Kiszivárgott információk szerint az iparűzési adó átalakítását célul tűzte ki a kormány, ezzel akarva megszorítani az ellenzéki kézbe került településeket, legfőképp a fővárost. – mondta Dócs Dávid a Mi Hazánk politikusa mai sajtótájékoztatóján.
Vélhetőleg politikai nyomásra, az őszi helyhatósági választások után alig néhány hónappal állt elő az ötlettel a Nemzeti Versenyképességi Tanács, mely szerint az iparűzési adóból lehetne levonni a fejlesztési-, kutatási költségeket, és az értékcsökkentési leírást is, ezzel egyértelműen a multiknak kedvezve. Ezt maga a tanács elnöke, Parragh László is elismerte, legkorábban 2021-ben hatályba is léptetnék a módosításokat. – ismertette a politikus.
Dócs Dávid gyakorló polgármesterkét úgy fogalmazott, hogy az esetleges módosítások legnagyobb kárvallottjai a települési önkormányzatok, melyeknek évente 827 milliárd forint saját adóbevételt eredményez a helyi iparűzési adó. A nagy számok törvénye alapján összegszerűen a megyei jogú városok és nagyvárosok lennének a legnagyobb vesztesei ennek, ám az igazi vesztesei mégiscsak a kistelepülési önkormányzatok, melyeknél jóval kevesebb adónem, illetve jóval kevesebb saját adóbevétel koncentrálódik. Az állami normatíva mellett a helyi bevételekből, így a helyi iparűzési adóból próbálják meg a települési önkormányzatok a hiányaikat, illetve esetleges fejlesztési céljaikat megvalósítani. Az önkormányzatok működésében meghatározó szerepe van a helyi iparűzési adónak, így annak bármi nemű elvonása komoly gondok elé állítja a településeket.
Sok kormánypárti település is megszólalt a felvetés kapcsán, közülük a leghangosabb Székesfehérvár vezetője, Cser-Palkovics András volt. A Mi Hazánk Mozgalom álláspontja, hogy a kormány ne sújtsa tovább az önkormányzatokat, újabb terheket ne rakjon a vállára, illetve javasoljuk, hogy az elvesztett településeket ne kiéheztetni, hanem visszanyerni próbálja.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!