„Hogyan engedélyezhetett a rendőrség egy nyíltan kommunista rendezvényt?” – tette fel az írásbeli kérdést a Mi Hazánk parlamenti képviselője Pintér Sándor belügyminiszternek címezve.
A Magyar Jelen is beszámolt róla, hogy március 17-én a magát Munkásőr Emléktársaságnak nevező szélsőbaloldali társaság a Tanácsköztársaság kikiáltásának 105. évfordulójára kíván emlékezni Újpesten. A megemlékezéssel kapcsolatban a rendőrség lapunk megkeresésére azt a választ adta, hogy a rendezvényt „a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvényben nevesített tiltó ok hiányában a gyűlést tudomásul vette.”
Kettősmércét alkalmaz a rendőrség a történelmi események kapcsán
Dócs Dávid írásbeli kérdésében kifejtette, hogy az újpesti Tanácsköztársaság szobor minden év márciusában, így idén is a hazai szélsőbaloldal találkozó helye. Mint írta,
ennél a szobornál szoktak összegyűlni a különböző marxista és antifasiszta szekták, hogy a kommunista uralom első magyarországi kísérletét ünnepeljék meg.
A Mi Hazánk képviselője emlékeztetett, hogy a 2018. évi LV. törvény 14. §-a rendelkezik a nemzetiszocialista vagy kommunista rendszerek áldozatai emlékének védelméről. Eszerint a gyülekezési hatóság a gyűlés megtartását megtiltja, ha a gyülekezés helyszíne olyan országos jelentőségű történelmi emlékhely, vagy időpontja olyan nap,
ami a nemzetiszocialista vagy kommunista diktatúra uralma alatt elkövetett embertelen bűnök áldozataira emlékeztet. Márpedig az újpesti Tanácsköztársaság-emlékmű ebbe a kategóriába esik – tette hozzá a politikus.
Dócs Dávid rámutatott, hogy a Tanácsköztársaság 1919-es kikiáltását követően az ország soha nem tapasztalt erőszakot és terrort élt át, amelynek néhány hónapos fennállása során közel 600 főt gyilkoltak meg, így az ehhez hasonló rendezvények rengeteg magyar ember kegyeleti jogait sérti.
A képviselő ezért három kérdést tett fel Pintér Sándor belügyminiszternek:
- Lehet ma Magyarországon nyíltan és vállaltan kommunista rendezvényeket tartani?
- Hogyan engedélyezhetett a rendőrség egy ilyen nyíltan kommunista rendezvényt?
- Miért alkalmaz kettősmércét a Belügyminisztérium felügyelete alatt működő rendőrség a történelmi
események kapcsán?