Rhédey Claudia grófnő és Sándor württembergi herceg házasságának 190 éves öröksége

„A székelyföldi Szovátától 26 km-re fekvő Erdőszentgyörgy református templomának alagsorában egy érckoporsó található, melyben egy fiatalon elhunyt magyar grófnő már közel 184. éve alussza örök álmát" – így vezeti be a Rhédey Claudia grófnőről és Sándor württembergi hercegről szóló cikkét Raffay Andrea. Írása elsőként blogján jelent meg, változtatások nélkül közöljük.
A székelyföldi Szovátától 26 km-re fekvő Erdőszentgyörgy református templomának alagsorában egy érckoporsó található, melyben egy fiatalon elhunyt magyar grófnő már közel 184. éve alussza örök álmát. Egyes források tudni vélik, hogy amikor a koporsót őrző kriptát felnyitották,[1] az ott nyugvó Rhédey Claudia grófnőt, a II. Erzsébet halála után megkoronázott jelenlegi brit király, III. Károly szépanyját szeretett nyakéke alapján azonosították. Az ékszert egyes források és a hagyomány szerint konfirmációja alkalmából keresztszüleitől kapta ajándékba, s házasságkötése után rendszeresen hordta, mivel a nyakék szülőföldjére emlékeztette őt. A ragyogó szépségéről és jólelkűségéről ismert Rhédey Claudia grófnő 1812. szeptember 17-én született az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyban, s csakhamar Erdély egyik legközkedveltebb személyiségévé vált. 1826-ban lezajlott konfirmációs ünnepélyén a Rhédey, Bethlen, Bánffy, Toldi és Mikes grófok is részt vettek, és Herepei Károly református lelkész ünnepi beszédében már akkor megjósolta, hogy a fiatal grófnőnek tündöklő, de tragikus élete lesz.
Johann Nepomuk Ender osztrák festőművész Rhédey Claudia grófnőről készített alkotása 1831-ből.
Gróf kis-rhédei Rhédey Claudia Zsuzsánna (a keresztelési anyakönyvi dokumentumban Claudia Susánna) keresztnevét a róla szóló forrásokban több változatban megtaláljuk: a Claudina, Klaudia, Klaudina, valamint a Claudine alakok egyaránt ismertek. Fennmaradt a grófnő konfirmálásakor elhangzott lelkészi beszédet tartalmazó dokumentum, valamint a grófnő keresztelési anyakönyvi dokumentuma,[2] melyek alapján a grófnő kereszteléskor kapott neve a Claudia volt (ezen iratok szövegét jelen írás szerzője 2021-ben az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyban megtekintette).
A Rhédey-kastély a 2012-es felújítási munkálatok idején. A szerző felvétele 2012 júniusából.
Az ezüst kehely feliratában, melyet 1826-ban a grófnő szülei leányuk konfirmálásakor az erdőszentgyörgyi templomnak adományoztak, szintén a Claudia név olvasható. Ennek megfelelően ezen írásban a grófnő nevét az eredeti helyesírási forma megtartásával, Claudiaként írjuk.
Az erdőszentgyörgyi református templom. A szerző felvétele 2012 júniusából.
A végzet akkor szólt bele a grófnő életébe, amikor édesanyja, báró Inczédy Ágnes Bécsbe vitte őt, hogy leánya részt vehessen az ott megrendezett udvari bálokon. Egy ilyen alkalommal ismerkedett meg Sándor Pál Lajos württembergi herceggel, az osztrák hadsereg huszárezredesével, akibe beleszeretett, s aki hamarosan a kezét is megkérte.
