A Virradat Programban is szereplő gyermekmozgalom előkészületei folyamatban vannak, várhatóan idén nyáron már részt is vehetnek a kicsik az első táborokban. Villáminterjúnk Kispalkó Szilveszterrel.
A kétezres évek első évtizedében meghatározó szervezetté nőtte ki magát az abban az időben a Mi Hazánk Mozgalom jelenlegi első embere által vezetett Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom. Trianonnal és a magyarság elnyomásával kapcsolatban olyan tabukat döntöttek le az akkoriban az egész Kárpát-medencét behálózó, több ezer fős mozgalom huszonéves fiataljai, hogy gyorsan a magyarellenes hatóságok célkeresztjébe kerültek. Délvidéken fizikai támadások is érték a mozgalom tagjait, és rágalomhadjárat indult ellenük a szerb sajtóban. Az évtized végén aztán egyszerűen betiltották a mozgalmat Szerbiában. A 2002 és 2010 közötti legendás, küzdelmes időszakban Kispalkó Szilveszter vezette Délvidéken a HVIM-et,
akit a szerb rendőrség rabszállító kocsival hurcolt el, amikor Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök ellen tüntetett Szabadkán.
A betiltás után sem adta fel a harcot, hanem egy új délvidéki pártot, a Magyar Remény Mozgalmat hozták létre, ennek alelnöke lett. Be is jutottak a Magyar Nemzeti Tanácsba. Kispalkó Szilveszter az elmúlt években újra a civil szférában tevékenykedett, a Hunyadi János Egyesület keretében honismereti tábort, kulturális rendezvényeket szervezett, majd egy helyi jogvédő szervezet koordinátoraként jogvédelemmel foglalkozott, ahol elsősorban a délvidéki magyarság elleni atrocitásokat és jogsértéseket dokumentálta, illetve próbált jogi segítséget nyújtani. Szülőföldjét a megpróbáltatások ellenére sem hagyta el, a szabadkai főiskola után Budapesten szerzett diplomát mérnökinformatikusként, most 37 évesen feleségével és első kisgyermekükkel Topolyán él.
Azt mondja, hogy a Mi Hazánk Mozgalomhoz azért csatlakozott, mert annak vezetőjét több mint két évtizede ismeri, és hitelesnek tartja, 25 éve ugyanazt a nemzeti gondolatot képviseli, másrészt pedig a Virradat Programban is szereplő új gyermekmozgalom megindításában szeretne részt venni.
“Az ifjúsági mozgalom vezetése után, az elmúlt évtizedben többek között honismereti táborokat szerveztem, ebben van tapasztalatom. A közelmúltban megnősültem, és hét hónapja született meg az első gyermekünk, jelenleg számomra a legfontosabb a család és a gyermekek, rajtuk múlik a nemzet jövője” – mondta lapunknak Kispalkó Szilveszter, akivel a Mi Hazánk fővárosi majálisán is találkoztunk, ahol éppen babakocsit tolt: – “Délvidéken civilként, egyedül nem volt erőnk az egész Kárpát-medencét felölelő nemzeti, hazafias gyermekmozgalmat szervezni, ezért megörültem, amikor hallottam, hogy a Mi Hazánk Mozgalom ilyet szeretne elindítani.”
Kispalkó Szilvesztertől megkérdeztük, hogy miért érzi úgy, hogy erre szükség van Délvidéken, amikor az Orbán-kormány szerint sohasem volt még ilyen jó a szerb-magyar kapcsolat, mint jelenleg. Azt válaszolta, hogy egyrészt ő sohasem csak Délvidékben, hanem összmagyarságban gondolkodik, másrészt, jelenleg valóban elmozdulás vehető észre a szerb-magyar viszonyban, valóban erősödtek a szerb-magyar kétoldalú kapcsolatok.
Sokszor azonban a hangzatos szavak közepette hajlamosak vagyunk megfeledkezni a máig jelen lévő problémákról, a papíron meglévő jogköreink gyakorlati alkalmazásairól: például a kétnyelvűség, vagy az állami szervekben jelenlévő részarányos foglalkoztatás hiányosságai.
A két nemzetet ugyanakkor hasonló problémák sújtják, melynek megoldásában lehetnek közös fellépési lehetőségek, kapcsolódási pontok. Ilyen a féktelen migrációs hullám kezelése, a gazdasági együttműködés lehetősége, ami segítene a helyi lakosság kivándorlásának megakadályozásában, sajnos ebben is hatványozottan érintett a délvidéki magyarság.
Miben különbözik majd a cserkészet és a Mi Hazánk által indítandó új gyermekmozgalom? – tettük fel a kérdést Kispalkó Szilveszternek, miután megjegyezte, hogy a Mi Hazánk vezetője felkérte, hogy vegyen részt a szervezésben.
“A legnagyobb különbség, hogy a cserkészet egy angliai alapítású nemzetközi gyermekmozgalom, míg a miénk egy kifejezetten és kizárólagosan magyar gyermekmozgalom lesz” – válaszolta Kispalkó Szilveszter, akitől azt is megtudtuk, hogy jelenleg a főszervezői csapat kiválasztása történik a Mi Hazánk tagjai közül, és a tagságot fogják megkérdezni arról, hogy mi legyen a neve az új gyermekmozgalomnak, amelynek színt és ruhát is választanak, terveznek majd.
Idén nyáron, augusztus végén már meg is akarják szervezni az első táborokat, ahol hivatalosan is bejelentik a gyermekmozgalom megalakulását. A táborok helyszínei a Mi Hazánk három fellegvára közül kerülhetnek ki, tehát Ásotthalmon, Cserháthalápon, illetve Homorúdon számíthatunk ilyen táborra.
Innen azonban az elszakított területeket, Délvidéket és Felvidéket is felfedezik majd a gyerekekkel.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!