Láthattunk már arra példát, hogyan fonódik össze a Fidesz a globalista értékrend mentén politizáló balliberális pártokkal és azok háttérszervezeteivel. Legutóbb éppen a Kubatov Gábor – Provident – Momentum kapcsolatát boncolgató információk alapján vonhattunk le következtetést. A pártokon átívelő polipnak ez egy jelentős, de korántsem az egyetlen csápja. Az alábbi írásban kísérletet teszünk arra, hogy részletekbe menve mutassunk be az olvasóknak egy másik, főként Bács-Kiskun vármegyére, Kecskemétre, de az egész országra kiterjedő hálózatot.
2017 tavaszán járunk, a Jobbik frakciójának fehérházi irodájában. A politikai térben és időben való elhelyezkedést megkönnyítő szándékkal jegyezzük meg, hogy ekkorra a szebb múltat megélt nemzeti erő már túl volt a Hanuka-üdvözleten, de még nem érkezett el a Momentummal és az LMP-vel való közös kormányzás gondolatának a nyilvános megfogalmazásáig, miként a szimbolikussá vált Varga-Damm Andrea és Vadai Ágnes között megtörtént fehérsapkás parlamenti pusziig sem.
Fiatalok a Nemzetért Alapítvány
2017-ben a Kecskeméti Törvényszéken bejegyezték a Fiatalok a Nemzetért Alapítványt. Az alapító nem más volt, mint Farkas Gergely, a Jobbik akkori országgyűlési képviselője és a Jobbik Ifjúsági Tagozatának elnöke. Az alapítvány székhelye Kecelen, a Hunyadi utca 9-ben található. Az alapítvány jogi képviseletét az alapításkor és az azt követő években egy bizonyos Kopcsjak Tamás látta el, aki akkor a Jobbik Ifjúsági Tagozatának gazdasági igazgatójaként tevékenykedett. Az alapítvány pénzügyi beszámolót 2018-ban adott le először, logikusan az induló 2017-es évre vonatkozóan. Ebben önerőként 142.000 forint induló tőkét, “egyéb bevétel” címszó alatt pedig 2.347.000 forintot tűntettek fel.
Az alapítvány közhasznúvá minősült és a közhasznú tevékenység leírásánál egy 2017 nyarán megszervezett tábort említenek, ahol “nemzeti gondolkodású fiatalok”, lengyel vendégek és Zacher Gábor is járt. A tábor minden bizonnyal a Jobbik Ifjúsági Tagozatának nyári tábora volt.
Az alapítvány tisztségviselői között, az alapító Farkas Gergely mellett többen a mai napig szerepelnek az egykori Jobbikból. Bús Árpád Zsolt, Kovács Márton, Kovács Zsófia, Völgyi Péter, de ebbe a körbe sorolható Radics Tivadar is, aki a párt önkormányzati képviselője volt Kecskeméten 2014 és 2019 között. Az alapítvány legfőbb döntéshozó szerve a kuratórium, ahol tag egy Radnai Gábor névre hallgató fiatalember. Róla nem sikerült kétségkívül megállapítanunk, hogy a rosszemlékű tanácsadó, Radnai László rokona-e, mindenesetre annyi biztos, hogy Radnai László pályafutása során az SZDSZ-t, a Fideszt és a Jobbikot is ellátta tanácsokkal, kommunikációs intelmekkel.
A alapítvány által megfogalmazott célok között előadások szervezése, kapcsolatépítés és történelmi emlékek ápolása szerepel.
A 2018-as beszámoló már jóval érdekesebb. A választási évben összbevételként közel 5 millió forint van feltüntetve. Ebből adományként csak 2,8 millió szerepel. Az alapítvány tagjai tagdíjat nem fizettek be és maga az alapító sem eszközölt támogatást. Az adófizetők (közvetve) ennél bőkezűbbek voltak, központi költségvetésből 2 millió forint feletti összeg landolt az alapítvány számláján. A támogató az Emberi Erőforrások Minisztériuma volt. A minisztérium támogatása két tételből tevődött össze. Az egyik egy vissza nem térítendő 1.150.000 forintos támogatás az alapítvány működési költségeire, a másik szakmai programok lebonyolításainak költségeire íródott jóvá, ez 933.334 forintot jelentett. A működési támogatás időtartamának kezdete 2018. 04. 01. Kijelenthető tehát, hogy
az EMI alig néhány nappal a 2018-as választások előtt támogatta egy aktív jobbikos országgyűlési képviselő alapítványát.
