Mint mondta, az idén megtermett búzának a 30%-a étkezési minőségű, a 70%-a takarmánygabona. Ennek többek között az az oka, hogy a felvásárlási árak a mélybe zuhantak, a bizonytalan piaci helyzetben pedig a költségeken is spórolniuk kellett a gazdálkodóknak (például a műtrágya-felhasználáson).
Az idei év a legtöbb gazdánál veszteséges lesz: búza esetében a fedezeti pont 7 tonna/hektár körül alakul, az országos átlag viszont 6 tonna alatt alakult. A kukoricának 9-10 tonnát kellene hozni. A napraforgó betakarítása is megkezdődött, 2,8-3 tonna körül alakult eddig a terméshozam, ez éppenhogy fedezi a költségszintet. Ebben a helyzetben felelős hozzáállásra van szükség a kereskedők és a feldolgozók részéről is.
Szeptember 15-én lejár az uniós szintű korlátozás az ukrán gabona importjára vonatkozóan, ezért Magyarország és Lengyelország már most jelezte, hogy nem engedi be az ukrán gabonát, akár egyoldalúan is fenntartják a tilalmat. Jakab István arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyugat-európai tagállamok részéről óriási a nyomás, hogy Ukrajna az EU tagjává váljon, ami teljesen átrendezné az unió agrárpiacát. Ha Ukrajna csak tagjelölt is lesz, nagyobb hozzáférést kapna az uniós piachoz – ismerte be a fideszes Jakab István.
(MTI nyomán, fotó:MTI)
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!