Sándor württembergi herceg. A kép származási helye:
https://www.facebook.com/ClaudiaRhedey
Más források szerint egy bécsi sétalovaglás alkalmával találkoztak, a grófnő ekkor pillantotta meg először a herceget, s első pillantásra szerelem szövődött közöttük. A házasságot azonban mindkét család ellenezte: családjának törvényei értelmében a vőlegény csak hercegi családból származó lányt vehetett volna feleségül, míg az erdélyi család szerint a menyasszony fejedelmi családból származott, mert a Rhédey grófok eredete Aba Sámuel magyar királyig vezethető vissza,[3] valamint egyik ősük, Rhédey Ferenc 1657 és 1658 között Erdély fejedelme volt.[4] A menyasszony édesapja, Rhédey László gróf azt is kifogásolta, hogy a herceg nem mellesleg magyarul sem tud.
Végül családi vitákkal terhelt, évekig tartó várakozás után az esküvőt szülői jóváhagyás nélkül, Bécsben, a legnagyobb csendben, 1835. május 2-án tartották meg. Egyes források szerint csak Rhédey László gróf halála után házasodhattak össze, azonban amennyiben a gróf 1835. november 22-i halálozási dátuma valós adat, úgy valóban sokkal inkább a szülői beleegyezés hiányában, még Claudia grófnő édesapja életében létrejött esküvő a valószínűbb. Házasságukból[5] három gyermek született: Amalie Josephine (Amália), Claudine Henriette és Franz Alexander (Ferenc), akik édesanyjukkal együtt megkapták a Hohenstein grófi címet.
Rhédey Claudia grófnőnek és férjének azonban mindössze alig pár hónappal több, mint hat év adatott: a grófnő 29 évesen, 1841. október 1-jén Pettauban (ma a szlovéniai Ptuj) elhunyt. Halálának körülményeit tekintve egymásnak ellentmondó információkat közölnek a korabeli feljegyzések.
Egyes források szerint[6] 1841 őszén a herceg ezredével együtt a Stájerországban rendezett hadgyakorlatokon vett részt, s Claudia férje után utazott Grazba. Ott értesült róla, hogy az ezredet a Dráva partján fekvő Pettau városkában összpontosították. Meg akarta lepni férjét, s bár már negyedik gyermeküket hordta a szíve alatt, Török Sándor kapitány feleségének társaságában várandósan is Pettauba lovagolt. Férjével viszontlátták egymást, de csak nagyon rövid ideig. A megerőltető, csaknem tíz óra hosszán át tartó, lóháton megtett út másnapján Claudia ágynak esett és október 1-jén elhunyt: elvesztette magzatát, s ebbe belehalt.
Az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély történetét bemutató oldalon[7] az a történet olvasható, hogy a grófnő lovaskocsival indult útnak férje után, de Graz előtt pár kilométerrel a lovak megbokrosodtak, a lovaskocsi egy út melletti árokba borult, és Claudia súlyosan megsérült: oldalütést kapott, de ennek ellenére folytatta az utat, nem is sejtve, hogy mennyire komoly sérüléseket szenvedett.
Grazban várt rá barátnője, akinek a férje szintén Pettauban tartózkodott, és a közel 100 kilométeres utat lóháton tették meg. A nyolc óra hosszás út nagyon megterhelő volt számára, s nyolc nap szenvedés után, belső vérzés következtében magzatával együtt elhunyt.
Halálos ágyán azt kérte férjétől, hogy földi maradványait szállíttassa haza otthonába, Erdőszentgyörgyre, ahol gyermekéveit és fiatal szerelme legszebb napjait töltötte, s ott helyezzék örök nyugalomra. Több helyen azt az információt találjuk, hogy földi maradványait közel másfél hónap alatt szállították haza, bizonyos források szerint harminchat napig tartott az út Pettautól Erdőszentgyörgyig. Azonban amennyiben Claudia grófnő temetése 1841. október 21-én zajlott, úgy ezen adatokat erősen eltúlzottnak kell tekintenünk.
A herceg imádott felesége szívét, melyet Claudia örökre neki adott, nem adta a földnek, nem hagyta, hogy a református templom alatti családi sírboltba temessék: úgy intézkedett, hogy bebalzsamozzák és mindig vele maradjon. Soha nem nősült újra.