A szakmai programokra kapott támogatás leírásánál újfent a 2018 nyarán megrendezett keszthelyi tábor olvasható. Ez a Jobbik Ifjúsági Tagozatának nyári tábora.
Megint segítenénk a politikai térben való tájékozódást azzal a megjegyzéssel, hogy ebben az időszakban jelentette be megalakulását a Mi Hazánk Mozgalom, akiket a balliberális médiában és a Jobbikhoz köthető Alfahíren a Fidesz kreálmányaként ábrázoltak.
Két ilyen tartalmú cikk megírása között pedig érkezhetett egy utalás az EMI-től a Jobbik IT nyári táborának finanszírozására.
Mosolygásra ad okot, hogy a minisztérium milliós támogatása mellett a Jobbik szintén támogatta Farkas Gergely alapítványát. 2018 júliusára 69.500 forintot kalkuláltak ki.
2019-ben a dotáció folytatódott, az EMI összevont támogatásban részesítette az alapítványt. Működési költségekre és szakmai programok szervezésére 1,7 milliót ítéltek oda. A szakmai programok között a beszámolóban erre az évre már nem csupán a keszthelyi tábor, hanem egy őszi, “közösségépítő rendezvény” is említésre kerül. Részletekbe nem bonyolódik a dokumentum, de praktikusan ez lehetett a Jobbik IT soron következő vezetőképzője.
A pandémia idején 2020-ban szintén jutott másfél millió forint. Ebből többek között online Honfoglaló-bajnokságot és a Fiatalok a Nemzetért Alapítvány Baráti Körét hozták létre. Ne veszítsük el a fonalat! Farkas Gergely ebben az időszakban (papíron) még mindig egy ellenzéki országgyűlési képviselő, jóllehet, valamilyen törés ekkortájt keletkezhetett közte és a Jobbik között. A korabeli újságcikkek alapján emögött még véletlenül sem ideológiai, politikai kérdés állt, hanem személyes ellentét. 2020-ra már körvonalazódott, hogy a Jobbik közös listán fog indulni a többi baloldali párttal, ez hozta magával azt, hogy valakiknek már nem fog befutó hely jutni.
Az alapítvány 2021-ben több településen szervezett életvezetési és drogprevenciós előadásokat. Kiskunhalason és Kecelen kívül többnyire jobbikos vezetésű városokat választottak, a sorban Jászberénnyel, Ózddal, Gyöngyössel. Bevételi oldalon ez az év jelentette az áttörést. Az alapítvány vállalkozási és értékesítési tevékenységbe kezdett, amivel valamivel több, mint 3 millió forintra tettek szert. Közpénzek tekintetében 4.700.000 forintról számolnak be. Ezek között van központi költségvetésből származó forrás, jött pénz a Tempus Közalapítványtól és
a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Banktól is.
A választások után aztán megnyílt a pénzcsap
Nem merengünk el azon, hogy az MNB-pénzek akkor most közpénzek, vagy elvesztették ilyen jellegüket, menjünk tovább 2022-re!
2022-re Farkas Gergely és még sokan kiléptek a Jobbikból, a képviselő már nem szerzett mandátumot, befejezte az aktív politizálást, így mégiscsak más volt a szituáció. Ezt egyből megértették az épp szétdarabolásban lévő Emberi Erőforrások Minisztériumában és
2022 júniusában 8.000.000 forintos támogatást adtak az alapítványnak
a Csodálatos Kárpát-medence című vándorkiállítás megvalósítására. Az aláíró Prof. Dr. Kásler Miklós.
A 2022-es esztendőben a beszámolóban 72.000.000 forint támogatás szerepel. A főszereplő a Tempus Közalapítvány, amely olyan előadások megszervezését támogatta, ahol a fiatalok tudatos médiahasználata, drogprevenció és vándorkiállítások szervezése kapta fókuszt, de ebből a pénzből került finanszírozásra az EFOTT fesztiválon, az EastFeszt-en és a SZIN-en megvalósított kitelepülés is.
A korrektség kedvéért tesszük hozzá, hogy a háború kitörésekor adományokat szállítottak Kárpátaljára az alapítvány tagjai és a hozzájuk tartozó, fentebb említett baráti kör. Ezekről a Fiatalok a Nemzetért Alapítvány Facebook-oldalán részletes beszámolók jelentek meg.
Kik alkotják az alapítványt?
Az alapítványban tehát aktív és volt jobbikos politikusok voltak/vannak, de emellett a közösségi oldalon több párt emberei visszakacsintanak ránk, akik vagy tagjai, vagy úgynevezett barátai a szervezetnek. Közülük többen szerepelnek a borítóképen, az említett fesztiválokon az alapítvány színeiben mutatkoznak.
