Egy devizahitel, egy tisztességtelenül eljáró bank, pár embertelen behajtó és végrehajtó, valamint egy nemtörődöm önkormányzat pont elég ahhoz, hogy egy, a hitelét tisztességesen törlesztő család feje felett Damoklész kardjaként lógjon a kilakoltatás, azaz utcára kerülés veszélye. Legutóbb épp Újpalotán lakoltattak volna ki egy négy fős családot, dacára annak, hogy hatósági karanténban vannak, és vasárnap életbe lép a kilakoltatási moratórium.
Feltehetően csak a tiltakozó civilek jelenlétének köszönhetően hiúsult meg annak a négy fős családnak a kilakoltatása, akiknek egy 13 évvel ezelőtt felvett devizahitellel kezdődött elképesztő kálváriájuk. A család egyik tagja egyébként egy 16 éves kiskorú fiú, míg a 80 éves nagypapa paranoid skizofrén, katéteres, fekvő beteg, az ingatlant évek óta nem hagyta el. Ráadásul jelenleg az egész család hatósági karanténban van, ami a végrehajtókat feltehetően nem tántorította volna el attól, hogy utcára tegyék őket.
A főváros XV. kerületében található ingatlan tulajdonosa a helyszínen arról beszélt, 2007 decemberében 3,5 millió forint, svájci frank alapú devizahitelt vettek fel a Quality Financial Zrt.-nél, amit utána tisztességgel törlesztettek. – A társaság 2012-ben megszűnt, a jogutód az MKB Bank lett, de mi továbbra is fizettük a havonta esedékes törlesztőrészletet. Egyébként mindvégig MKB-s számlára kellett utalnunk, a Quality-nek is ott volt a folyószámlája – idézte fel a kezdeteket az édesanya, aki azt is elárulta, amikor hitelük átkerült az MKB-hez, nem kötöttek velük új szerződést, azaz 2012 után nem volt élő szerződésük a bankkal,
ami minden bizonnyal a hitelintézet mulasztása, hiszen nem tájékoztatták az adós ennek szükségességéről.
A család a bankváltás ellenére továbbra is fizette a hitelt, egészen addig, amíg 2017-ben fel nem bukkant egy bizonyos Arthur Bergmann Hungary Pénzügyi Zrt. Erről a társaságról- saját bemutatkozásuk szerint – azt lehet tudni, hogy „Társaságunk faktoring, hitel és pénzkölcsön nyújtása és pénzügyi lízing tevékenységet folytat.
Főtevékenysége a faktoring, amely keretében – elsősorban – lejárt fedezetű követelések vásárlásával és kezelésével foglalkozik.
A követelés-érvényesítés, valamint a kölcsönszerződések felmondására irányuló sokszor problémás eljárást
társaságunk a jogszabályok és az adósok jogainak tiszteletben tartásával, az illetékes közjegyzőkkel és végrehajtókkal professzionális együttműködés keretében végzi. Ennek során Cégünk törekedik arra, hogy az adóssal együttműködve közösen találja meg a mindkét fél számára előnyös megoldást”.
Nos, az Arthur Bergmann Zrt. az adós jogait “tiszteletben tartva” 6,5 millió forintot követelt a családtól. Mindezt úgy tehette meg, hogy a bank – élő szerződés híján – az adós tájékoztatása nélkül potom összegért, azaz kevesebb mint 6,5 millió forintért eladta a követelést a behajtó cégnek.
– A kért összeget egyébként már megfizettük a banknak, több mint 7 milliót fizettünk vissza a 3,5 millió forintra öt év alatt. Mi természetesen felvettük a kapcsolatot ezzel a céggel, akik azt írták, 12 hónapot adnak 6,5 millió forint megfizetésére – mondta,
azaz havonta több mint félmillió forintot kellett volna adniuk ennek az „adósokkal együttműködő cégnek”.
Az édesanya hozzátette: a 2007-ben felvett hitelük 2027-ben járna le egyébként, kérte is, hogy hadd fizessék tovább a havi törlesztést, de a társaság „professzionális együttműködés keretében” nem ment ebbe bele, hanem követelte a fennmaradó tartozást.
Tekintettel arra, hogy az Arthur Bergmann Zrt. nem törekedett együttműködésre, nem tartotta tiszteletben az adós jogait, és nem mutatott semmilyen szándékot a megegyezésre,
a 69 nm-es, háromszobás, erkélyes ingatlant árverésre bocsájtották.
– Erről az árverésről is úgy szereztünk tudomást, hogy 2018-ban, húsvétkor megjelent egy ingatlanos, aki közölte velünk, hogy eladják a fejünk fölül a lakást. Az ingatlant 16 millió forintra hirdették meg, és 20,8 millióért kelt el – mondta az édesanya, aki közölte, a lakás piaci értéke akkor 38 millió forint volt.
A tulajdonosoknak ebből az eladási árból visszajárt volna még 10 millió forint, amit ők nem voltak hajlandóak átvenni, ezzel is kitartva igazuk mellett. Mint kiderült, a korábbi kilakoltatási kísérleteknél a végrehajtó próbálta rávenni a családot, hogy vegyék át a pénzt, de ők ezt nem tették.
