A törökországi földrengés már több ezer életet követelt és nem tudni, hányan rekedtek a romok alatt. Számos országból, így Magyarországról is érkeznek a helyszínre mentőcsapatok, akik munkáját keresőkutyák is erősítik, de milyen is egy mentőkutya valójában? Pinkóczi Diánával, a Mancsakézben Mentőkutyás Egyesület és a HUNOR állami mentőcsapat (magyar ENSZ INSARAG nehéz minősítésű mentőcsapat) tagjával telefonon beszélgettünk, miközben éppen úton volt a katasztrófa helyszínére.
– Milyen a jó mentőkutya?
– Sokféle meghatározás létezik rájuk, de egy biztos: jó kedvvel, a jutalomért cserébe dolgoznak. Képzésük során pozitív megerősítéssel kerül kialakításra a megtalált személy hangos, ugatással történő jelzése. Itthon elsősorban erdőben eltűnt személyek gyors és hatékony felkutatására használják őket, de gázrobbanásnál, épület omlásnál szintén hatékony segítségére tudnak lenni a mentőcsapatoknak. Fajta megkötés nincs, lehet akár keverék is, de fontos, hogy jól motiválhatónak kell lennie jutalomfalatra és/vagy apportra. Ezen kívül csak a gazda kitartása és elszántsága szükséges, hiszen nagyon sok munkát és időt igényel a képzésük. Egy kölyökből 2-3 év képzéssel válik vizsgaérett eb. A vizsgán a szimatmunka mellett akadályok és fegyelmező feladatok kombinációjából álló részt is teljesíteni kell. A keresési feladatokat területen (erdőben) és romon (összedőlt épület) légszimattal, illetve – szintén területen – nyomkövetéssel végzik a kutyák attól függően, mire specializálódott az adott kutya. Vizsgát 3 szinten lehet tenni. Ettől függ, hogy hány embert kell megtalálni (1-3 ember) és mekkora az átvizsgálandó terület mérete. Vizsgán mindig szimulált keresési munkát kell végrehajtani, amit a bírók pontoznak.
– Ki lehet mentőkutya-vezető?
– A mentőkutya képzést önkéntes civil szervezetek végzik. Ez annyit jelent, hogy szabadidejükből saját költségen utaznak a tréningek helyszínére, képzik magukat, illetve vizsgáztatják saját tulajdonú kutyáikat, és ha riasztás érkezik eltűnt ember keresésére, mindenki saját gépkocsival siet a helyszínre önzetlenül segítséget nyújtani a család, a hatóság felkérésére. Egyszóval sok költséggel jár és hosszútávon kitartás és elkötelezettség szükséges, hogy valaki elmondhassa magáról mentőkutya-vezető vagyok. A kutyák képzésén kívül nagy hangsúlyt fektetünk a mentőkutya-vezetők képzésére is pl.: alapfokú ember- és kutya egészségügyi jártasságra kell szert tenni, hiszen bármikor találkozhatunk olyan helyzettel, hogy segítséget kell nyújtani embertársunknak vagy egy sérült kutyát kell ellátni.
– Milyen feladatokat látnak el a keresőkutyák?
– Például romkutatásnál: a leggyakrabban gázrobbanások és földrengések után alkalmazzák: kétségtelenül a legnehezebb feladat. Számos különböző szag és zavaró hatások nehezítik a keresést. A kutyának önállóan kell megküzdenie a több méter magas rommal, hogy jelezhessen a felvezetőjének. Területkutatásnál számos küldetés során, ahol embereket keresnek, hiányzik a kezdő nyom. Ebben az esetben a kutya jobbra-balra fut – például egy erdőben – emberi szagot keresve, mialatt a felvezetője a megadott keresési területen egyenes vonalban halad. Ebből adódóan akár néhány csapat is meglehetősen nagy területet tud átfésülni rövid idő alatt.
