A Debrecen-Józsán épülő, és megépülése után Debrecen mellett Hajdúböszörményre is hatással levő Eve Power akkumulátorgyár kapcsán tartott sajtótájékoztatót Nagy Zoltán, a Mi Hazánk Mozgalom hajdú-bihari elnöke, hajdúböszörményi önkormányzati képviselő, valamint Salánkiné Kuti Zsuzsanna, a párt debreceni elnöke és önkormányzati képviselője.
A Debreceni Nap cikkében azt írja, hogy Salánkiné Kuti Zsuzsanna rámutatott, az Eve Power egységes környezethasználati engedély iránti kérelmében két súlyos adat szerepel: évi 264 ezer tonna széndioxid-kibocsátás, amely megegyezik a teljes debreceni gépjárműforgalom kibocsátásával; évi 168 tonna NMP-vel fog dolgozni a gyár.
Már a jegybank szerint is hatalmas tévedés volt az akkumulátorgyárakra építeni a gazdaságot
A képviselő Józsán él, és környezetével egyetemben úgy véli, a lakosság nem lesz biztonságban. Felidézte, a debreceni önkormányzat által ígért monitoring rendszer csak szemfényvesztés. Ez ugyanis semmiféle szankciót nem fog alkalmazni a szabálytalanságon ért gyárakkal szemben, kizárólag a hatóságok felé jelezhet majd.
A gyárakat a politikus szerint akkor lehet kordában tartani, ha megfelelő mértékű bírságot szabnak ki rájuk.
Az erre irányuló kezdeményezéseket azonban a Fidesz rendre lesöpri. A legutóbbi közgyűlésen Papp László polgármester Salánkiné kérdésére azt felelte, a hatóságok be fogják zárni azokat a gyárokat, amelyeket nem megfelelően működnek. A gödi gyárat, amely nagy mennyiségű magzatkárosító anyagot bocsátott ki, mégsem zárták be – emlékeztetett.
Hatékony kormányzati intézkedésekre lenne szükség
Debrecenből is említett példát: a Halms környezetkárosítása után hat hónap alatt, a választások után született meg a bírság, és mindössze 1,9 millió forintot szabtak ki a gyárra. A képviselő úgy véli, megfelelő kormányzati intézkedések nélkül a debreceni önkormányzat ha akarna, sem tudna tenni semmit a szennyezés ellen.A közmeghallgatással kapcsolatban Salánkiné Kuti Zsuzsanna megjegyezte, bár az online forma jogi értelemben megfelel az előírásoknak, nem erősíti a debrecenieket abban, hogy van beleszólásuk abba, hogy mi történik a városukban.
Kiszámíthatatlanok a környezeti hatások
Nagy Zoltán az akkugyár által kisebb részben érintett Hajdúböszörményre térve elmondta, városában a helyi önkormányzat teljes egységben megszavazta, hogy nem kérnek az akkumulátorgyárakból. Böszörményben – a debrecenivel ellentétben – lesz nyílt lakossági fórum – ismertette. A hajdúböszörményi képviselő arról is értesült, hogy a kormány döntése szerint, ha a környezetszennyező cégek szerződést kötnek a kormányhivatallal, hogy szennyezés esetén vállalják a jogkövető magatartást, mentesülnek a bírság alól. Panasszal egyébként magánszemélyek, civil szervezetek és önkormányzatok is élhetnek.
Nagy Zoltán emlékeztetett, ahol előállítják az akkumulátorokat (és később be is építik azokat), oda kell azokat visszavinni. Ennek a környezeti hatása kiszámíthatatlan.
Beszélt a kormány által 17 milliárd forintból kiépített, de az ívóvízhálózatra rá nem kötött csővezetékről, amely elvileg a Keleti-főcsatornából szállítana vizet a környező településekre. Nagy szerint – bár most még nincs rá szükség, mert Böszörménynek kiváló ivóvize van a fúrt kutakból – ezzel a kormánynak terve van.
A kínaiaknak Mikepércs kell
A Debreceni Nap kérdésére, hogy a párt és képviselői miért csak most jelzik a problémát, Nagy Zoltán azt felelte, azért, mert a környezetvédelmi hatástanulmány csak néhány hete jelent meg. Most derült ki, hogy Hajdúböszörmény is érintett, hivatalos értesítést pedig a mai napig nem kapott a város. Salánkiné megjegyezte, a választási programjukban is szerepelt már az akkugyár-ellenesség. Tüntetéseket is tartottak, illetve ő maga is elment több civil szervezet demonstrációjára – kivéve, amit Papp László háza előtt tartottak, mert az szerinte kontraproduktív.
A CATL-lel kapcsolatban Nagy Zoltán úgy értesült, a kínaiak konkrétan kijelentették, hogy “nekik Mikepércs kell”, ez pedig külföldi vendégmunkások tömeges betelepítését vetíti előre.
Tudomás szerint Kínában a folyók 40, a termőföldek 60 százaléka van elszennyeződve hasonló gyárak miatt. Salánkiné Kuti Zsuzsanna megjegyezte, bár az ország második legnagyobb városa nem teheti meg, hogy lemond a multicégek által befizetett iparűzési adóról, teljesen felborult az egyensúly, és a hazai kis- és középvállalatok csekély részben lesznek ezek beszállítói. A BMW-t tudnák támogatni, de a gyár 45 aranykoronás termőföldeket vett el a gazdáktól. Ha a keleti városrészben valósult volna meg a gyár, nem lenne kifogása ellene. A Debreceni Nap kérdésére mindkét politikus megerősítette, hogy ha a Mi Hazánk kormányra kerülne az össze akkumulátorgyárnak megszüntetnék az engedélyét.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!