Drámai történettel fordult lapunkhoz egy Tolna vármegyei édesanya, Erzsébet. Most 12 éves fia ötödik éve elszenvedője kegyetlen bullying-nak, más néven kortárs bántalmazásnak. Egy nála erősebb, az osztályban vezér szerepet játszó fiú szúrta ki magának, és kezdte piszkálni már az első osztályban a túlsúlya miatt. A legutóbbi alkalom, amikor a másik fiú bántotta, testnevelés órán történt. A gyerek sírva mondta otthon a szüleinek: inkább meghal, de nem megy többet az iskolába. Megtudtuk, hogy nem Erzsébet fia az egyetlen áldozat; az intézmény vezetése, az érintett osztályban tanító pedagógusok mondhatnánk, hogy tehetetlenek, de valójában nem is nagyon törték magukat, hogy megoldják a problémát. Erzsébet lapunknak azt mondta, nemcsak hogy nem értesítették őket, meg sem védik a gyereket, sőt még a tanárok is őt hibáztatják, amiért árulkodik otthon, és a szülei ezért az iskolába járnak, úgymond balhézni.
„Azt a másik fiút sem hibáztatom, tudom, hogy ő is áldozat” – kezdte Erzsébet. Neki sem könnyű. Tavaly veszítette el az édesapját, akihez nagyon kötődött.
A kirajzolódó történet alapján a probléma gyökere ennél mélyebben keresendő. Számtalan olyan nehézség van jelen az érintett családban, ami agresszió és viselkedési zavarok formájában jelentkezik a fiúnál. Azt mondják, az óvodában még nem volt probléma, de az iskolának már az első évében amolyan bandavezér vált belőle. Úgy tudjuk, a család négy gyermekéből három fiatalkorú, akik már régebben védelembe vétel alá kerültek.
Az öt éve folyamatosan vegzált, bántalmazott fiú nemcsak azért vált célponttá, mert súlyfeleslege volt, hanem azért is, mert nem vett részt a kitervelt rendbontásokban, tanárok elleni akciókban. Mivel áldozat lett, hiába kedvelték volna szerethető természete miatt, a többiek sem mertek mellé állni, barátkozni vele.
Tipikus iskolai klikkesedés van tehát a háttérben, ahol vannak a menők és azok, akik mennek utánuk, mert hozzájuk akarnak tartozni, és nem a kipécézett áldozatok táborába. Ha egy közösségben többen vannak ezen a másik oldalon is, valamivel könnyebben elviselhető a folyamatos megaláztatás, mert osztoznak rajta. Míg aki mindezzel egyedül marad, az magába fordul és idővel összeomlik a teher alatt.
Erzsébet fiával is ez történt. Öt éven át tűrt, miközben a szülők hiába próbáltak jelzésekkel élni az igazgatónál, az osztályfőnöknél, a szülői értekezleteken – semmi változás nem történt. Vagyis csak annyi, hogy a fiút a tanárok is elkezdték szekálni, és arra biztatták, hogy hallgassa el a bántalmazásokat.
„Azt mondták neki, hogy nem kell árulkodni, mert milyen ciki, hogy bejárkálnak ezért a szülei. De mi úgy neveltük, hogy őszinték vagyunk egymáshoz, hogy azt is elmondhatja, ha baj van, ha hibázott. Ez a kettősség is csak zavart okozott benne. Egy idő után azt láttuk, hogy elkezdte magát hibáztatni”
– mesélte az édesanya.
Amikor a zaklatások kezdődtek, a gyermek még látta a megoldást, próbált változni, hogy elfogadják – fél év alatt 17 kilót fogyott –, most azonban már nem találja a kiutat, hogyan lehetne elég jó ahhoz, hogy ne bántsák.
Az elmúlt években számtalan bántalmazás érte a másik fiú részéről. A legdurvább eset második osztályban történt, amikor egy lökés következtében lezuhant a lépcsőn, és agyrázkódást szenvedett. Most másfél hete, testnevelés órán gáncsolta el a másik fiú, és akkorát esett, hogy arca teljes erővel a talajba csapódott. A sérülések még órákkal később is látszottak rajta, de a szülőknek azt mondták, azért nem értesítette őket az iskola, mert nem vették észre a sebeket, foltokat.
„Ez teljességgel kizárt, ugyanis testnevelés órán történt a dolog, ahol a gyerekeken atléta és rövidnadrág van. Nem csak az ütéstől keletkezett foltok virítottak rajta, hanem a térde is kiugrott”
– mondta Erzsébet.
Hozzátette, egy dologban biztos: nagyon hosszú ideje hiába kér segítséget, ezért mostantól ebbe az iskolába biztos, hogy nem engedi el gyermekét, mert kötelességének érzi, hogy megvédje és ne várja meg, míg esetleg nagyobb baj történik.
Úgy látják, a kiskamasz depresszióba esett. Kivizsgálására, lelkiállapotának felmérésére hétfőn kell majd jelentkezniük a szakrendelésen. Közben pedig új iskolát keresnek neki, ahol szeretetteljes, elfogadó közösségben épülhet fel a több éven át tartó traumákból.
A kortársbántalmazás, más néven bullying, rendkívül összetett probléma, és széles körben van jelen a magyar fiatalok körében. Az UNICEF 2022-ben végzett felmérésében a megkérdezett középiskolás diákok 66 százaléka számolt be arról, hogy rendszeresen érte, vagy éri fizikai, lelki vagy verbális erőszak. A bántalmazási esetek kimagasló többségében az osztálytársak az elkövetők, de előfordul, hogy az iskolai közösség más tagjai, a megkérdezettek 21 százalékánál tanárok is részt vesznek a bántalmazásban.
Az elmúlt években jó néhány tragédiába torkollt eset kapott nyilvánosságot. 2021-ben egy vajai tinédzser vetett véget az életének az őt ért bántalmazások miatt. A 16 éves fiú azért vált céltáblává a gimnáziumban, mert csendes és visszahúzódó volt. Ő is tett olyan kijelentést, hogy „inkább a halál, mint az iskola”. 2023 novemberében Sümegen lépett a vonat elé egy 16 éves fiú a zaklatások elől. Ugyanebben az évben Debrecenben – hogy eldobja életét – fagyállót ivott egy 13 éves fiú. Csak annak köszönhető, hogy túlélte, hogy édesanyja időben rátalált. Őt dagadtnak, „hülyegyereknek” és fancsali képűnek csúfolták, és még a tanára is ellene fordult, és őt gúnyolta, amiért nem tudja megvédeni magát. Tavaly pedig Nagybaracskán történt egészen brutális iskolai kortársbántalmazás: egy 9 éves gyermeket fogott le három társa, vetkőztette le, és szúrt botot a végbelébe.
Számtalan oktatóanyag, tréning érhető el pedagógusok részére, miként leplezhető le időben és hogyan kezelhető az iskolai bullying. A Hintalovon Alapítvány Nemecsek Programja kifejezetten gyermekekkel, fiatalokkal foglalkozó közösségeknek kínál oktatást a témában. A Békés Iskolák Program a már kialakult probléma megoldásában nyújt gyakorlati segítséget úgynevezett Szupervíziós Békítő Team bevetésével.
Az UNICEF HelpAPP néven fejlesztett ki egy applikációt, amely lehetőséget biztosít az áldozat, vagy a szemlélő számára ahhoz, hogy szakemberek támogatását vegye igénybe vagy akár egy kattintással segítséget kérjen.
Vezető kép: Pixabay
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!