A kilakoltatás küszöbére került család a banktól kezdve a végrehajtói kamaráig mindenkit megkeresett, hogy végére járjon, hogyan kerülhetett ilyen helyzetbe az, aki tisztességgel fizeti a devizahitelét, minden előírást, jogszabályt betartott, de válaszra sem méltatták.
A négy fős család jelenleg hatósági karanténban van, melynek lejártakor már érvényben lesz a kilakoltatási moratórium. Ezzel, ha átmenetileg is, de megmenekülhetnének az utcára kerüléstől, ám – mint kiderült – a végrehajtót ez sem feltétlen tartja vissza. Arra a kérdésre, hogy adott esetben van-e hova menniük, az édesanya határozottan közölte: nincs. – Elmentem az önkormányzathoz, mert ők kötelesek lakhatást biztosítani ilyen helyzetben, de az önkormányzat teljesen elzárkózott ez elől. Azt mondták, nem tudnak segíteni.
Az alpolgármester azt közölte, a kerületben több bedőlt devizahiteles is van, így nem tudnak mit tenni – idézte fel, hozzátéve, az önkormányzatnál szinte kinevették, hogy mennyi ember foglalkozik az ügyükkel, mégis kirakják őket.
– Mondtam az alpolgármesternek, hogy ismerek itt a házban olyat, akinek a lánya egyedülálló, és nemrég kapott egy másfél szobás lakást az önkormányzattól, mire ő azt mondta: „nem kell mindennel foglalkozni”.
Szavaiból az is kiderült, már bevonták a gyámhatóságot is, hiszen a fia 16 éves,
így az sem kizárt, hogy az önhibáján kívül utcára kerülő család még gyermekét is elveszíti, hiszen ez a tény sem tartja vissza az illetékeseket a kilakoltatástól.
Igaz, az első kilakoltatási kísérlet édesapja betegsége miatt hiúsult meg, akkor hat hónap haladékot kaptak, majd a moratórium, és a koronavírus-járvány miatt menekülhettek meg.
– Bízunk abban, hogy a moratórium időt ad nekünk, hogy bebizonyosodjon az igazunk, mert én már tovább nem bírok küzdeni, sem idegileg, sem lelkileg – mondta az édesanya.
A Mi Hazánk Mozgalom képviseletében a helyszínen volt Fiszter Zsuzsanna, végrehajtási hitelügyi szakpolitikus is, aki portálunknak elmondta, az eset ezer sebből vérzik.
– Az ügy jól mutatja, milyen végrehajtási visszásságokat tartalmaz ez az egész, és milyen adósellenesek, és embertelenek a népnyúzó végrehajtók, akik a magyar emberek sanyargatásából élnek.
A Mi Hazánk felháborítónak és képmutatónak tartja, hogy miközben az Országgyűlésben a veszélyhelyzetről szavaznak a képviselők, továbbra is kilakoltatások tömkelege zajlik országszerte. Arról nem is beszélve, hogy devizahitel károsultakról van szó, ami alapvetően is azt jelenti, hogy csalást követtel el az adósokkal szemben – fogalmazott Fiszter Zsuzsa, aki hangsúlyozta, a Mi Hazánk Mozgalom szorgalmazza, hogy
a végrehajtók ne magáncégekként működjenek, hanem nonprofit szervezetként, állami fennhatóság alatt.
– Ez az eset is nagyon jól megmutatja azt, hogy hiányzik a magyar törvénykezésből egy komplett, követeléskezelőkre érvényes törvény – mondta Fiszter Zsuzsa. Jelezte azt is, pártja a devizahitelesek teljes kártalanításáért harcol, melyre európai példák már vannak Lengyelországtól Romániáig. – Ezen a téren Magyarország semmit nem tett,
sem a Gyurcsány-, sem az Orbán-kormány nem mutatott eddig szándékot a devizahitelek rendezésére, az adósok kártalanítására.
A kilakoltatásra jó pár aktivista is összegyűlt a ház előtt, ezzel is tiltakozva az embertelenség ellen.
Jelenlétük hatásosnak bizonyult, mivel a végrehajtó megjelent ugyan, de autójával nem állt meg, inkább továbbhajtott, lemondva a család kirakásáról. Fiszter Zsuzsa telefonon próbálta elérni a végrehajtót, akit – mint mondta- most sem lehetett elérni. – Szokásukhoz híven a végrehajtók elérhetetlenek, így nem tudtuk megkérdezni, hogy a kilakoltatást későbbi időpontban megkísérlik-e ismét. Úgy néz ki, hogy a család a mai napon megmenekült a kilakoltatás rémétől, illetve
Németiné Dr. Erdősi Krisztina végrehajtótól, aki Budapesten a legtöbbet, országosan a harmadik legtöbbet kereső végrehajtó, évi több mint 420 millió forinttal.
Nem is csoda, hogy több visszaélés is fűződik a nevéhez, és sokan véresszájú végrehajtónak hívják – fogalmazott Fiszter Zsuzsa.
Magyarjelen.hu
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!