A HVIM még június első heteiben tett feljelentést tiltott önkényuralmi jelképek használata miatt a Fáklya mozgalom kapcsán. Bár a jogszabályok egyértelműen tiltják bizonyos – kommunista – jelképek használatát, a rendőrség azonban mégsem bünteti ezeket.
A Magyar Jelen az elmúlt hónapokban többször is foglalkozott azzal a jelenséggel, hogy a hatóságok, különböző állami intézmények sorra engedélyezik a szélsőbaloldali rendezvények megtartását közterületeken. Ezeken a rendezvényeken, megemlékezéseken többször tűnnek fel tiltott önkényuralmi jelképek, vagy hangzanak el olyan beszédek, melyek a gyilkos baloldali diktatúrákat éltetik, azokat pozitív színben tüntetik fel. Márpedig ezek mindegyike önmagában is jogszabálysértő, nemhogy együtt.
Tiltott önkényuralmi jelképpel hirdette rendezvényét egy kommunista szervezet Budapesten
Megszületett a „Lex Becsület Napja”
„Tavaly nem sokkal a „becsület napja” után találkozott Orbán Viktor kormányfő és Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke. A megbeszélés után Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője arról számolt be, hogy szóba került a „neonáci rendezvény” is, amit a Mazsihisz elnöke elfogadhatatlannak minősített. A felek – idézzük Havasi Bertalant – megállapodtak abban, hogy a Belügyminisztérium megtalálja a törvényes megoldást az ilyen események megakadályozására” – írta 2018. februárjában a Népszava. Ezután született meg a 2018. évi LV törvény II. fejezetének 14-es paragrafusa.
Ezt a jogszabályt ismerhetjük „Lex Becsület Napja” néven is, ugyanis mint azt látjuk, a módosítást bevallottan az 1945-ös kitörésre való megemlékezés megakadályozására alkotta meg a kormány.
A törvény szövege persze ennél árnyaltabban fogalmaz:
A gyülekezési hatóság a gyűlés megtartását akkor is megtiltja, ha
a) a gyülekezés helyszíne olyan országos jelentőségű történelmi emlékhely vagy időpontja olyan nap, ami a nemzetiszocialista vagy kommunista diktatúra uralma alatt elkövetett embertelen bűnök áldozataira emlékeztet, és b) a bejelentéskor rendelkezésre álló körülmények alapján fennáll a közvetlen veszélye annak, hogy a gyűlés a nemzetiszocialista vagy kommunista diktatúra által elkövetett embertelen bűnök tényét tagadja, kétségbe vonja, jelentéktelen színben tünteti fel, vagy azokat igazolni törekszik, és ezáltal a gyűlés alkalmas a köznyugalom megzavarására.
A Tanácsköztársaságra lehet közterületen emlékezni
Világosan látszik, hogy a 2018-as módosításnak vonatkoznia kellene a kommunista diktatúrákra való megemlékezésekre is.
Legalábbis papíron, a gyakorlatban ugyanis nem ismert olyan eset, amikor erre a jogszabályra hivatkozva tiltott volna meg a hatóság a szélsőbaloldalhoz köthető megemlékezést vagy rendezvényt.
A Magyar Jelen még egy márciusi, a Tanácsköztársaságot éltető rendezvény kapcsán kérdezett rá a rendőrségnél erre a problémára a 2018-as jogszabályi változások fényében. Akkor azonban azt a válasz kaptuk, hogy „2024. március 17-ére a Budapest, IV. kerület, Szabadság parkban található Tanácsköztársaság emlékműhöz egy magánszemély jelentett be a gyűlést. A Budapesti Rendőr-főkapitányság a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvényben nevesített tiltó ok hiányában a gyűlést tudomásul vette.” Megkerestük Újpest baloldali polgármesterét is a rendezvényről, de válasz nem érkezett levelünkre. Dócs Dávid, a Mi Hazánk politikusa írásbeli kérdést tett fel az eset kapcsán Pintér Sándor belügyminiszternek. A választ azonban Rétvári Bence, a belügyminisztérium államtitkára küldte meg, szerinte azonban nem volt tiltó ok a Tanácsköztársaságot éltető megemlékezéssel összefüggésben.
