Újabb fideszes kétharmad ide, vagy oda, a mostani választás legnagyobb nyertese alighanem Gyurcsány Ferenc.
Egyesek szerint politológiai megközelítésből is érvényes ez az állítás, hiszen a DK jól láthatóan maga alá gyűrte a teljes balliberális ellenzéket, s most megkezdődhet azok bedarálása. Ennek ékes bizonyítéka a Jakab Mandátumáért Mozgalom Jobbik, melynek frakciója 9 fősre zsugorodott, a bekerültek jelentős része pedig alighanem a Jobbik – DK paktumnak, vagyis Gyurcsány nagylelkűségének köszönheti helyét.
Ám, aki nem pusztán politológus magyarázatokra kíváncsi, azoknak egy kézzel fogható adat, miért is nyert óriásit Gyurcsány pártja. Mivel a legnagyobb ellenzéki(?) frakciója a következő ciklusra a DK-nak lesz, így a korábbi időszakhoz képest 400 millió forinttal több forráshoz jutnak az Országgyűléstől.
Hiába az ellenzék választási összeomlása, Gyurcsány Ferenc pártja, a Demokratikus Koalíció a 24.hu számítása szerint közel 400 millió forinttal több pénzt kap majd az eddigiekhez képest a frakciója után. A végleges, ám még nem hivatalos eredmény szerint az eddigi 9 helyett 15 DK-s került be a parlamentbe (valójában 16 hely jutott nekik, de megállapodásuk alapján egyet át kell adniuk az LMP-nek, hogy ott is meglegyen az ötödik ember az önálló frakcióhoz). De még így is az eddiginél sokkal nagyobb állami támogatáshoz juthat a DK képviselőcsoportja: az előző ciklusban 64 millió forintos havi parlamenti büdzséjük 97 millióra hízik, ami éves szinten majdnem 1,2 milliárd forintot jelent – összegezte a 24.hu.
Ebben benne vannak a működési kiadások és a képviselői asszisztensekre, valamint szakértőkre fordítható bérkeret is.
A Jobbiknál a korábbi 1 milliárd 260 millió helyett immáron “csupán” 770 millióból kell gazdálkodniuk, így félő, hogy sok éhes száj marad munka nélkül. 2018-ban még 26 képviselő ült jobbikos színekben a parlamentben, a választások előtt 17, most pedig 9. A párt egyetlen egyéni mandátumot sem szerzett.
Az eset érdekessége, hogy Dobrev Klára még adhat egy mandátumot Jakabéknak, ugyanis, ha ő nem veszi fel mandátumát, akkor a jobbikos Végh Noémi ülhet be a helyére.
A Párbeszéd szintén győztesen került ki a választásokból, és nem csak azért mert a gyakorlatilag mérhetetlen támogatású párt sikeresen túlélt, de még frakcióját is növelte. A korábbi öt képviselő helyett immáron heten ülnek be a parlamentbe, ami a gyakorlatban 130 millió forintos többletet jelent évente. Nagy kérdés persze, ha ennél is tovább nő a frakciójuk, lesz-e elég párttag annak feltöltésére?
A Momentum tizenegy politikusa évi 925 milliós keretet jelent számukra. A Mi Hazánk frakciója a múlt hét közepén még 660 millióval számolt, ám végül a levélszavazatok miatt a párt bukott egy mandátumot. Mint ismert a külhonból beérkező tisztán listás voksok szinte kizárólag a Fideszt erősítették, a nyugaton dolgozó magyar állampolgárok két voksa pedig jórészt a balliberális koalícióra, vagy a kutyapártra ment. Ezen két tényező végül megfosztotta mandátumától a mi hazánkos Pakusza Zoltánt. A Mi Hazánk így évi 590 millióból működhet, miközben a Gyurcsány által frakcióhoz juttatott LMP-nek 530 millió jár.
A kormányoldalon a KDNP-nél nem változik a frakció létszáma, sőt ugyanazok fognak ott ülni, mint eddig, és marad a közel 1,3 milliárdos keretük is. A KDNP képviselőcsoportja is népesebb lesz ugyanis, mint a legnagyobb ellenzéki frakció, a DK-é.
A legtöbb pénzből természetesen a legnagyobb frakció gazdálkodhat: a Fidesznek több mint 7,3 milliárd forint jut a 118 képviselője után. Két fővel bővül a létszám az előző ciklushoz képest, ami 130 millió forintos többletforrást jelent.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!