A válaszadás Nagy Istvánnak adott páratlan lehetőséget arra, hogy kifejtse a kormány intézkedéseit.
“A tengeri szállítás mellett fennmaradt a szárazföldi folyosó, de az uniós várakozásokkal ellentétben az ukrán gabona egy része nem ment tovább, hanem az Ukrajnával határos országokban ragadt, nehéz helyzetbe hozva a helyi lengyel, szlovák, román, bolgár és magyar gazdákat. A szolidaritási folyosók tehát nem az eredeti küldetésüknek tesznek eleget, nem az afrikai és közel-keleti lakosság élelmiszer-ellátásához járulnak hozzá, hanem a közép-európai termelőket hozzák nehéz helyzetbe.
A Kormány álláspontja az volt, hogy ez a helyzet sürgős beavatkozást igényel. Erőfeszítéseink ellenére a szolidaritási folyosókon érkező kereskedelmet a brüsszeli döntéshozók nem kívánják korlátozni, ezt világossá is tették. Hiába kérte a Kormány a január végén tartott agrárminiszteri tanácsülésen, hogy vizsgálják meg, milyen intézkedésekkel lehet védeni a belső piacot, az uniós gazdákat, az Unió nem segít a térségben élő gazdálkodókon” –írja a miniszter, hozzátéve, hogy
Brüsszeli lépések híján az Agrárminisztérium szigorú minőségi és élelmiszerlánc-biztonsági ellenőrzést rendelt el az Ukrajnából a hazai piacra érkező gabonák esetében.
(fotó:MTI)
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!