Nyomkövetés során a mentőkutya keresett személy által hátrahagyott nyomot követi a földön. Ebben az esetben a kezdő pont ismert. A mantrailing ennek egy speciális formája, amely egyre népszerűbbé válik: itt a kutya egy konkrét személy szagát keresi a levegőben. A kutya úgy veszi fel a szagot, hogy a kezdőpontnál megszagoltatják vele az eltűnt személyes tárgyát. Lavinakutatás: Azokat, akik lavina alá kerülnek, fulladás, kihűlés, kimerülés, vagy sérülések általi halál fenyeget. Minden egyes perc számít. Motoros szánok és helikopterek segítségével a csapat gyorsan a lavinához ér. A terület felderítéshez hasonlóan, a kutyák jobbra-balra futva keres a területen. Vízi keresés: Abban az esetben, ha egy személyt fulladás fenyeget, egy speciálisan képzett kutya ki tudja húzni a vízből, mint egy életmentő. Vízben eltűnt személyek keresése során halott testet keresnek: a kutya egy a vízen keresztül haladó csónakban ül és jelzi a felfelé szálló szagot. Ennek ellenére a mentőkutyák elsődleges feladata élő személyek keresése.
– Mióta dolgoznak együtt?
– Egyesületünk 2007-ben alakult, de tagjaink közül sokan már jóval korábban a mentőkutyák képzésével foglalkoztak más keretek között. Jelenlegi összetételében a csapat nagyjából 5 éve dolgozik együtt, néhány tagunk évtizedes kutyakiképzői múlttal rendelkezik, és közülünk szinte mindenki rendelkezik önkéntes tűzoltó vizsgával. (A tanfolyamon sok olyan fogást, technikát tanítanak a tűzoltóknak, amelyeket mi a mentések során alkalmazhatunk.) Bevetéseink során időnként szükség van alpin-technikai ismeretekre is, amit a tréningeken illetve a gyakorlatokon igyekszünk magas szinten elsajátítani.
Csapatunk magját 10 mentőkutya-vezető, 15 nemzetközi vizsgával rendelkező mentőkutya és 10 képzés alatt álló, fiatal mentőkutya alkotja. Természetesen munkánk során segítségünkre vannak azok a tagjaink is, akiknek nincs saját kutyájuk, ők biztosítják a stabil műszaki hátteret a tréningekhez, valamint az éles bevetésekhez.
A child was rescued alive from the #earthquake at a Malatya, #tuerkiye
God bless these children.#Turkey #Syria #syriaearthquake #هزة_أرضية #Turquia pic.twitter.com/Xrtju30KOq— habeeb mohammed (@habeebmohammedm) February 8, 2023
– Miközben beszélünk, épp úton vannak a helyszínre. Hogy zajlik ilyenkor a kiutazás?
– A leghasznosabb segítség, ami gyorsan oda tud érni. A lehető legtöbb kutyára van szükség a romok alatt rekedteket megkeresésére, hogy a műszaki mentőcsapat minél hamarabb ki tudja őket menteni. Mi a Baptista Szeretetszolgálat égisze alatt utazunk és nyolc mentőkutya van velünk. Budapestről indultunk isztambuli átszállással, onnan busszal utazunk. kutyák ébren vannak itt utaznak velünk a repülön is velünk utaztak, igyekszünk a lehető legtöbbet pihentetni őket.
– Miután odaérnek, a kutyáknak egyből munkába is kell állnia?
– Ilyenkor nincs idő pihenni, azért jövünk, hogy segítsünk és a legjobb a a gyors segítség, szóval azonnal dolgozni fognak a kutyák, ha megkaptuk az adott helyszínt ahol nekik keresniük kell.
– Hogy látják, mennyi ideig lesznek kint?
– Pontos információink nincsenek, igazából folyamatosan változnak a körülmények és sok mindentől függ, de úgy készülünk, hogy 7-10 napig leszünk itt.
A csapat tegnap este sikerrel kimentett egy kisfiút a romok alól. Munkájukhoz innen is sok erőt és kitartást kívánunk!
Kiemelt kép: Tihanyi Tamás / Fejér Megyei Hírlap
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!