Számvéber Norbert hadtörténész neve szerzőként garancia arra, hogy minden, amit könyveiben a második világháborús eseményekről olvasunk nem csak érdekfeszítően izgalmas, de teljes egészében jól dokumentált, levéltári forrásokkal hitelesen alátámasztott.
Azoknak a hadtörténelem után érdeklődőknek, akik olvasták korábban megjelent műveit az erdélyi, tiszántúli, budapesti, felvidéki és dunántúli páncélos összecsapásokról, a Páncélosok Magyarország északkeleti részén 1944-1945 c. könyv is ritka csemegeként fog felkerülni a könyvespolcára. Már csak azért is, mert ebben a kárpátaljai–kelet-felvidéki régióban lezajlott harcokról ezt megelőzően meglehetősen kevés publikáció látott napvilágot.
Jelen kötet háborús színterei, páncélos csatái a mai Nyugat-Ukrajna és Kelet-Szlovákia területén zajlottak. Bár a Kárpátok előtere, sőt természetesen maga a Kárpátok sem igazán alkalmas arra, hogy ott lánctalpas harcjárművek komoly hadműveletekbe bonyolódjanak egymással, mégis – s ez ebből a kötetből egyértelműen kitűnik – annyira hevesek voltak itt a harcok, hogy a Vörös Hadsereg több mint 170 harckocsiját és önjáró lövegét veszítette el azokban.
A szovjetek 1944. március végére már alig 50 kilométerre közelítették meg a Tatár-hágót – Magyarország akkori határát –, viszont a Kárpátok hágói, illetve a hozzájuk kiépített védelmi rendszer – az Árpád-vonal – nehéz feladat elé állították a támadókat.
Egy elkeseredett magyar-német védelmi harc vette kezdetét, melyben sikerült nem csak lelassítani, de meg is állítani a szovjetek előrenyomulását, illetve azt a tervüket, hogy a Kárpátok hágóin, hegyvonulatain átkelve benyomuljanak a Kárpát-medence sík területeire.
A könyvben részletesen olvashatunk nem csak a szovjet támadás céljáról és a magyar védekezés eredményességéről, de kitekintést kapunk a szemben álló felek páncélozott harcjármű típusairól is. A hadtörténészi elemzéseket, tényfeltárásokat jól kiegészítik az egykor ott harcolt katonák személyes beszámolói, illetve azok a színes térképvázlatok, skiccek, táblázatok, melyek a kötet végén függelékként segítik az eseményekben eligazodni kívánó olvasót.
A kemény táblás, B/5-ös méretű, közel 250 oldalas könyv a Peko Kiadó gondozásában, a Hadiakadémia-sorozat részeként jelent meg 2024-ben.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!