Egy érdekes összefoglalóval jelentkezett a Transfermarkt a 10 legjobban fizetett focistáról, amelyből nem csak az derül ki, hogy Mbappé közel háromszor annyit keres havonta, mint a toplista második helyezettje, hanem az is, hogy az olajsejkeknek tényleg semmi sem drága, és még csak az üzleti egyensúlyra sem kell törekedniük.
A Paris St. Germain például a tavalyi évben 375 millió eurós veszteséggel zárt, a Manchester City esetében pedig nehéz konkrét számokkal szolgálni, hiszen jelenleg is vizsgálat alatt állnak, mivel a gyanú szerint 2009 óta legalább 115(!) esetben sértették meg a Premier League pénzügyi szabályozásait. A két klub – meg úgy általában az arab sejkek és olajmágnások által birtokolt klubok – nem is törekednek a rentábilis működésre, egyszerűen csak pumpálják a pénzt a csapatba, hogy otthon, a családi vacsoránál trófeákat és eredményeket tudjanak felmutatni.
A Manchester City esetében ez – még ha súlyos szabályszegésekkel is – legalább működött, ellentétben a PSG-vel, mely egy BL ezüstérmen kívül semmit sem tud felmutatni. (Mivel a top bajnokságok közül a francia a leggyengébb, és 10-ből 9 szezonban teljesen egycsapatos a mezőny, így a hazai liga megnyerése inkább kötelező feladat, semmint bármiféle eredmény a számukra.)
Mindezek fényében jelenleg így néz ki a fizetése lista, melyből Mbappé még az angliai „olajklub” fizetési listájával való összehasonlításban is magasan kiemelkedik:
Fotó: Transfermarkt
Sajnálatos módon a modern futball egyre inkább a pénz és még több pénz irányába mozdul el, így aligha várhatjuk, hogy a döntéshozók érdemi lépésekkel szabályozzák be a piacot, inkább teret engednek a neoliberális vadkapitalizmusnak, ami az érdemi versenyt felborítva, szépen, lassan unatkozó arab milliárdosok hobbijává degradálja ezt a nagyszerű sportot. Hol vannak már azok az idők, mikor egy Porto, vagy akár egy Nottingham Forest is elhódíthatta a legrangosabb európai trófeát?
Kiemelt kép forrása: Getty Images
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!