A veszprémi kórházban a teljes urológiai osztályt kellett átmenetileg bezárni a szakemberhiány miatt. A ceglédi Toldy Ferenc kórházban is kevés az orvos, ami miatt a budapesti Bajcsy-Zsilinszky és a Jahn Ferenc Kórházból rendeltek ki doktorokat a fővárostól 80 kilométerre levő településre. Az eset nem különleges, máskor is volt már rá példa – számolt be róla az ATV Híradó.
A ceglédi Toldy Ferenc Kórházban több mint 50 éve működik a neurológiai osztály, ahol az osztályvezető főorvos mellett 4 szakorvos és 2 rezidens is dolgozik. Hírportálok értesülései szerint azonban a kórházban nincs elég neurológus, pótlásukra a budapesti Bajcsy-Zsilinszky és a Jahn Ferenc Kórházból rendelnek ki orvosokat. Ez egy viszont alig több tűzoltásnál, ami rövidtávon működhet, ám hosszútávon tarthatatlan, ráadásul jogszabályellenes is.
Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény ugyanis előírja: a kirendelés előtt legalább 10 munkanappal írásban kell tájékoztatni az érintettet. Azonban az orvosokat csak csütörtökön értesítették, hogy péntekig adják le a listát, ki melyik időszakot vállalja május 15-től.
Az Atv megkereste a ceglédi kórház irányító kórházát. A Dél-Pesti centrumkórház kérdésükre közölte: a ceglédi kórházban átmeneti humánerőforrás-hiány van, a neurológiai ellátás nehézségekbe ütközik. Azért, hogy az ellátás folyamatos és biztonságos legyen, június 30-ig a a két fővárosi kórházból, heti váltásban napi 1-1 fő működik közre. A két budapesti kórházban emiatt nem lesznek ellátási nehézségek. Az Országos Kórházi Főigazgatóság szerint ez egy megszokott eljárás, egy helyettesítés, ami a betegek kényelmét szolgálja.
Rékassy Balázs orvos és egészségügyi közgazdász objektíven közelítette meg a dolgot, és elismerte, valóban látható, hogy fiatalodott az orvosok korfája, ám még mindig sok az idős doktor. Ami még ennél is nagyobb probléma, hogy pont a 35-40-es korosztályból van a legnagyobb hiány, akik általában a legtapasztaltabb, legterhelhetőbb szakorvosi réteget jelentik.
Ez fordult elő a ceglédi kórházban is, de nem egyedi az eset, ugyanez történik most éppen a veszprémi kórházban, ahol a teljes urológia osztály működése szűnt meg, elmentek az orvosok és az ápolók is
– tette hozzá a szakember. Az egészségügyi közgazdász szerint az egyetlen megoldás arra, hogy megakadályozzuk, hogy a külföld vagy a magánellátás „elszipkázza” a legjobb szakorvosokat csakis az lehet, ha differenciált fizetéseket adunk, és kidolgozunk egy valódi teljesítmény- és minőség biztosítás alapú rendszert.
Kiemelt képünk illusztráció
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!