Elhunyt felesége koporsójára e szavakat íratta: „Itt nyugszik az a nő, aki soha életében bánatot nem okozott nekem, csupán csak örömet; bánatot és könnyeket csak most az egyszer, amikor egyedül hagyott ezen a földön”.[8]
Több mint fél évszázad elteltével, Claudia halála után Erdőszentgyörgy ismét ünnepi díszbe borult: magyar és angol zászlókat lengetett a szél. Az akkori angol királyné, Rhédey Claudia grófnő unokája magyar nagyanyja emlékére az erdőszentgyörgyi református templom falába márványtáblát helyeztetett, melyen alábbi felirat olvasható:
In Memory of
CLAUDINE countess RHÉDEY
Countess HOHENSTEIN
Wife of H. R. H. ALEXANDER Duke of Würtemberg
died 1841.
Erected by Her Granddaughter
VICTORIA MARY Princess of Wales
__◇__
RHÉDEY CLAUDINA Grófnő,
HOHENSTEIN Grófnő,
SÁNDOR Würtembergi Herczeg
Ő Királyi Fensége hitvesének emlékére
Meghalt 1841. évben.
Emeltette unokája VIKTORIA MÁRIA
Walesi Herczegnő.
Rhédey Claudia grófnő és Sándor Württembergi herceg egyetlen fia, Ferenc 1863-ban Teck hercege lett, így királyi családból választhatott magának feleséget: Mária Adelaida cambridge-i hercegnőt (Princess Mary Adelaide Wilhelmina Elizabeth of Cambridge, Duchess of Teck), Viktória angol királynő unokahúgát vette feleségül.
Ferenc tecki herceg. A kép forrása: https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Ferenc_tecki_herceg
Lányuk, Rhédey Claudia grófnő unokája, az 1867. május 26-án a londoni Kensington-palotában született Mária tecki hercegnő György yorki (majd 1901 novemberétől walesi) herceghez ment feleségül 1893-ban, majd VII. Eduárd király 1910. május 6-án bekövetkezett halála után férje V. György néven követte édesapját a trónon, így Mária az Egyesült Királyság és a Brit Domíniumok királynéja és India császárnéja lett. Gyermekkorában valószínűleg sokat hallott nagyszülei szerelméről és házasságáról, és mindig jó szívvel emlékezett meg róluk. Amikor az udvarban vendégeket fogadott, a beszélgetések témáját ha csak tehette, mindig magyar nagyanyjára terelte.
Rhédey Claudia grófnő unokája, Mária angol királyné walesi hercegnőként egy 1904-es képeslapon. A kép származási helye: https://www.facebook.com/BritishMonarchy.co.uk
A márványtáblát, melyen fönt idézett felirat olvasható, a grófnő unokája 1905-ben még walesi hercegnőként állíttatta, a másodikat pedig már Anglia királynéjaként, 1935-ben helyeztette el az erdőszentgyörgyi református templomban, melynek szövege a következő:
In 1935 through the generosity of
Her Majesty QUEEN MARY
Of ENGLAND, this church in which
Some of Her ancestors lie buried
Was improved and restored.[9]
A korábbi, 1905-ben elhelyezett emléktáblán a Rhédey Claudia grófnőt említő szövegben a „Claudine” és „Claudina” névváltozatok szerepelnek.
A Rhédey Claudia grófnő unokája, Mária angol királyné által 1905-ben és 1935-ben az erdőszentgyörgyi református templomban elhelyeztetett márványtáblák. A kép származási helye: https://www.facebook.com/ClaudiaRhedey
V. György halála után elsőszülött fia, Eduárd-Albert uralkodott VIII. Eduárd néven, aki még ugyanabban az évben lemondott, így VI. György néven öccse, Albert lépett a trónra, akit 1952-ben bekövetkezett halála után idősebbik leánya, II. Erzsébet követett a trónon.
