Érkeznek az első számlák az után, hogy a kormány július 13-án bejelentette: energia-veszélyhelyzetet hirdet, és hozzányúl a rezsicsökkentés 2013 óta fennálló rendszeréhez. A lakossági fogyasztókat is lesújtó változás a vállalkozásoknak valóságos rémálom, van olyan cég, amely az eddigi 250 ezer forint helyett már 1,3 millió forintot fizet a villanyért – tudatta az Index.
A magyar kormány júliusi bejelentése hidegzuhanyként érte a magyar családokat, mikor is közölték, választási ígéreteikkel ellentétben a rezsicsökkentés jelenlegi formájában nem maradhat, mivel a “háború” és az “energiaválság” miatt fenntarthatatlanná vált. Gyorsan megnyugtattak mindenkit, hogy valójában csak az “átlagon felül fogyasztók” esnek ki a rezsicsökkentésből, mindenki más továbbra is a kedvezményes árakat fizeti. Aztán kiderült,
a kormány által kiszámolt “átlagfogyasztás” szembetűnően alacsony, és nem a “medencéjüket fűtő gazdagok” isszák majd meg a levét a rezsimegszorításoknak,
hanem főleg a vidéki, kertesházban élő magyar családok, a dolgozók, valamint a kisnyugdíjasok, akiknek nem telik korszerű szigetelésre, vagy napelemesítésre.
Rajtuk kívül azonban van még egy csoport, akit igen érzékenyen érintenek a megszorítások, ezek pedig a cégek, mivel
augusztustól csak a mikrovállalkozásoknak jár a csökkentett áram- és gázár, ahol legfeljebb tíz főt foglalkoztatnak, az árbevételük vagy a mérlegfőösszegük pedig nem haladja meg a kétmillió eurót (nagyjából nyolcszázmillió forintot).
Ami azt jelenti:
rengeteg vállalkozás nem kapja többé kedvezményes áron a gázt és az áramot.
Az Index négy, különböző nagyságú és árbevételű céget kérdezett az érkező számlákról, várható kiadásokról, a cégtulajdonosok lehetőségeiről.
Megint a magyar vállalkozókat lehetetleníti el a kormány
Egy Budapest belvárosában működő étterem tulajdonosának közel kétszeresére nőttek a rezsiköltségei:
míg a júliusi számlája 35 ezer 456 forintot mutatott, az augusztusi számlán már 70 ezer forintot (pár száz forinttal) meghaladó összeget látott.
Az étterem tulajdonosa szerint amíg ilyen enyhe az idő, még kibírja valahogy, ám
a fűtési szezon az étterem végét is jelentheti.
“Egy vállalkozót ma már minden területen megbélyegeznek. Piaci áron tankolok, többet fizetek azért, hogy elvigyék a szemetem, és itt vannak a számlák: csak az augusztusi csekkem a korábbi kétszeresét mutatja, gyanítom, hogy a téli időszakban több százezer forinttal kell a postára mennem. A pincéreket tisztességesen fizetem, hogy ne meneküljenek Ausztriába mosogatni, az alapanyagot is többszörösén veszem a korábbihoz képest, és emellett reménykedem, hogy akad még valaki, aki úgy általában beül egy étterembe. Ide még beülhet, de ha a jövőben már hat számjegyű lesz a kontó, lehúzhatom a rolót” – magyarázta.
Egy másik cég tulajdonosa öt és félszeresét fizeti a korábbinak.
bár szerződött állami céggel, hogy fixen ennyi lesz a kiadás, a villanyért a korábbi 250 ezer forint helyett 1,3 millió forintot ad le.
Hiába írták alá korábban a szerződést, melyben az energiaárakat is rögzítették, január 1-től 25 forint per kilowatt helyett 135 forintot kérnek kilowattonként.
Így lesz a számlán milliós tétel a százezres helyett, és ez még csak a villany. A gázszámla pontosan a háromszorosára nő. Abból pedig nem tudok többet adni, amit termelek, mert mezőgazdasági cég tulajdonosaként az időjárást sem befolyásolhatom, hogy többet essen az eső, több termény reményében
– fogalmazott a cégvezető.
Egy családi vállalkozás teljesen tönkremehet a rezsimegszorítások miatt, mivel már most hétszeresét számlázták ki a korábbi költségeinek. Az eddigi 40 ezer forint helyett immáron 280 ezret kell fizetnie, amit aligha engedhet meg magának hosszútávon.
Rémálom az egész, képtelenség lesz ezt a későbbiekben fenntartani. Kiskapu, kedvezmény, bármilyen lehetőség a távolban sincs – család, gyermekek, idős szülők viszont igen! Meglátjuk, mihez kezdhetünk
– magyarázta a tulajdonos.
Szintén nagy vesztesei a kormány megszorításainak a műhelytulajdonosok, akiknél autószereléssel foglalkoznak. A több helyiséggel rendelkező csarnok eddigi rezsije 80–100 forint közé esett havonta, és bár az augusztusi számlát még nem kapták meg, télen havi 300–400 ezres rezsivel kalkulálnak már.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!