Az 1989-ben feloszlatott Munkásőrség egyenruhájában emlékezhettek idén is Kádár Jánosra
A baloldali tiltott jelképek sem zavarják a rendőrséget
Nem a fenti az egyedüli eset, amikor a hatóságok elnézőek a szélsőbaloldallal kapcsolatban. Mint arra a bevezetőben már ugyanis utaltam, a jelképhasználat kérdésében is kifejezetten megengedő a rendőrség a kommunistákkal szemben. Amíg lehetett legális keretek között Becsület Napja megemlékezéseket tartani, már akkor is minden kitűzőt és felvarrót megvizsgáltak a rendőrök tiltott önkényuralmi jelképeket keresve.
A kurd kommunista YPG zászlaja egy Becsület Napja elleni tüntetésen
Mindeközben az ellentüntetőknél rendszeresen megjelentek olyan jelképek, melyek vagy a kommunista diktatúrákhoz, vagy szélsőbaloldali terrorszervezethez kötődtek. Az önkényuralmi jelképek használatát a BTK 335. § szabályozza. Eszerint aki „horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vöröscsillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet a köznyugalom megzavarására alkalmas – különösen az önkényuralmi rendszerek áldozatainak emberi méltóságát vagy kegyeleti jogát sértő – módon a) terjeszt, b) nagy nyilvánosság előtt használ, vagy c) közszemlére tesz, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntetendő.”
Rendszeresen indulnak eljárások önkényuralmi jelképek miatt
A jogszabály tehát ebben az esetben is világosan és egyértelműen fogalmaz, és igen sűrűn alkalmazza a rendőrség. A keresőbe beírva a megfelelő szót rengeteg találatot dob fel az elmúlt esztendőkből. Igaz, látszólag csak a szélsőjobboldalhoz köthető jelképek miatt indultak ilyen eljárások. Idén februárban például első fokon 150 ezer forint bírságot kapott az a szentesi férfi, aki egy horogkeresztes zászlót tett ki lakása ablakába.
Akkor a férfi ügyében gyorsított eljárásban döntött a bíróság, és önkényuralmi jelkép használatának vétségében mondta ki bűnösnek.
Ugyanezért tett feljelentést a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom a Fáklya rendezvénye ellen, hiszen a szélsőbaloldali csoport olyan plakáton hirdette rendezvényét, melyen sarló-kalapács volt jól látható módon elhelyezve. Márpedig az szerepel a BTK vonatkozó jogszabályában.
Az alkotmányos rend megváltoztatására készülhet a szélsőbaloldali Fáklya
Közleménye ellenére is kettős mércét alkalmaz a rendőrség
A feljelentést azonban a rendőrség elutasította. A HVIM által ennek kapcsán kiadott közleményéből kiderült, hogy a hatóság szerint politikai véleménynyilvánítási szándékkal szabad önkényuralmi jelképeket használni, ugyanis
„nem értékelhető köznyugalom megzavarására alkalmas módnak, ha valaki az egyébként többes jelentéstartalmú jelképet politikai véleménye kinyilvánításához, egy eszmerendszerhez való tartozás kifejezéséhez használja.”
Nagy kérdés, hogy vajon akkor is megállna-e ez az indoklás, amennyiben a fent idézett jogszabály más jelképeit tenné valaki közszemlére? Mindenesetre a rendőrség még júniusban adott ki egy közleményt, melyben azt állítja, részrehajlás nélkül vizsgálja a szélsőjobboldalhoz és a szélsőbaloldalhoz köthető cselekményeket. Mint azonban azt látjuk, a gyakorlat egészen mást mutat.
HVIM: A rendőrség nem szankcionálja a bolsevik jelképek használatát
Kommunista fotók, melyekben Rétvári Bence és a Fidesz-KDNP sem talál kivetnivalót
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!