Magyarország leggazdagabb emberének, Mészáros Lőrinc családjának birtokában van az ország „legértékesebb és az egyik legjobban jövedelmező” családi vállalata, a Mészáros Cégcsoport. Az időközben piaci erejét egyre monumentálisabb magaslatokba emelő cégcsoport az elmúlt egy évben a gazdasági válság ellenére is 100 milliárd forinttal növelni tudta vagyonát.
A Forbes magazin által éves rendszerességgel elkészített lista alapján, amely a top 100 magyar leggazdagabb ember rangsorolásával foglalkozik Mészáros Lőrinc vagyona 2016-ban “mindössze” a 28. helyre fért fel, a maga 35 milliárd forintjával.
Az idő előrehaladtával azonban 2023-as évet már a “Leggazdagabb magyar” címmel zárhatta, ugyanis vagyona megközelítette a 990 milliárd forintot. Vállalatának, a Mészáros Csoportnak pedig nem akadt országos szinten versenytársa és Magyarország “legértékesebb családi vállalkozásává” vált az év végére.
A lap szerint a cégcsoport 100 milliárd forinttal tudta növelni vagyonát az elmúlt egy évhez képest, így annak becsült értéke megközelíti a 627,5 milliárd forintot.
Inkább a hátszél, mint a tehetség tette gazdaggá
Egyértelművé teszi a növekedés mértéke, hogy a “családi vállalkozás” már nem csupán a sikeres közbeszerzésekre helyezi a hangsúlyt. Zsiborás Gergely, a lista főszerkesztője elmondása szerint kérdéses viszont az, hogy a cégcsoport
“egy ekkora politikai hátszél nélküli gazdasági környezetben tudott-e volna ilyen mértékben növekedni és más cégeket felvásárolni?”
A lista második helyzete az MPF Holding, a maga 443,7 milliárd forintos cégértékével, amely még így is 200 millió forinttal elmarad a Mészáros Csoport 625,7 milliárd forintos vagyonától. A bronzérmes a cégvagyon versenyben a Csányi Sándor családjának tulajdonában lévő Bonafarma vállalat.
Baloldali nevek is feltűnnek
A lista hatodik helyén megtaláljuk továbbá a Schmidt Mária és Ungár Péter tulajdonában lévő Budapesti Ingatlan Nyrt-t, a maga 149,3 milliárd forintjával. A főszerkesztő a negyedik helyen lévő Duna Aszfalt Zrt-vel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy
Az látszik, hogy a pénztermelő képesség az nagyban függ attól, hogy az állam az milyen tenderekkel bízza meg, és hát sorra épülnek a drágábbnál drágább Duna-hidak.
Ez az állítás ölt testet abban, ahogyan Bige László vállalatcsoportja korábbi évek vezető szerepéhez képest mindössze a lista tizedik helyére fért fel, a vállalkozó ugyanis köztudottan kormányellenes nézeteket vall.
Index nyomán
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!