Dúró Dóra, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője írásbeli kérdést intézett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterhez.
„Hazánkban egyre nagyobb problémát jelent az emberek eladósodottsága, ezt a helyzetet pedig nem kezeli kellőképpen a Kormány. A hitelezők meggazdagodásával együtt jár, hogy a rossz anyagi körülmények között élő családok még inkább elszegényednek. Az államháztartás kamatfizetési terhei egyre növekednek, miközben az államadósság folyamatosan gyorsabban növekszik, mint a gazdaságunk. Mindez hosszú távon nem fenntartható. Hasonló helyzetben vannak a magyar családok is” – olvasható Dúró Dóra „Mikor kíván a kormány gátat szabni a határtalan banki nyerészkedésnek?” c. írásbeli kérdésének első bekezdésében, melyet Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek címzett.
A Mi Hazánk Mozgalom elnökhelyettese hozzáteszi, a hatályos jogszabályok szerint egy hitelkártya-tartozás esetén a kamat akár 50,5 százalékos is lehet, mivel az előző félév utolsó hónapjának első napján érvényes jegybanki alapkamat 39 százalékkal megnövelt értékét is követelhetik a bankok ebben a konstrukcióban.
„Be kell látni, hogy mindez senki másnak nem kedvez, csak a hitelező bankoknak, a követeléskezelőnek és a láncolat végén álló végrehajtóknak. Ugyan a gyakorlatban a legtöbb esetben hitelkártya tartozás esetén 20 százalék és 35 százalék közötti kamattal dolgoznak a pénzintézetek, de még ez is aránytalanul nagy terhet ró a családokra”
– írja Dúró Dóra.
„Vérlázító, hogy ilyen aránytalan konstrukciók egyáltalán érvényben lehetnek. Az ilyen jellegű konstrukciók könnyen tévútra vihetik az igénylőket, és végeredményben sokkalta nagyobb kárt okoznak, mint amik segítséget nyújtanak számukra” – fogalmaz a nemzeti ellenzéki politikus.
Dúró Dóra írásbeli kérdésében rámutat:
2023-ban az egy kártyára jutó átlagos tartozás meghaladta a 130 ezer forintot.
Szerinte jól mutatja a lakosság egyre nagyobb eladósodottságát, hogy ilyen nagyságrendre legutóbb majdnem tíz évvel ezelőtt volt példa.
„Kijelenthető, hogy a jelenlegi szabályok hatalmas költségeket rónak az emberekre,
valamint aránytalanul magas profitot biztosítanak a bankok számára” – hangsúlyozza a mi hazánkos képviselő.
Dúró Dóra írásbeli kérdésének végen több kérdést is feltesz a nemzetgazdasági miniszternek:
- Ön szerint nem kellene változtatni azon a jogszabályon, hogy a
bankok akár 50,5 százalékos kamatot állapíthassanak meg egy hitelkártya-tartozásnál? - Tekintve a rekord mértékű tartozásokat, a jelenlegi konstrukciók kinek kedveznek Ön szerint?
- Önök valóban a magyar emberek jólétét akarják biztosítani, vagy inkább a bankok, követeléskezelők és végrehajtók jólétét?
- Mikor szeretnének gátat szabni az aránytalan nyerészkedésnek, és mikor szándékoznak
korlátot szabni a már uzsorakamatnak is minősíthető hiteldíjaknak?