Az alsó sorban egyenesen egy napjainkban aktív párt – a Polgári Válasz – elnöke térdel. A Kecskeméten aktív Aczél Dániel jelenleg a volt jobbikos országgyűlési képviselő – Bencsik János – által alapított pártot vezeti. Arról a Bencsik Jánosról van szó, aki szintén a 2022-es országgyűlési választások előtt nem sokkal jött rá, hogy többé nem kíván a Jobbikban politizálni. Ezt követően megalapította a Polgári Választ, majd inkább úgy döntött, hogy elfogadja Szijjártó Péter segítő jobbját és konzul lesz Kanadában. Más lapra tartozik, hogy Kanada ezt végül megakadályozta.
Aczél Dániel:
Közvetlen Aczél Dániel mellett látható a fotón Solymosi Gábor. Solymosi Gábor a kecskeméti Fidesz aktivistája, segítője, adatlapja szerint éppen a kecskeméti városházán ad kommunikációs tanácsokat.
Solymosi Gábor:
A felső sorban Józsa Bálintot fedezhetjük fel, aki kalandos életút után most a Momentum önkormányzati képviselője Kecskeméten. Józsa Bálint ennek előtte a Jobbikban Stummer Jánosnak dolgozott, vele együtt lépett át a Momentumba. Stummer Jánosról érdekes megjegyzés, hogy a Fidesz őt 2018 és 2022 között tökéletesen alkalmasnak tartotta arra, hogy a Nemzetbiztonsági Bizottságot vezesse, megbíztak benne. Szenzitív, kiemelt kockázatú adatokhoz fért hozzá. Lábjegyzet, de ebbe a bizottságba Novák Elődöt nem engedték be, a Mi Hazánk képviselője nem ment át a bizonyos rostán.
Józsa Bálint:
A 2023-as részletes beszámoló még nem érhető el. Az EMI-ből időközben NKA lett, de ők sem feledkeztek meg a támogatásokról. 2023 augusztusában Csák János 2.000.000 forintot utaltatott ki a vándorkiállítás folytatására. Egy olyan alapítványnak, amelyben volt jobbikosok mellett aktív Momentumos politikus és egy másik, papíron ellenzéki párt elnöke egyaránt részt vesz.
A sor folytatódik, múlt év decemberében az alapítvány kulturális projektjeinek megvalósítására
újabb 12.000.000 forint érkezett.
A Fiatalok a Nemzetért Alapítvány által szervezett konferenciákon számos közéleti személyiség, sportoló és művész tartott előadást. A Fideszes kapcsolatot alátámasztja, hogy nemrégiben Maruzsa Zoltán volt a vendég, aki a köznevelésért felelős államtitkár. Maruzsa a tudatos médiafogyasztás fontosságáról beszélt.
Mennyi az annyi?
A felsorolt támogatások összértéke 96.000.000 forintra jön ki,
de ebben a 2023-as tételeknek a még közzé nem tett beszámoló miatt csak a töredéke van benne.
Nehéz dolgunk van, ha kétséget kizáróan szeretnénk arra a megállapításra jutni, hogy az előadásokon, workshopokon és a fesztiválokra való kitelepüléseken kívül a bőkezű támogatásokért cserébe valamilyen más, írott, vagy íratlan elvárást támasztanak az alapítványban levő pártpolitikusok felé.
Annyi viszont tény, hogy a legutóbbi önkormányzati választásokon Kecskeméten a balliberális ellenzék pártjai által létrehozott összefogás történelmi áttörést, sikert ért el. A 14 egyéni választókerületből 6-ot megnyertek, ezek mellé további 3 képviselői helyet szereztek. Ezzel olyan szűkké tették a Fidesz többségét, amire emberemlékezet óta nem volt példa Magyarország legnagyobb megyéjének legnagyobb városában. Nem vizsgáljuk, hogy ez a politikai változás alapvetően jó-e a kecskemétieknek, de a kudarccal felérő 2019-es Fideszes győzelem a városban és a megyében új stratégia felállítására kényszerítette a kormánypártot.
Ezek tükrében kap értelmet az a harmatfriss hír, miszerint a balliberális összefogást alkotó pártok közül kettő bejelentette, hogy helyben kilépnek a szövetségből – ezzel mintegy maximalizálva a Fidesz győzelmi esélyeit. Hogy melyik ez a két párt? A válasz költői. A Momentumról és a Jobbikról van szó.
A pártokon átívelő támogatások városokon és alapítványokon is túlnyúlnak, a rendelkezésünkre álló információk közlését folytatjuk.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!