Ismét egy gyönyörű plakáton hirdeti a kormány, hogy megint sikerült ellenállni Brüsszelnek, meg az Egyesült Államoknak, így a szabadságharc folytatódik. Ezúttal éppen a multikat védtük meg az adófizetéstől.
A globális minimumadó nagyon leegyszerűsítve azt próbálja kiküszöbölni, hogy a multinacionális óriáscégek adóparadicsomokba jegyezzék be a székhelyüket, s ezáltal kibújjanak az adóterhek alól. Nos, ez a felvetés már önmagában felháborította a Fidesz-kormányt, hiszen ők nagyon is egyetértenek a multik adómentességével. Tőlük nem pénzt kérnek, inkább öntik beléjük az adófizetők milliárdjait. Mert rászorulnak, meg amúgy is megérdemlik.
Külön vicces, hogy a kormány azt állítja, ellenzi az adóemeléseket. Teszi mindezt egy olyan országban, ahol az egyik legmagasabb a személyi jövedelemadó, valamint az alapvető árucikkek áfakulcsa. Arról nem is beszélve, hogy a katásokkal is az volt az egyik fő bajuk, hogy „túl keveset adóznak”. A multiknál nincs ilyen probléma.
Nem enyhébb, hanem szigorúbb szabályozás kell
A Mi Hazánk Mozgalom szerint a kormánynak nem a multicégek adómentességéért kellene harcba szállnia, hanem a lobbistákkal szemben kellene felvenni a kesztyűt.
Az eredeti tervezetben ugyanis még a gigaprofitot termelő techóriások is szerepeltek, ám hatalmas befolyásuknak, kimeríthetetlen tőkéjüknek, és tetemes lobbierejüknek köszönhetően elérték, hogy ők kikerüljenek a szabályozás alól.
A Mi Hazánk szerint így viszont az egész törvényjavaslat értelmét vesztette. A párt jelmondata: Fizessenek a koronavírus haszonélvezői. Rajtuk verjék be a hiányt, ne a magyar embereken.
A Fidesz nem ért egyet
A kormány maga is elismerte, hogy nagyon nagy bajban van a költségvetés. Noha ők a háborút jelölték meg, mint bűnbakot, az igazság az, hogy a választás előtti felelőtlen pénzszórások éppen úgy hozzájárultak az ország anyagi helyzetéhez, mint az elmúlt két év lezárásai és korlátozásai.
A kormány járványkezelésének köszönhetően számos magyar kisvállalkozó és dolgozó került kilátástalan helyzetbe, miközben a gyógyszergyártó cégek, a techóriások, és a multik óriási profitra tettek szert.
Hogyan oldaná meg tehát a problémát a kormány? Támogatja a multik megadóztatását? Esetleg extraprofitadót vetne ki a járvány (és a háború) haszonélvezőire? Dehogy! Az nem méltó a neoliberális gazdaságpolitika híveihez, akik szent tehénként imádják az országok fölött álló multicégeket. Ehelyett inkább kivégzik a katás vállalkozásokat, ezzel kilátástalan helyzetbe sodorva közel 450 ezer magyar vállalkozót, és családjaikat, miközben a multik továbbra is élvezik az adómentességet, és az állami támogatásokat. Tehát,
a Fidesz-kormány inkább a magyar emberekkel fizetteti meg az elmúlt két évet, nem a gigaprofitot termelő multinacionális óriáscégekkel.
Íme, a mi nemzeti kormányunk.
Kiemelt kép forrása: Facebook
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!