Továbbra is elmarad a fenntarthatósági fordulat, Magyarország pedig tizenhatból tíz területen is rosszul teljesít – állapította meg a Kövér László által vezetett Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács. Dr. Fülöp Erik, a Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselője szerint a szervezet beismerte: az ország politikai vezetőit nem érdekli hazánk jövője.
Növekvő korrupció, elégtelen egészségügyi ellátás, rossz levegőminőség
Ahogyan arról az elemi.hu is beszámolt, a Kövér László által vezetett Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács (NFTT) a múlt héten nyújtotta be az Országgyűlésnek a 2017-2018-as évre vonatkozó jelentését, melyben tizenhat indikátor mentén vizsgálták hazánk fenntarthatósági állapotát. Az eredményeket lesújtónak találták: többek között megállapították, hogy magas a korai iskolaelhagyók számaránya, a teljes termékenységi arányszám a népesség reprodukcióját messze nem biztosító szinten ragadt, tovább romlott az ország korrupciós indexe és nem megfelelő a levegőminőség. De felhívták a figyelmet arra is, hogy az Európai Unió átlagos jóléti szintjéhez való tartós felzárkózásban az ország rosszul teljesít, magas a halandóság, valamint elégtelen az egészségügyi ellátás.
Dr. Fülöp Erik, a Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselője szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében rámutat: a Kövér László által vezetett Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa beismerte legfrissebb jelentésében, hogy az ország politikai vezetőit a legkevésbé sem érdekli Magyarország jövője. Az NFTT ugyanis – miközben részletezi, hogy tizenhat indikátor mentén vizsgált hazai fenntarthatóság állapota mennyire elmarad az Európai Uniós átlagtól – rögzíti: „erősíteni kell a felső szintű politikai vezetők elkötelezettségét a fenntarthatósági szempontok érvényesítése iránt”.
Megoldás: a radikális zöld politika
A politikus szerint a Tanács egyúttal beismeri azt is, hogy a sokszor hangoztatott fenntarthatósági fordulat nem valósult meg, sőt, nem is várható a jövőben, hiszen ahogy fogalmaznak: nincsen egy olyan politikai szereplő, aki funkcionális szerepe révén a keretstratégiát érvényre tudná juttatni.
“A hazai fenntarthatósági politika tehát a következő években is teljes kudarcra van ítélve” – foglalta össze Dr. Fülöp Erik, aki úgy véli, a jelentés egyértelműen megfogalmazza azt, amit az állat- és környezetvédők már hosszú ideje tudnak. Úgy véli, a csak szavak szintjén létező zöld politika helyett gyökeres változásra van szükség. A megoldást egy olyan radikális zöld politikában látja, amely – ahogy közleményében írja – “nem divatot lát a környezet- és állatvédelemben, hanem elhivatott abban, hogy egy élhető, biztonságos, természeti kincsekben gazdag országot adjunk tovább a következő generációknak”.
Mint ismert, az NFFT kétévente egy nyilvános, úgynevezett „előrehaladási jelentésben” számol be az Országgyűlésnek a 2013-ban elfogadott Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia végrehajtásáról. A jelentés célja többek között az, hogy megfigyeljék, milyen állapotban vannak a nemzeti erőforrások. Ezt úgynevezett kulcsindikátorok segítségével teszik mérhetővé, amit összehasonlítanak az uniós átlaggal. A 2017-2018-as évre vonatkozó jelentés szerint a tizenhat kulcsindikátorból tíz átlag alatti vagy rossz szinten van Magyarországon.
Elemi.hu
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!