Miközben a végrehajtók volt elnöke a „felszámolók királyaként” emlegetett állami megbízottal mozgott együtt, az érdekeltségében álló irodaházban egy különös körülmények közt megalakult felszámoló cég is működik. A kormány 2021-ben osztotta újra a felszámolói piacot, számos, kormányközeli kapcsolatokkal rendelkező személyt hozva helyzetbe. A Schadl Györgyék irodaházába bejelentett felszámoló cég éppen az állami pályázat leadási határidejének napján jött létre – szúrta ki a 24.hu.
Tovább gyűrűzik a botrány Völner Pál fideszes exállamtitkár és a végrehajtói kar egykori elnöke, Schadl György körül. Olybá tűnik, utóbbi több lábon állt, és nem csak a végrehajtómaffiában játszhatott fontos szerepet, de a felszámolói iparban is szerencsét próbált. A legújabb, nyilvánosságra került nyomozati megfigyelések szerint ugyanis Schadl a „felszámolók királyaként” emlegetett állami felszámolóbiztossal is bizniszelt.
A nyomok arra utalnak, hogy az eddig megismertnél is aggályosabb módon oszthatta újra 2021-ben a kormány a felszámolói piacot, amelyet – a végrehajtáshoz hasonlóan – elsősorban magáncégeknek szerveztek ki.
Schadl Györgytől a letartóztatása után számos ingatlant és vagyontárgyat foglaltak le a nyomozók, ezek között volt a – szintén vádlott – feleségével közös cégének üzletrésze is. A Red Carpet Kft. tulajdonában áll egy irodaház a XII. kerületi Városmajor utcában. Ez az ingatlan több önálló bírósági végrehajtó székhelye, köztük olyanoké, akik a bíróságon beismerték bűnösségüket, vagyis azt, hogy a kinevezésükért cserébe fizettek Schadlnak. Rajtuk kívül korábban több felszámoló cég képviselője is ide volt bejelentve. És ez az irodaház a székhelye jelenleg is egy olyan felszámoló cégnek, amelyet fölöttébb különös körülmények közt alapítottak éppen akkor, amikor az említett piaci újraosztás történt, és amikor mindenki a koronavírus-járvány kezelésére figyelt – írja a lap.
Fideszes érdekeltség a felszámolásban?
Még 2021 márciusában tették közzé a pályázat nyerteseit, akik a jövőben felszámolóként tevékenykedhetnek, azaz a fizetésképtelenné váló vállalkozásokat beszánthatják. Korábban 130 ilyen cég működött, innentől viszont csak 90. Ebből a 90-ből azonban 51 teljesen új vállalkozás volt. Hab a tortán, hogy ezek között – meglepő módon – több olyan is akad, amely valamely fideszes politikus érdekeltségébe tartozik. A pályázatra összesen 277 vállalkozás jelentkezett, ám az elbírálás során nagy súllyal estek latba szubjektív szempontok.
Olyan nevek léptek színre, mint Papcsák Ferenc, korábbi fideszes parlamenti képviselő, vagy a III/II-es Tasnádi László, aki Pintér Sándor bizalmasa. Illetve belépett a felszámolói szektorba Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos birodalmának több szereplője is. Az egyik ilyen cég tulajdonosa Gál Miklós, aki a Mészáros-cégbirodalomban töltött be meghatározó pozíciókat.
A 24.hu gyűjtése szerint ráadásul
az újonnan alapított cégek legalább felét a felszámolói pályázatok leadási határideje előtt néhány héttel, vagy előtte csak néhány nappal hozták létre. Ezek között is kirívó az a felszámoló cég, amelynek a székhelye a Schadl és neje érdekeltségébe tartozó városmajori irodaházba van bejegyezve.
A ProTrust Reorganizáció Felszámoló és Befektetési Kft.-t éppen a felszámolói pályázatok leadási határidejének napján alapították. Sőt, a társaság hivatalos cégbírósági bejegyzése csak egy hónappal a leadási határidő után történt meg.
A követelmények teljesítése nélkül is lehet nyerni
A cég rögtön, alapítása napján már be is nyújtotta a pályázatot. Ekkor a társaságnak még se adószáma, se cégjegyzékszáma nem volt. Ennek ellenére mégis bekerültek a 90 győztes közé. Ami azért érdekes, mivel Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter az akkori felszámolók névjegyzékét vezető hatóság nevében egy 15 oldalas kitöltési útmutatóban magyarázta el a pályázóknak, mi mindent kell csatolniuk a felszámolói pályázathoz. A miniszter kötelező elemként sorolta fel a cégjegyzékszámot, az adószámot, a közhiteles cégnyilvántartásban szereplő név megadását is.
Ennek ellenére mégis alkalmasnak ítélte a céget a bizottság, míg akadt olyan, több mint két évtizede működő felszámoló cég, amelynek a pályázata például azért szenvedett el pontlevonást, mert
nem volt elég részletes az irodai berendezés leírása.
A lap megkereste a ProTrust Kft.-t is. A cég szintén röviden válaszolt csak, annyit írtak, a pályázatra határidőben benyújtották a kérelmüket a rendelkezésre álló összes melléklettel együtt. Azon mellékleteket, amelyek a pályázat benyújtásakor nem álltak rendelkezésre, a későbbiekben önkéntes hiánypótlás keretében pótolták.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!