Lépett az Országos Bírósági Hivatal a Szeviép-vezéreket felmentő, Botkáékkal pacsizó bírók ügyében.
Komoly következményei lettek a PestiSrácok.hu cikksorozatának, amelyben bemutatták, hogy a Szeviép-ügyben ítéletet hozó, a Botka beszállítóinak számító Szeviép-vezéreket felmentő bírói tanácsnak két olyan bíró is tagja volt, akik lekötelezettjei a szegedi szocialista városvezetésnek. Botkáék által pénzelt bíró és egy szegedi, önkormányzati polgári lakást potom pénzért megszerző tanácsvezető mentette fel tavaly év végén a Szeviép-vezéreket, akiket így futni hagyott az a testület, amely érintettség okán nem is tárgyalhatta volna az ügyet.
A PestiSrácok mai cikkéből kiderül az is, hogy Nóvé Ágnes bírónő családi cége két nappal a felmentő ítélet előtt adott le számlát Botka Lászlóéknak, akik az ítélet után fizettek is. Az Országos Bírósági Hivatal a lap megkeresésére azt válaszolta, decemberi cikkeik után fegyelmi eljárás indult a büntetőügyeket kiszignáló büntető kollégium vezető helyettese ellen, akit az ügykiosztási jogkörétől is megfosztottak.
A lapnak a Szeviép-ügyben ma megjelent írásával kapcsolatban az OBH elnöke újabb vizsgálatot kezdeményezett. Dr. Senyei György azt mondta, a Szegedi Törvényszéken a kinevezési jogkörébe tartozó bírósági vezetők esetleges felelősségét személyesen vizsgálja ki. Kiderült az is, a portál tényfeltárásának hatására az OBH elnöke érvénytelenítette a Szegedi Törvényszék elnökének újrázó pályázatát. A lapnak küldött indoklásban azt írják, mivel éppen a pályáztatás és a pályázat elbírálása időszakában vált szükségessé vizsgálatok lefolytatása törvényesség és személyes felelősségek kérdésében, így amíg a vizsgálatok nem zárultak le, addig az elnök nincs abban a helyzetben, hogy a vezetői állás betöltéséről döntsön.
Az egyik bírónő, Nóvé Ágnes és férje építőipari cége 800 milliós megrendelést kapott a várostól a Szeviép-ügy másodfokú tárgyalása előtt. A tanácsvezető bíró, Kovalcsik Éva 12,4 millió forintért vásárolhatott meg egy 100 négyzetméteres polgári lakást Szeged korzóján, amit már akkor 21 millióra értékeltek, de ma legalább 50 milliót ér, ráadásul a bírónő nyolc napig volt tulajdonosa a lakásnak, utána eladta, hogy mennyiért, az rejtély. A büntetőügyeket, így a Szeviép-ügyet is az egyik vádlott védőjének felesége szignálta ki, aki ráadásul az önkormányzati cégek jogásza.
Mindezek kapcsán a PestiSrácok azt is felvetették, hogy olyan, a törvényszéken belül ordító összeférhetetlenségeket tussoltak el és ezek ellenére folytattak le büntetőeljárásokat, hogy mindenképpen felmerül a Szegedi Törvényszék elnökének személyes felelőssége is. Megkérdezték az OBH-t, hogy a történtek után a posztján maradhat-e a szegedi elnök, miután a törvényszék elnökének felelőssége is felmerül, hiszen több olyan ordító összeférhetetlenség ellenére tárgyalta le ez a bírói tanács, illetve ezek a bírák az ügyet, hogy az az elnöki felelősséget is felveti. Befogadták-e a pályázatát?
Válaszában az OBH elnöke azt írta, hogy a Szegedi Törvényszék elnöke a kinevezési jogkörébe tartozó büntető-kollégium vezető-helyettessel szemben fegyelmi eljárást indított. Az ügyek kiosztásában a büntető kollégium vezető-helyettes az a dr. Nagy Andrea, akinek férje a Szeviép-ügy egyik vádlottjának a védője, egyben a szegedi önkormányzati cégek jogásza.
Szeviép tárgyalás
Az OBH elnöke azt is megjegyzi, hogy a Szeviép-ügyben harmadfokon teljes felülvizsgálatra van lehetőség, a fellebbviteli érvelésbe pedig a sajtóban megjelent tényállásokat is be tudják vonni.
Itt az elnöki pályázat érvénytelenítésének OBH elnöki indoklása:
Forrás: szegedma.hu, PestiSrácok
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!