Az ő fia, az Erdélyben birtokkal és több ingatlannal rendelkező, magyar felmenői szülőföldjét rendszeresen jó szívvel látogató III. Károly király korábban már walesi hercegként, 1989-ben is bírálta Nicolae Ceaușescu politikáját, s rámutatott, hogy a román falurombolás a Windsor uralkodóház ősének, Rhédey Claudia grófnő nyughelyét is veszélyezteti. 2010 tavaszán magyar gyökereiről így nyilatkozott: „Különleges kapcsolat fűz Magyarországhoz, hiszen egy-harmincketted részben magam is büszkén magyarnak vallhatom magam szépanyám, Rhédey grófnő révén”.[10]
Raffay Andrea
(Kiemelt kép: Johann Nepomuk Ender)
Felhasznált források:
[1] Fölmerül a kérdés, hogy egyes hagyományok vajon a grófnő személye körül kialakult legendárium részeként örökítették-e tovább a kripta felnyitásának történetét, tehát arra valóban sor került-e, s ha igen, mikor. Több helyütt találni arra vonatkozó információt, hogy 1935-ben a kriptát valóban felnyitották, más források megint más állítást közölnek, például azt, hogy, bár 1935-ben a templom restaurálása valóban megtörtént, abban az évben a kripta bejáratát nem bontották ki, és a későbbi években is érintetlen maradt a grófnő koporsóját rejtő kripta. A kripta valamikori felnyitását hiteles tényként közlő források arról beszélnek, hogy a grófnő földi maradványai mondhatni konzerválódtak, igen jó állapotban maradtak, s a grófnőn valóban ott van az említett nyakék.
[2] Az Erdőszentgyörgyi Református Egyház anyakönyvében olvasható szöveg, mely alapján a grófnőt 1812. szeptember 21-én keresztelték meg, tehát négy napos korában.
[3] E hagyomány nem teljesen biztos. Kása Csaba: Rhédey-vér az angol királyi családban, 2022. szeptember 19., https://mki.gov.hu/hu/hirek-hu/evfordulok-hu/rhedey-ver-az-angol-kiralyi-csaladban
Utolsó megtekintés: 2025. április 30.
[4] Korabeli helyesírással: „1664.[-ben] Gróf Rhédey Ferencz, a’ ki ez elött Máramarossi örökös Fő-Ispány vólt, és 1657.[-ben] Erdélyi Fejedelemnek választatott, Berenczei birtokát végsö rendelésével a’ Szathmári Reformáta Oskolákra hagyta”. Szirmai Szirmay Antal (írta, kiad.): Szathmár vármegye’ fekvése, történetei, és polgári esmérete., II. rész, Buda, 1810., Megyei monográfiák, 304.
[5] Frigyük morganatikus, ún. „rangon aluli” házasság volt, ami azt jelenti, hogy házasságuk törvényesnek, polgári jogilag mégis korlátozottnak számított: Claudia grófnő nem vehette fel férje címeit, s gyermekeik sem örökölhették édesapjuk rangját, címét, előjogát. Kása i.m.
[6] [Szerző nélkül]: Az erdőszentgyörgyi királyidill. Amiről a Rhédey-kastély ősi falai regélnek – Hogyan tanult meg magyarul Württemberg Sándor herceg, az angol királyné dédapja, a tragikus sorsú Claudia grófnő férje? Székely Szó, II. évfolyam, 8. szám, 1942, 8.
[7] Az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély történetét, az angol vonatkozásokat, valamint aktualitásokat és Rhédey Claudia grófnő életét bemutató közösségi oldalról. https://www.facebook.com/ClaudiaRhedey
Utolsó megtekintés: 2025. április 30.
[8] Uo. Utolsó megtekintés: 2025. április 30.
[9] E templom, melyben Őfelsége ősei nyugszanak, javíttatott és helyreállíttatott 1935-ben Mária, Anglia királynéjának nagylelkűsége által.
[10] Dr. Celler Tibor: II. Erzsébet királynő magyar ükanyja – Rhédey Claudia erdélyi születésű grófnő emlékezete. Családi Kör, XXI. évfolyam, 25. szám, 2010., 18 – 19.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás