Könnygázt vetett be a rendőrség vasárnap éjjel Belgrádban a tüntetők ellen, miután azok betörték a városháza ablakát. A tömege egy része megpróbált behatolni az épületbe is – adta hírül a BBC nyomán a 24.hu.
A választások óta mindennapossá váltak a tüntetések Szerbiában, miután a baloldali egységfront arról beszélt, szerintük „a választást elcsalták”. Alekszandar Vucic szerb elnök cáfolta a vádakat.
A Zöld Baloldali Front társelnöke, Radomir Lazovic azt állítja, a rendőrök a hétvégén brutálisan léptek fel ellene, és a vele tüntetők ellen, „őt és több más embert is gumibotokkal vertek”.
Ostrommal az erőszak ellen
A BBC szerint a városházára a Szerbia az Erőszak Elleni Ellenzéki Koalíció támogatói kíséreltek meg betörni. Beszámoltak arról is, az épület ajtaját két ellenzéki vezető, Srdjan Milivojevic és Vladimir Obradovic próbálta kinyitni. A rendőrség paprikaspray-vel verte vissza őket. A tüntetők az épületet kővel dobálták, botokkal és különböző kéziszerszámokkal verték, több ablakot betörtek. Az ellenzéki vezetők azzal védekeztek, szerintük a rongálások mögött „provokátorok állnak”.
A tüntetésre összegyűlteknek Sofija Mandic ügyvéd azt mondta, hogy Vucicnak „békésen kell átadnia a hatalmat”, amelyet szerinte jelenleg bitorol.
Nem jött be az elvtelen koalíció
A választások előtt a balliberális-globalista pártok egységfrontba tömörültek, mert meggyőződésük volt, hogy csak így lehet legyőzni Vucic pártját, és megszerezni a kormányzáshoz szükséges parlamenti többséget. Az eredmények azokban arra engednek következtetni, a választók nem kértek az elvtelen koalícióból.
A balliberális oldal szerint viszont egyértelmű választási csalás történt, ami miatt már egy hete folyik a tiltakozás. A demonstrációhoz éhségsztrájkolók is csatlakoztak. Az egyikük a BBC-nek azt állította, Vucic „szavazatok ezreit lopta el”. A választási bizottság szerdán bejelentette, hogy a választást az országosan nyolcezer szavazóhelyiségből harmincban szükséges megismételni.
Németország szerint a választási visszaélésekkel kapcsolatos vádak „elfogadhatatlanok” egy olyan ország esetében, amely az Európai Unióhoz készül csatlakozni. Ez ugyanaz a Németország, mely a legkisebb kifogást sem emelte, mikor a „demokratikus” Ukrajnában betiltották az ellenzéki pártokat, illetve egykori parlamenti képviselőket öletnek meg. Ukrajna „EU-érett”, az ő csatlakozását jó szívvel tudják támogatni, bezzeg Szerbia…
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!