Kinek szólt a Pride, és ki nyerte a szombatot? – a Hír TV Komment című műsorában is ez volt a kérdés

A Hír TV Komment című műsorának legutóbbi adása újfent rávilágított: a magyar politikai életben minden esemény – még egy civilnek mondható büszkeségmenet is – pillanatok alatt a hatalmi játszmák színpadává válik. A stúdióban parázs vita bontakozott ki arról, mi is történt valójában szombaton Budapesten, és mit jelentett politikai értelemben a Pride – a kormány, az ellenzék és a közvélemény számára.
„Nem ízlés, hanem propaganda” – így látja Dopeman
Pityinger László, ismertebb nevén Dopeman, sajátos hangvételben, de világosan fogalmazott: szerinte a Pride nem vallási vagy etnikai kérdés, hanem ízlésbeli ügy. De rögtön hozzátette, hogy ami ezen a nyáron történt, az már rég nem a rendezvény lényegéről szólt. „A Pride betiltása nem a gyerekek védelméről szólt, hanem csak a politikáról” – jelentette ki. Szerinte a Fidesz zseniálisan alkalmazta a politikai kommunikáció fegyverét: összemosta a Mi Hazánkon kívüli teljes ellenzéket a Pride résztvevőivel, ezzel megbélyegezve mindenkit, aki nem illeszkedik a kormányzati narratívába. A Pride-ot pedig – állítása szerint – nem más, mint pénzlobbi és multinacionális érdekek mozgatják a fogyasztás ösztönzése érdekében.
Karácsony Gergely célkeresztben
A főpolgármestert sem kerülte el a kritika. Dopeman szerint Karácsony minden idők legkörnyezetszennyezőbb polgármestere, aki „csődbe vitte Budapestet.” A stúdióban külön vitát kavart az a pillanat is, amikor Karácsony a rendezvény során egy karlendítésszerű mozdulatot tett – ezt a zenész „liberálfasiszta” gesztusként értelmezte. Mások szerint mindez csak politikai gumicsont, amelyről előszeretettel rágódik a kormánypárti média.
Dúró Dóra: „A legnagyobb vesztes a gyermekvédelem”
A Mi Hazánk Mozgalom képviseletében Dúró Dóra úgy látja: Orbán Viktor szavahihetősége is megingott, amikor az évértékelő beszédében még azt állította, nem lesz Pride – majd mégis megrendezték, méghozzá minden idők legnagyobb menetét. Szerinte a színpadon bemutatott produkciók egyértelműen olyan értékeket közvetítenek, amelyeket a magyar társadalom többsége elutasít.
„A gyermekvédelem a legnagyobb vesztese a szombati eseményeknek”
– jelentette ki, hozzátéve, hogy Karácsony Gergely és Magyar Péter a közélet káros szereplői.
A kormány csapdájába sétált bele az ellenzék?
Mesterházy Attila ezzel szemben arra mutatott rá: Orbán Viktor 19 évig semmiféle problémát nem látott a Pride-dal kapcsolatban, csak most, a választás előtti évben fedezte fel annak „veszélyeit”. A rendezvény ellehetetlenítésére tett kísérletek szerinte épp az ellenkező hatást érték el: a kormány akarata ellenére egy békés, széles körű demonstráció kerekedett a megmozdulásból, amely végül épp a Fidesznek hozhat politikai veszteséget. Az Igazságügyi Minisztérium által belengetett retorziók is elmaradtak, amivel szerinte a kormány hitelessége csorbult.
„A választás nem ezen a szombaton dőlt el”
A Pesti Srácok újságírója, Varga Ádám úgy véli, az ellenzék túlértékeli a Pride politikai hozadékát. Mint fogalmazott, a résztvevők nagy része külföldi volt, így aligha lehet ezt az eseményt belpolitikai áttörésként értelmezni. Ugyanakkor ő is kritikusan szólt a médiáról: szerinte kettős mérce működik – vannak, akiket bármilyen apróságért megbélyegeznek, másokat pedig politikai alapon mentegetnek.
Kinek az utcája, kinek a városa?
A műsor második felében a fő kérdés az volt: ki nyerte a szombatot? Karácsony Gergely, aki megjelent és beszédet mondott, vagy a Fidesz, amelynek provokációs kísérletei végül nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket? A válasz a vitázó felektől függött. Egy biztos: a Pride idén nem csupán egy rendezvény volt, hanem egy politikai kockázat, egy kampányeszköz, egy tükröt tartó társadalmi performansz – amelyben minden politikai oldal a saját igazát próbálta meg rátukmálni a közvéleményre.
(Kiemelt kép forrása: Hír TV)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás