A Bank360 elemzői szerint a kamatemelkedés már az olcsóbb személyi kölcsönök kamatszintjét közelíti, miközben a kamatmentes munkahitel sokkal kedvezőbb feltételeket kínál a továbbtanulást nem választó fiatalok számára – derül ki az ATV Híradó összeállításából.
A kormány alig burkolt szándéka, hogy a fiatalok inkább dolgozni menjenek, semmint továbbtanulni. Ennek ékes példája, hogy míg a munkáshitelhez kedvező feltételekkel, kamatmentesen lehet hozzájutni, addig a szabad felhasználású diákhitel kamata ismét emelkedik, 7,99 százalékos kamatszintről 10 százalékosra.
Bár a kizárólag tandíjra fordítható diákhitel továbbra is kamatmentes, a mindennapi megélhetéshez kapcsolódó költségek – albérlet, tankönyvek, élelmiszer – jelentős terhet rónak a diákokra.
Budai Marcell a hallgatói önkormányzatok vezetője szerint ezzel az a probléma, hogy a diákmunkabérek egyáltalán nem követik az inflációt, és az ösztöndíjak is változatlanok évek óta. Vagyis, hiába tanul valaki kiemelkedően, érdemi segítséget kevesen kapnak. A kamatemelésről pedig hiányos volt a kommunikáció, ami sokakat meglepetésként ért.
A Diákhitel Központ nyilvános tájékoztatása gyakorlatilag nem létezik. Nem volt hírlevél, közösségi média bejegyzés, csak egy alig észrevehető cikk a weboldalon
– hangsúlyozta Budai.
Az egyetemisták helyzetét tovább rontják az elszálló albérletárak, az infláció, a megélhetési költségek, amelyre a kollégium sem jelent minden esetben megoldást, hiszen sokszor az oda való bejutás is szinte lehetetlen, arról nem is beszélve, hogy viszonylag kevesek számára teremt ideális körülményeket, ha több tucat másik emberrel van összezárva évekre.
Kiemelt képünk illusztráció, fotó forrása: Wikipédia
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!