Az angol Legfelsőbb Bíróság arról döntött, hogy a kormány tervei a menedékkérők Ruandába való kitoloncolására jogszerűek, a döntést hétfőn jelentették be, azóta pedig többen reagáltak rá a szigetországban.
Emlékezetes, hogy az első kitoloncolási járatot – amelynek június 14-én kellett volna felszállnia – az egyes kitoloncolások és a politika egésze elleni sorozatos kifogások közepette leállították. Az akkori belügyminiszter, Priti Patel által áprilisban bejelentett tervezet ellen nyújtottak be keresetet, amelyet a kelet-afrikai országgal kötött „világelső megállapodásnak” nevezett, és amelynek célja, hogy a migránsokat visszatartsa a Csatornán (La Manche) való átkeléstől.
A szeptemberben tartott ötnapos meghallgatáson több menedékkérő ügyvédei, valamint a Közszolgálati és Kereskedelmi Szolgáltatók Szakszervezete (PCS) és a Care4Calais és a Detention Action jótékonysági szervezetek azzal érveltek, hogy a tervek jogszerűtlenek.
Az ENSZ a bevándorlók oldalára állt
Elmondták a bíráknak, hogy Ruanda egy „tekintélyelvű állam”, amely „megkínozza és meggyilkolja azokat, akiket ellenfeleinek tart”.
A londoni Legfelsőbb Bíróság azt is meghallgatta, hogy a belügyminisztériumnak azt mondták, hogy az állami ügynökök „rendszeresen célba veszik” a ruandai menekülteket más országokban.
Az UNHCR – az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága – beavatkozott az ügybe, és közölte a bírósággal, hogy Ruandában „hiányoznak a hozzáférhető, megbízható, tisztességes és hatékony menekültügyi rendszer minimális elemei”, és hogy a politika a menekültügyi egyezmény megsértésének súlyos kockázatához vezetne.
Októberben az Asylum Aid jótékonysági szervezet ügyvédei is megtámadták a politikát, azzal érvelve, hogy a politika eljárása „súlyosan tisztességtelen” és szintén jogellenes.
Az elbírálás után akár még vissza is jöhetnek
A bíróságon felolvasott ítélet összefoglalójában Lord Justice Lewis így fogalmazott: „A bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a kormány jogszerűen intézkedik a menedékkérők Ruandába történő áthelyezéséről, és arról, hogy menedékjogi kérelmüket ne az Egyesült Királyságban, hanem Ruandában bírálják el”.
Hozzátette azonban, hogy a belügyminiszter „nem mérlegelte megfelelően” a nyolc személy ügyét, ami azt jelenti, hogy a Ruandába küldésükről szóló határozatokat megsemmisítik, és visszaküldik őket újbóli elbírálásra.
Lord Lewis bíró elmondta, hogy január közepén újabb meghallgatásra kerül sor, amelyen az ítélet következményeit, többek között a költségeket és a fellebbviteli bírósághoz fordulást érintő kérelmeket fogják tárgyalni.
A belügyminiszter partnerségben és szervezett bevándorlásban gondolkodik?
Suella Braverman belügyminiszter elmondta:
„A Ruandával kialakított úttörő migrációs partnerségünk támogatást nyújt az áttelepített személyeknek, hogy új életet építhessenek ott, miközben megszakítja az embercsempész bandák üzleti modelljét, amelyek életeket veszélyeztetnek a veszélyes és illegális kishajós átkelések révén.
A tory média hazudik?
Nigel Farage szerint túl sok ünneplésre ez a bírósági döntés nem ad okot, a Brexit atyja a közösségi felületén arra hívja fel a figyelmet, hogy ezen az eseti döntésen kívül még rengeteg olyan nemzetközi, menekültügyi szerződés van, amit a bevándorlást támogatók kihasználnak arra, hogy betelepítsék a migránsokat.
Nigel korábbi pártja a Brexit párt (mai nevén: Reform UK) hasonló álláspontot foglal el a közösségi médiában, ahol arról beszélnek, hogy az összes csónakot vissza kellene fordítani a Franciaország irányába és egy nemzeti bevándorlásellenes, határvédő szervezetet kellene felállítani. A Reform UK ezek mellett az is képviseli, hogy az Európai Emberi Jogok Egyezményét Nagy-Britanniának fel kellene mondania és egyetlen egy embert sem szabadna beengedni illegálisan az országba. Ezek a programpontok Angliában még akkor is radikálisnak számítanak, ha a párt elnöke (Ricard Tice) mikulássapkában beszélt ezekről a TV-ben.
Farage még korábbi pártja, a UKIP szintén szemfényvesztésnek tartja a mostani bírósági ítéletet, a Facebookon pedig UKIP álláspontja, illetve posztjai töltik be a konzervatív orgánumokon túli teret, ugyanis a valaha 30% körül álló pártnak mára sok szavazója nem maradt, de a felépített internetes médiájuk továbbra is jelentős.
(GBNews, nyitóképen a bevándorláspárti tüntetés a bíróság előtt)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!