Gyakorlatilag évek óta kisebb-nagyobb megszakításokkal szövevényes, átláthatatlan tulajdoni viszonyok uralkodtak, uralkodnak a mai napig a dunaújvárosi Dunaferrnél. Gyakran lehetett hallani egymásnak ellentmondó híreket, de ami állandó volt, hogy nincs könnyű helyzete a dunai vasmű munkásainak.
Korábban – a háború miatt is – igen erős volt az ukrán és orosz hátterű tulajdonosok vitája, a megoldás az volt, illetve lett volna, hogy a vállalatot a Liberty Steel fémipari óriás megvásárolta. De nem adták el az egész céget, a brit csoport csak az acélgyártáshoz szükséges eszközöket vásárolta ki a Dunaferrből.
Azonban ez sem hozott megoldást.
– Egymás után jönnek a rossz hírek az egykori dunaújvárosi acélműből, egykori nevén ISD Dunaferrből, ami jelenleg már indiai tulajdonosa után Liberty Steel acélgyárként ismert. Sokan megmentőként tekintettek az indiai cégre, de azóta csak vergődik az acélmű. Másfél hete még arról írtunk, hogy a gyár vezetése leállította az utolsó kokszoló kemencét, ez egy 1,5 hónapos folyamat ugyan, de már visszafordíthatatlanul a dunaújvárosi kokszgyártás végét jelenti. Egy héttel később tovább romlott a helyzet, a múlt héten a cég komoly munkaerő-korlátozást jelentett be, a műszakpótlékok kiesésével, az állásidőre küldéssel sokan kapnak érdemben alacsonyabb fizetéseket – írta a Telex.
A leállások miatt az ott dolgozók bérének egyharmada hiányzik. Ez pedig jelentős össze, egyértelműen veszélyezteti a megélhetésüket.
– Elkeserítő az a kálvária, ami évek óta körbelengi a nagy múltú vasművet, a Dunaferr nemzetstratégiailag nagyon fontos, mi már évekkel ezelőtt is azt mondtuk, hogy nemzeti tulajdonba kell venni. Természetesen ez alatt nem annyit értünk, hogy miután kivérzik a Dunaferr jelen formájában, megveszi mondjuk Mészáros Lőrinc valamely cége, és onnantól nekik termel, hanem komoly ráfordításra van szükség, az ott dolgozó munkásoknak pedig tisztességes béreket kell adni és megfelelő munkakörülményeket, és erős szakszervezeti lehetőséget. Most viszont elsőrendű feladat, hogy a kormány hasson oda, hogy ne kelljen nélkülözniük a bérük egyharmadát a dolgozóknak – fogalmazott portálunknak Lantos János, a Mi Hazánk Munkaügyi Kabinetjének elnöke.
(Kép: 444.hu)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!